Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Sal mai am aproximativ 3 luni de asteptat dupa masina dar am si eu o problema pina vine masina eu lec in italia chiar acum pe 17 si ma voi intoarce atunci cind masina va sosi la deler , acum intrebarea mea e urmatoarea: Pot pleca cu masina in italia imediat dupa inscriere sau nu e indicat sa parcurg atitia km cu ea de la inceput circa 1900 km pina in Rimini avind in vedere ca nu are rodajul facut??? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi linistit cu ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin_cnl, e chiar foarte bine sa faci rodajul la un drum de 1900km, recomandabil ca rodajul sa fie facut la drumuri lungi.atentie doar la turatiile motorului.

Doar ca din cate am inteles, parca nu e voie sa parasesti tara pana nu pui numerele negre, nu poti iesi din tara cu numere rosii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca o sa-i placa masinii tale foarte mult drumul asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca ii pun numere negre de fapt le am deja pe un cielo pe care vreau sa il vind si la urma urmei cit sa dureze inscrierea ca doar la rar nu mai sta la pozat ca e noua.Cit de spre turatia motorului si despre vitezele atinse in timpul rodajului nu stiu ma i nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti iesii din tara cu numerele rosii, deci va mai trebui sa stai pana vin alea negre, asta sigur asa e. in rest si eu cred ca e mai bine un rodaj de drum lung dar poate nici chiar asa lung cum zice si xxnelu. poate prin tara ar fi mai indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a am sa sum la deler sa mai pun si tempomat si senzori de parcare fata si spate , avind in vedere ca am dat comanda la sfirsitul lunii iulie nu cred ca ma va decala nu??? cred ca e mai bine cu tempomat la rodaj?

pe autostrazi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ajuta tempomatul.Rodajul e indicat sa se faca in diferite regimuri ale motorului dar fara a se depasi indicatiile producatorului.Acum sa nu ramanem cu ideea ca rodajul se face cel mai bine mergand cu masina drum intins 2000 km.

cosmin cnl Avand in vedere ca abia ai dat comanda poti sa mergi linistit sa mai adaugi pe masina.Daca nu ai ESP ,ar fi bine sa il pui,eu am avut o experienta neplacuta weekendul asta si daca nu intra dracovenia ajungeam sa culeg flori pe A2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai ESP ,ar fi bine sa il pui,eu am avut o experienta neplacuta weekendul asta si daca nu intra dracovenia ajungeam sa culeg flori pe A2

Dezvolta putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ma duceam in constanta la 3 dimineata pe autostrada era cam aglomerat pt ora aia si ma sicanam cu unul care avea laguna,care pana la urma mi-a taiat calea.Am tras de volan(singura solutie) si aveam cam 165 ,am vazut ca a intrat esp-ul si masina a facut un zgomot mai ciudat,fara el cred ca ieseam in decor.cam atat,am mers cu max 100 pana in constanta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si daca o sa te mai sicanezi cu alti participanti la trafic poate n-o sa te mai ajute!! sper ca ai invatat lectia :P !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adriankorgpa60

salutare

am vazut pe un site octavia de 2.5 163 ps

am cautat pe siteuri si nu prea am gasit asa ceva

as vrea sa stiu daca ati auzit careva ceva despre asa ceva?

sau daca chiar exista asa ceva

(era editie Laurin&Klement)

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut intr-un catalog de accesorii originala Octavia 2 un covoras de cauciuc pt varianta limuzina care acopera frumos toata mocheta aceea cu care vine din fabrica ma gandesc ca e mult mai usor de curat si protejeaza destul de bine la scurgeri de eventuale lichide etc :icon_thumright:. Mi se parea ca are si marginile usor inaltate . Era vreo 130 Ron cu TVA parca . Are cineva asa ceva ? Exista "no name"-uri copiata dupa asta la juma de pret ? Cine are e multumit de el . Va astept cu pareri daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la covorul de cauciuc din portbagaj, il am eu, original, am dat vreo 3 milioane si ceva pe el. AM vazut la jumatate de pret non-originale si care erau destul de ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-a batut gandul sa iau de la PBA, dar cand mi-au zis ca e 3 mil si ceva m-am lipsit. :icon_thumright:

AndreiO2: tu vrei o copie dupa o copie sa fie si mai ieftin de 1,3 mil? :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mey pe mine ma bate gandul sa-l iau la 130 RON atat e in catalogul de accesorii O2 de la Brady si Avia. E si pe site la Brady 127 Ron parca cu TVA cu tot. La Avia e vreo 100 RON dar s=ar putea sa fie la ei fara TVA nu m-am uitat dupa stelute :icon_thumright:. Acum daca ziceti ca ati dat 300 ron atunci 130 ron inseamana ca merita ?

