Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Imi poti spune care au fost pasii pe care i-ai urmat?

La tine facea tot timpul astfel incat ai putut sa reproduci zgomotul la service, sau ai inregistrat zgomotul si au facut operatiunea in baza inregistrarii?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Zgomotul aparea doar cand motorul era rece, dupa ce se incalzea nu se mai auzea nimic.

Cand nu l-am mai suportat, am dus masina la service, am lasat-o peste noapte si dimineata m-au sunat sa ma anunte ca se confirma zgomotul si vor inlocui doar cureaua de distributie fara role pe garantie.

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci.

O sa intreb si eu la dealer sa vad ce-mi spun... a mea a iesit din garantie acum 18 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii, nu am gasit un topic dedicat, insa as fi interesat de o curatare a tapiteriei la masina, MUSAI sa aiba omul injector-extractor, zona Piatra si/sau Tirgu Neamt. Nu ma intereseaza cu frecat cu carpa si dat cu solutii, asa pot face si eu acasa, praful si jegul raman la locul lor. Deci m-ar interesa in special scaunele si plafonul- un pret pentru break.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt destule topic-uri dedicate.

 

uite chiar pe prima pagina a Forumului... 

 

 

post-17228-0-26142600-1371063162_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, merci! O sa o caut si imi fac o programare, ca stiu ca dureaza un pic operatiunea. Apoi cat stam noi la un suc undeva, masina primeste oleaca de ingrijire.

Dar asta in vacanta, sa fiu si eu mai liber.

 

Andrei, sa mor daca am vazut. Eu de obicei intru pe aria cu Octavia 2 si acolo caut ce imi trebuie. Probabil ca ai observat ca nu prea postez pe alte arii.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau desfaci husele si le speli la masina

am vazut rezultate, merita, dar eu nu m-as risca de unul singur, macar sa am pe cine da vina :)

(ps: sinteti offtopic, asta e o intrebare generala, doar daca nu cumva tanti Irina presteaza doar la interioare de Octaviane)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le scot de pe scaune, ca n-am chef de nervi. Ce, aia de la spalatorie nu tre sa faca un ban? Iar eu nu pot bea un suc la terasa? Si sa stau cascand ochii la altul, cand face treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am si o problema. Joi am simtit o lipsa de putere a motorului. Nu mai urca mai mult de 2500 de ture si mai mult de 100 km /h.Dupa o pauza de 30 de min , totul a functionat normal.Este vb de o Skoda  O II 1.9 TDI din 2007.

 

Multumesc frumos de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai luat limp..... trebuie facuta o scanare si un log in mers, sa vedem de la ce este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am un zgomot (greiere) ca un chitait in bord undeva intre stalpul fata stanga si grila de aerisire. Se manifesta cand masina sta pe loc sau la turatii joase sau la drumuri proaste. Daca tin apasat pe bord langa stalp sau mai in fata spre parbriz zgomotul dispare. Dispare uneori chiar si cand imping de grila de aerisire. De la ce poate fi? Am incercat sa ma obisnuiesc cu el, dar e foarte stresant.

 

Am atasat o poza ca sa va dati seama mai bine. Zgomotul mi se pare ca vine din acel "cerc", iar sagetile indica locul unde atunci cand apas zgomotul dispare.

 

Astept parerile voastre.

 

Multumesc,

post-119804-0-60425600-1371803262_thumb.

Modificat de pedro_ro85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vazut vreodata unde isi tineau soferii de Dacia pixul sau creion?  :icon_thumleft:  infipt exact intre tapiteria stalpului si bord... 

 

incearca sa dai jos tapiteria de pe stalp si sa merg asa o perioada sa vezi daca zgomotul vine de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau scoti grila de ventilatie, iese usor, tragi de rama si iese ca e prinsa in patru cleme si vezi pe dedesubt cauza exacta a greierului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vazut vreodata unde isi tineau soferii de Dacia pixul sau creion? :icon_thumleft: infipt exact intre tapiteria stalpului si bord...

incearca sa dai jos tapiteria de pe stalp si sa merg asa o perioada sa vezi daca zgomotul vine de acolo.

Cu siguranta zgomotul nu vine de la stalp... o sa incerc sa scot grila de ventilatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica in jos la grila de ventilatie si la tubulatura ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa vibreze clema de plastic din parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor! Poate cineva ma ajuta si pe mine, sper ca ma nimerit bine unde scriu intrabarea mea....Am o skoda octavia II din 2008 elegance, cu maxidot etc.... vreau sa imi pun si eu un car kit sa nu mia am probleme cu politia......si sa-mi fie mai comod. Bun acum intrebarea sau intrebarile... :)Vad pe radio-cd meu stream (mp3) ca in meniu are obtiunea pt telefon am si mufa aux. in cotiera...acum ce car kit se potriveste care e bun si sa mearga si la toate telefoanele adica am un samsung s4, iphone 5, dar am si motorola din asta de duzina(suna ca si cum ma laud cu tel), dar nu vreau sa ma trezesc ca imi achizitionez un car kit si nu este compatibil cu telefoanele...... Sper ca nu v-am plicitisit si careva ma ajuta.


Am uitat sa zic sunt nou pe forum, scuze daca am batut apa in piot!......ms


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca si a mea are optiunea aia, dar mai mult ca sigur mai trebuie un modul BT. Mai ieftin am rezolvat insa cu o casca Samsung, tot o aveam de cativa ani, e perfecta si nici nu deranjeaza pe cei din masina.

 

Alta varianta e sa legi telefonul la AUX si vorbesti mai aproape de el si te auzi in difuzoare, dar trebuie sa comuti pe AUX sau sa rulezi muzica de pe mobil. Merge bine, am testat eu.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma gandeamsi eu sa pun pe aux dar nu stiam daca merge...si sa folosesc tel ca si ipod....dar cand suna se opreste muzica si suna in boxe sau doar la tel? si oare cineva a cumparat si montat un car kit interesant si bun?Oricum multumesc de raspunsul tau Lucian :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude in boxe cum suna, apesi pe verde si vorbesti. Daca ai cam 50 cm pana la mobil se aude chiar bine. Poti sa ii faci un suport agatat de parasolar sau sus la compartimentul pentru ochelari, mai la indemana (avem masini identice, cred). Am un HTC desire, deci o semi-bomba, nu telefon scump si se aude bini di tat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft: merci mai trebuie sa fac rost de un cablu jack - jack si incerc(ca iesirea de la casti o conectez la aux, asa-i?  :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! Un cablu e vreo 10 lei (cauta si la altex, sigur gasesti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu legarea pe AUX este cam incomoda totusi.  Asculti muzica pe radio sau pe CD, suna telefonul, comuti repede pe AUX, (daca auzi telefonul pentru ca in momentul in care au cablu bagat in ele, multe telefoane transfera si soneria tot pe cablu, nu pe difuzorul intern.. ) vorbesti , cu o oarecare microfonie, si dupa ce inchizi, comuti iarasi pe sursa de muzica.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar DACA asculti muzica de pe telefon? Eu mai merg asa uneori, e mai comod. Cand nu prind radio, dau drumul la radio online pe mobil si tot se aude :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!