Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

In legatura cu problema mea lumina de la bord eroare 01064  care se stinge dupa fix 5 secunde cand am cautat pe valorile actuale din 09 central-lumina habitaclu atenuat(a)- am vazut ca imi da valorile specifice intre 0-100% iar mie in valoarea actuala imi da 106%.Intrebarea mea este care ar fi modul de a modifica aceasta valoare?sau acesta este de fapt rezultatul eroarii.

Modificat de cristi-ilie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa faci un drum la bucuresti si te rezolva unul din baieti. Scutesti multa bataie de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bucuresti am un drum pe 25 dar la care baieti sa vin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am specificat amortizoarele sunt noi (20000 km pe fata Sachs si pe spate originale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si? cele de pe spate au 20k sau 240k??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu o intrebare.

Urmeaza sa plec la munte, o sa fac cam 500 km dus-intors, masina va fi incarcata destul de mult (4 persoane si bagaje multe).

Masina este o octavia 2 cu pdg. 

Presiunea recomandata pe capacul de la combustibil este de 2.3 fata cu 3.3 spate. Nu este cam mare presiunea pentru spate ? 

Ce sa fac ? Sa merg pe mana capacului ? :)

 

motorul este 1.9 tdi 77 kw si anvelopele sunt dunlop bluresponse 195/65 R15

http://img51.imageshack.us/img51/9342/ybqm.jpg

Modificat de wazzabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te sperie presiunea pe spate, pune doar 2.8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg in toate conditiile cu 2.2/2.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandarile de presiuni suplimentare sunt in general pentru mersul cu viteze mari , pe autostrazi.  Anvelopa care merge cu greutate mare si presiune mica, face lucru mecanic mai mare si se incalzeste mai mult.

 

Dar pentru o iesire de 500 km, pe drumurile patriei... nu e bai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca o sa fac 2.3 fata si 2.8 spate. Sper sa fie ok.

Multumesc pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa topaie, le poti desumfla cate putin, pana ti se pare ca merge asa cum vrei tu ... vezi ca daca mergi cu ele prea umflate nu vei avea nici o stabilitate/aderenta corespunzatoare, nici franarea care trebuie; asta, pe langa faptul ca "rupi in doua" suspensiile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi aduc aminte sa fi avut mai mult de 4 persoane in masina, dar presiuni de alea de 3,3 mi se par uriase, o sa le zgaltaie pietrele de la rinichi celor din spate. Peste 2,5 nu as urca, mai ales ca vin niste calduri criminale si la peste 100/h o sa creasca presiunea si mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi dilema cu presiunea pe spate am avut-o si eu de multe ori, pt ca mi s-a parut uriasa presiunea de 3.3 Personal nu am bagat mai mult de 2.2 - 2.3 pe spate niciodata, nici chiar cand am mers pe autostrada in strainatate. In curand urmeaza sa plec si eu in concediu pe litoralul romanesc cu masina plina de persoane si bagaje si chiar ma gandeam cu cat sa mai cresc presiunea.

 

Eu cand am cumparat masina din Germania, peste sticker-ul de pe capacul de la rezervor pus de fabrica avea lipit un alt sticker pe care era specificat in germana presiunea de 2.1 si pe fata si pe spate, dar valoarea presiunii era completata de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.1 si fata si spate indiferent de conditiile de incarcare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune 2.2/2.2 si n-o sa gresesti. Eu asa le tin permanent. Anul trecut in concediu am pus mai mult din greseala undeva pe la 2.5 pe toate rotile, si pe langa faptul ca era foarte dura la gropi, nu mai aveam aderenta la franare. Evident ca le-am desumflat cu prima ocazie si totul a revenit la normal.

Daca ai asa mare greutate de transportat, poti sa pui 2.5 pe puntea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.1 si fata si spate indiferent de conditiile de incarcare ?

 

Da, era doar un sticker mic si scria in germana Fata: 2.1 Spate 2.1 si atat.

 

@KimDiesel merci de sugestii. Cam asa merg si eu cam tot timpul cu 2.2/2.2 chiar si cand masina e mai incarcata. Cred ca in concediul asta o sa pun maxim 2.3 - 2.4 pe spate, pt ca totusi in spate o sa stea doar sotia cu cei  2 copii mici. Portbagajul va fi plin pana la refuz totusi.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca,la masina din semnatura,am la plafoniera  un fir de plus permanent?Ca sa fiu mai clar,tare ma tenteaza sa montez doua leduri in plafoniera,adica sa am lumina ambientala.

Modificat de neo2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai trebuie sa tragi. Si nu plus permanent, ci pri contact.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat.N-am pe unde sa trag,am airbag-uri cortina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat un ceas cu afisaj care indica mai multe si l-am alimentat de la plafoniera. Merge perfect si se opreste in momentul in care inchid masina din telecomanda.. Deci eu cred ca poti monta led-uri doar daca nu te deranjeaza ca vor merge tot timpul si cand conduci.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect,asa ceva vreau.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

imi spune si mie cineva ce piesa e asta ? ptr cine nu isi da seama e undeva sub scaunul pasagerului fata .post-24988-1375898672739_thumb.jpg

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Racitorul de motorina,este cam lovit ai grija cu el ca poti sa pierzi motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e mai belit si nu curge nici pe naiba.

 

 

Daaar: la el vad ca a inceput deja sa se prelinga motorina. Trebuie verificat si lipit sau schimbat.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

mama lor de proiectanti , bine ca acolo nu au pus scutul ... si am PDG . de la ce naiba s-o fi putut indoi chiar asa tare ?? nu circul pe offroad cu ea . e scump unul nou ?

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!