Uitati aici de asta zic

http://www.bradytrade.ro/Haendler/R10125/r...iSkoda_2007.pdf

E la pagina 18 din pdf....Deci pretul e bun merita oare ? Insemana ca nu e Made In Cezh Republic dar parca conteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca anuleaza plasa din portbagaj (cel putin cel neoriginal). Din cate imi aduc aminte, are un coleg si blocheaza accesul la agatatoarele pentru plasa din portbagaj... poate cel original e mai destept facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Covorasele pentru portbagaj sunt de 2 feluri.

DCD 610 001A for Octavia- cauciuc/textil si are si decupari pentru inelele plase protbagaj - aprox 300 ron.

DCE 610 001A for Octavia - plastic, are marginile mai inalte si nu are decupari,este mai greu de manevrat,dar avantajul e ca poti face piscina in el :blink: pretul 180 ron.Dezavantaj - cand faci pana si vrei sa umbli la rezerva,practic trebuie scos.

Eu totusi il prefer pe cel cauciuc/textil

Preturile din calalogul de accesorii nu contin TVA

Modificat de ioans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioans pai eu am dat un link mai sus si le-am vazut si intr-o brosura tiparita cu 130 RON nu cu 300 RON tu despre ce preturi vorbesti din ce catalog ce dealer si la ce data ? Sunt dezorientat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In catalogul de la Brady este 127 ron cel de plastic.Cel de cauciuc nu figureaza.Eu am un catalog de accesorii de la Skoda cu preturile in ron fara TVA.Momentan nu il am la mine si cred ca am gresit la preturi.Am impresia ca cel de cauciuc este 280 ron,dar mai bine verific si va spun exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi si mie PM cei care aveti Elegance cu cheie briceag si/sau optiunea aceea de iti da in spate suport sticele 1.5 L + scrumiera deasupra poate ma lamuresc si eu de niste chestii :D Oricare din ele de preferinta ambele Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiO2 eu sincer nu prea inteleg ce vrei sa spui,poate vrei sa fii mai exact :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine imi pot lua si eu masina, acum ce vreau sa va intreb, care is chestiile care trebuie facute ca sa pot pleca in concediu?

Trebuie facut RAR? Nr rosii cat is valabile? Taxa de drum trebuie platita? desi asta banuiesc ca da. Asigurarea obligatorie banuiesc ca si aia. Taxa de prima inmatriculare? sau asta numai cand ii schimb numerele rosii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi linistit in concediu, cand revii ai sa ai timp sa te ocupi de toate astea. Valabilitatea autorizatiei de circulatie provizorie este inscrisa pe autorizatie. Nu platesti acum taxa de prima inmatriculare, nici taxa de drum. Banuiesc ca ai deja RCA platit, e obligatoriu ca sa ti se elibereze autoriz de circ prov.

Verifica si tu masina la modul general, lichid special in rezervorul de spalat parbrizul, verifica uleiul, verifica ca ai toate prezoanele stranse la roti, presiunea din roti.

Felicitari pentru masina :P

AndreiO2, nici eu nu am inteles foarte bine ce te intereseaza asa ca... dezvolta :P

ioans, nu te mai intrece cu toti nebunii, nu merita :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cate stiu eu nu se poate iesi din tara cu numere rosii,parca s-a mai discutat asta,poti intreba totusi,poate s-a mai schimbat ceva,cel putin pe codul rutier astia mereu schimba ceva.

Chiar nu ma intreceam,pur si simplu mergeam dar probabil cel cu laguna era cam complexat,cine stie,sunt multi nebuni pe strazi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!