Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

micuzzu_marius

colegii au explicat cum se face OEM, poti face cum vrei :icon_thumleft:



daca esti multumit de rezultat totul e ok :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu capota infundata in cateva locuri, probabil de la castane sau copii in parcare... greu de spus. In acest caz nu mi-au demontat capota, a fost reparata direct pe masina. La usa a fost mai mult de munca, si a trebuit pusa pe banc, cu lampa fosforescenta langa, profesionist lucrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii, daca stiti conducta de inalta presiune de la octavia 2, aia cu senzorul de presiune pe ea... Oare se potriveste la masina mea (volan pe stanga) o conducta de la o masina cu volan pe dreapta?

Am intrebat pe mai multi, dar nema raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Am avut si eu capota infundata in cateva locuri, probabil de la castane sau copii in parcare... greu de spus. In acest caz nu mi-au demontat capota, a fost reparata direct pe masina. La usa a fost mai mult de munca, si a trebuit pusa pe banc, cu lampa fosforescenta langa, profesionist lucrat.

Unde ai facut astfel de reparatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cleme arata asa -> post-22192-0-39782500-1369596927_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea nu.

Cam in halul asta e la mine.

 

Despre conducta aia stie cineva ceva?

post-117502-0-82581200-1369597411_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele folosite de Bogdan sunt versiunea noua, imbunatatita.  Cele vechi (folosite pana in 2008)  se desfaceau prea greu si mai rupeau si urechile din fata de usa.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, pai e bine, ca si la mine se scoteau greu si mai ales- s-au cam rupt. Fac o poza cu ele si o sa caut sa iau cateva, sa le inlocuiesc pe cele bulite si sa am de rezerva, ca macar o data trebuie sa desfac usa dreapta-spate, sa vad ce e, de ce nu se incuie si nu merge geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e codul celor noi  5J0 867 276

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu capota infundata in cateva locuri, probabil de la castane sau copii in parcare... greu de spus. In acest caz nu mi-au demontat capota, a fost reparata direct pe masina. La usa a fost mai mult de munca, si a trebuit pusa pe banc, cu lampa fosforescenta langa, profesionist lucrat.

Unde ai facut astfel de reparatii?

Bogdane, uite aici

 

http://vwforum.ro/topic/70760-metalotehnica/

 

Eu am ajuns pe la ei prin 2009 cand inca aveau sediul in Bucuresti. Acum ii gasesti in Otopeni. De fiecare data am plecat de la ei extrem de multumit de calitatea lucrarii, nu mai vorbesc ca sunt foarte amabili.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cand in cand, dar parca din ce in ce mai des, se aude un zgomot la masina din semnatura.

Am reusit sa-l inregistrez cu telefonul:

 

 

Aveti idee de la ce ar putea fi? Se aude din partea dreapta a masinii.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tinut masina nemiscata mai mult timp?! Dupa mine ar fi zgomot de curea accesorii  sau  rola daca masina nu a fost miscata Dimineata nu s

cirtie?? 

LE -Cred ca este uzata rola unisens dar este doar o parere

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat ca nu (mai) umblu foarte mult cu masina, dar cand am inregistrat sunetul era ora 11, masina fiind parcata seara la ora 18.00 dupa un drum de aprox 400 km.

In rest alte zgomote/scartaieli nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomaot de rola de la accesorii sau distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-1792-0-06581000-1369858314_thumb.jp

ce rol au piesele respective?

ca as prinde acolo suportul de antena...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regleaza inchiderea si fixarea haionului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...deci nu am ce cauta acolo cu o tabla :))

 

Cristi, daca ma pun sa ii pun 2 prize in porcbagaj, tine siguranta la o statie si o lada frigo sau inverter?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine. mai ales daca tragi firele de la baterie sau din panoul de sigurante si pui prize OEm si cablu de 2.5 sau 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din panou vreau sa trag firele, si firele or fi de 2x2,5, asa cum sint la pravalie, fara sa le mai matisez, ca nu cred ca intra si cu banda la "neve" pe sub buza pragului de plastic (nu m-as apuca sa le desfac...)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU le trage pe langa buza pragului , desfa pragul si le duci pe langa celelalte fitre ale masinii. Si pune siguranta separata pe fiecare fir. Si alimenteaza una de la klema 15 si una de la klema 30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomaot de rola de la accesorii sau distributie.

Se poate identifica in vreun fel exact despre ce este vorba? Si cat de tare ar trebui sa ma ingrijoreze in acest moment? Adica ar trebui sa incerc sa schimb sau vor mai apare si alte simtome inainte sa cedeze ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data cureaua de accesorii jos si vazut daca se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomaot de rola de la accesorii sau distributie.

Se poate identifica in vreun fel exact despre ce este vorba? Si cat de tare ar trebui sa ma ingrijoreze in acest moment? Adica ar trebui sa incerc sa schimb sau vor mai apare si alte simtome inainte sa cedeze ceva?

Totusi nu vrei sa ne "spui"citi km  are masina?!!!! Poate ca este o uzura normala Nu ai precizat daca ai schimbat vreodata curea si/sau rola ghidaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 3.5 ani si aprox 45.000 km.

Nu am schimbat niciodata nimic la motor in afara de ulei si filtre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am scormonit pe net, totusi, nu am gasit nimic care sa ma ajute in problema mea, care ar fi: la ultima spalare a masinii, am observat ca radiatorul este foarte lovit si indoit  de pietricelele sarite precum si plin de insecte.

Ca urmare, mi-am cumparat o plasa tuning din aluminiu neagra cu dimensiunea 100x20.

Ajutorul pe care il cer de la voi, este sa-mi spuneti ce margine as putea pune la acea plasa deoarece nu vreau sa zgarie bara, pentru ca o s-o montez peste grila inferioara.

M-am gandit la un cheder simplu din 2 parti ca sa-i fac o margine la plasa dar nu am gasit asa ceva...de aici plecand problema.

Daca este vreu topic legat de aceasta operatiune pentru skoda, dati-mi adresa sau aratati-mi unde s-a mai scris.

Astept pareri... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!