Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

teoretic trebuie sa ajunga pe vaporizator.... adica in mijlocul grupului de climatizare din bord. 

 

ai 2 optiuni

 

1. scoti filtrul de polen si ghidezi tubul spray-ului spre mijlocul masinii

2. suspenzi masina pe elevator si cauti gaura pe unde se scurge condensul din instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc un spray cu solutie sub forma de lichid, nu spuma. Il pozitionez in dreapta sub bord, pe acolo se absoarbe cel mai mult aer la recirculare. Oricum in instructiunile de folosire scrie exact ce trebuie sa faci... Cel pe care l-am utilizat eu se folosea cu AC on pe recirculare si ventilatie la maxim, timp de 10-15 min. Eu nu am folosit niciodata tot tubul, pulverizam cam 1/3 in masina si apoi mai lasam sa mearga 5 minute pe recirculare...a fost ok de fiecare data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am observat un zgomot suspect la motorul masinii mele (Octavia 2, 1.9 TDI BKC). Se aude ca un vuiet din zona unde este cureaua de distributie...dar nu imi dau seama exact de unde provine. Zgomotul acesta se aude numai dupa ce se incalzeste motorul si este ceva de genul uuuu, uuuu, uuu :) , daca pot sa-l redau cumva, are o tonalitate mai ridicata fata de zgomotul motorului. In urma cu 5000 km am schimbat kit-ul de distributie si pompa de apa: kit Contitech si pompa de apa Hepu.

 

Aici este un scurt filmulet cu zgomotul respectiv....nu stiu cat de bine se sesizeaza zgomotul respectiv ca am filmat cu telefonul:

 

http://youtu.be/AtC2HkJ6_4E

 

Am ascultat motorul unui coleg de forum din Cluj...tot Octavia 2, 1.9 TDI dar cu cod BXE si la el nu prea se auzea acest zgomot...sau era mult mai putin sesizabil.

 

Ce ziceti...este normal acest zgomot sau e ceva in neregula cu distributia?

 

Merci.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa stiu urmatoarea chestie daca se poate face sau nu: atunci cand deschid/inchid geamurile din telecomanda cheii, se poate programa sa se deschida numai geamul de la sofer, sau doar cele din fata?

In momentul de fata, stiti, ca daca tinem apasat pe butonul de inchidere si deschidere de pe telecomanda se inchid/deschid toate geamurile.

Eu vreau doar ce am scris mai sus, adica numai geamul de la sofer si daca nu se poate doar cele 2 din fata...Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se paote sa se deschida doar unul din geamuri

 

Laurentiu - e posibil sa fie prea intinsa cureaua de distributie, sau una din role sa faca acel zgomot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate programa doar geamul de la sofer sau toate. La mine asa este. Daca ai Maxi-dot ar trebui sa ai optiune acolo. Daca nu, cu VAG-COM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar din comenzile masinii? Cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am maxidot. Dar nu cred ca este optiunea asta. Este doar pentru inchidere usi separat, parca.

Si daca exista, cum se numeste, ca poate imi scapa mie setarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar asta cu usile este in maxi dot. Nu am incercat daca afecteaza si geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in modulul de confort, si se cheama ceva cu only for driver door active. Nu stiu daca merge si la FL>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si la golf setare pentru geamuri in modulul de confort. E una separata pentru usi si una pentru geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu - e posibil sa fie prea intinsa cureaua de distributie, sau una din role sa faca acel zgomot

 

Merci de raspuns. Cat e de "safe" sa mai circul cu masina asa? Dupa Paste vreau sa merg oricum cu masina la mecanicul care mi-a montat distributia (forumist din CJ) pt ca am garantie la ea, dar pana atunci am de facut un drum de vreo 400 km de Paste.

 

Inca ceva...daca este una din role de vina, ar merge schimbata numai rola respectiva? Parca am citit pe undeva ca, cureaua odata data jos nu este recomandat sa fie pusa inapoi

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Treaba cu cureaua nu e neaparat valabila. Daca e de schimbat o rola, asta se face fara sa dai cureaua jos - ea trebuie data jos doar daca schimbi unul din pinioane si atunci trebuie neaparat pusa iar la punct distributia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cureaua este inlocuita recent (ca in cazul tau) nu exista niciun pericol sa o montezi la loc

Singura chestie este ca mecanicul sa o desfaca usor, fara fortari, fara surubelnite pe post de parghie, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Cureaua iese usor cu mina daca ii slabesti intinzatorul, dar pentru schimbat rola doar se slabeste intinzatorul , se scoate rola, se inlocuieste si se da drumul la intinzator si gata, nu trebuie scoasa cureaua. Tot ce trebuie avut in vedere in tot acest timp este sa nu se miste cureaua pe pinioanele dintate (vilbrochen si axa cu came), adica sa nu sara peste dinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat treaba cu geamurile, era in maxidot optiunea asta.Trebuia sa ma uit mai atent. Acum se deschide cum vreau eu, numai geamul de la sofer.

Daca vreti sa stiti de ce eram interesat de treaba asta, acum cu caldurile astea de la balcon mai deschid putin geamul din telecomanda , si vroiam sa se deschida doar ala de la sofer nu toate 4  pentru ca am si niste parasolare pe spate care se deranjeaza.

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu niste mici probleme si anume,nu se m ai aprind becurile din portbagaj la deschiderea haionului si nu stiu daca este normal sa pot inchide masina din telecomanda avand o usa deschisa.?in bord imi arata ca am usa deschisa.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e cea de la sofer, atunci da, se paote incuia din telecomanda.

 

Vezi daca nu sunt becurile arse, sau daca arata portbagaj deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa-mi iau o husa de volan din piele,ce circumferinta are volanul la O2?Chiar nu am nimic la indemana de masurat acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

370 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate cu usa soferului deschisa nu pot sa inchid.cu haionul deschis imi semnealizeaza in bord,v a trebui sa verific becurile.mersi al bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva de unde as putea sa cumpar manere noi de interior pentru usile din fata la o Octavia 2?!

 

Multumesc,

Modificat de pedro_ro85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Magazine piese, reprezentante... cam asta sunt variantele la piese noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

 

Cat face dupa voi o octavia 2, 2.0 tdi ,140cp,model elegance,cod motor bkd, 163000 km, an fabricatie 2006?

multumesc!

Modificat de jonnie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre si intre. Nici mai mult, nici mai putin!

 

P.S. Iti dai seama ca ai pus o intrebare idioata, nu? Da un link sa vedem macar cum arata in poze, spune despre dotari, accidente, etc. Altfel uita-te la raspunsul dinainte de P.S.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!