Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Am cautat prin alte parti (forumuri straine) si e dupa cum zici, doar la superb.

Plebea poate sa isi cumpere alte embleme daca nu le place cum arata astea deteriorate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, vezi ca e actiune de service la schimbat emblemele la skoda. La superb stiu sigur ca e, intreabati si voi daca nu cumva o fi si pe la octavia.

Eu maine ajung pe la Adria Suceava si fac intrebare acolo daca e asa cum zici tu. Sper sa fie adevarat ca emblema noua arata mai bine.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la octavia nu este actiune de inlocuit embleme (doar la Superb si Yeti)

 

si daca ar fi actiunea, ar pune tot modelul de emblema existent pe masina. Noua sigla nu se potriveste la diametru (am vrut eu sa pun si este mai mare in diametru decat locasul - cred ca merge fara cerculetul de pe margine

 

eu am schimbat pe garantie in 2011 ambele sigle si dupa 1 an aratau la fel ca cele vechi... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita spumei din spalatorii si mizeriei infernale de pe soselele Romaniei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine exclud spuma de la spalatorii , ca nu am dat pe ea cu spuma de cand o am. doar cu jet de apa o spal.

 

la factorii naturali mai adauga si faptul ca producatorii au multe restrictii la fabricarea diverselor piese, din considerente de protectia mediului (nu au voie sa foloseasca metale grele, etc) , costurile trebuie mentinute scazute, deci se ajunge la anumite piese mai slabe calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iustine, se pare ca la octavia nu e actiune pe embleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asa se poate observa. Poate va veni si randul nostru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci stopul meu de frana performeaza superb!

Am schimbat si becul ala amarat de pozitie- 2,5 lei (nu e cam scump?!).

S-a montat si siguranta de capota, in doua suruburi Torx, momentan (atat mi-a pus in pachet, mai fac eu rost de inca unul). S- luat si un set de accesorii Holzer, am discutat un pic si cu Dragos la telefon, pe cand eram in dedeman. A zis ca pentru inceput or sa fie ok. La 24 lei ce pretentii sa ai?

 

Usor-usor, treaba se indreapta. Am scos azi un consum destul de decent, pe vreo 100 km, mers cu ceva talpi, fara sa trec de 140. Orasul a fost relativ aglomerat, insa. Deci sunt multumit.

post-117502-0-14114000-1362597728_thumb.

post-117502-0-89994800-1362597738_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca e cam chior fata de celelalte becuri, dar na poate e doar impresia mea ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ai impresia.

 

In stopuri sunt becuri de 20 sau 25w, cu oglinda. Se compara cu niste amarate de LED-uri?

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adriane, de curiozitate, da un telefon la o reprezentanta, si cind ti-or spune pretul de 1 - 2 milioane, spune-ne si noua pretul... sa vedem citi bani a economisit .

din etka mea, convertit la preturile din Ro undeva la 50E+tva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, eu am ramas pe preturi mai vechi, cind leul era mai fortos fata de euro....

Lucian, nu pot spune decit Bravo pentru lampa . Becurile noastre de pe frina sint 4/20 wati ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar'na, colegu'!

 

Sincer, nu a fost FOARTE usor, dar nici nu pot spune ca nu oricine poate repara acasa, cu uneltele disponibile, o astfel de piesa. Din fericire, dispun de freza de 20000 rpm, polizor ban, bormasini, freza mare si alte si alte scule. Nu ma dau mare, dar noi, in familie, ne place sa avem cu ce face treaba. Si cu un pic de bunavointa si cu un leu investit cum trebuie, iese o treaba bunisoara. Sincer, nu prea iti dai seama ca e reparata, daca nu iti spune cineva sa te uiti atent. Nu e la fel cu lampa originala in ceea ce priveste lumina dispersata, insa nu se poate spune ca a iesit rau.

Pun din nou poza, am editat ceva la numar.

post-117502-0-05561700-1362606264_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sper ca am postat corect (sunt nou pe acest forum si nou posesor de octavia 2 fl 2009 model Drive cu motor de 1.9) si am o mica problema:

nu imi mai fuctioneaza avertizare de la centura, se comporta ca si cum ar fi conectata tot timpul.

Ati mai intalnit aceasta problema, aveti vreo rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ai luat-o? sau nu s-a comportat dintotdeauna asa? Poate a fost dezactivata de cineva cu vag-comul, din greseala sau ca asa s-a vrut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur... la cerere... :D

 

se activeaza la loc, nu-i bai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii, va anunt ca am reusit sa repar butonul de la inchiderea centralizata, am cumparat silicon de ala pentru telecomenzi si contacte (de alea aveam, dar siliconul se intarise), am pus o picatura unde trebuie, lipit contactele si azi dimineata, inainte sa ies din curte- am montat butonul. Functioneaza la marele fix!!! Era si normal.

S-a pus inapoi si capitonajul hayonului, treaba a mers relativ usor. Capetele Torx si-au facut treaba foarte bine, 24 lei investiti cu cap.

Am varificat presiunea in pneuri, am lasat la 2,2 fata si aproape tot la fel si pe spate.

 

Mi se par cam chioare farurile, insa. Ori sunt becurile aiurea, ori era mazaca rau sticla (ultima varianta e mai palpabila).

 

Nici la mine nu am martorul de la centura activ, poate ca nu este activat in computer. Nu e foarte important, oricum.

 

Am primit si clema de la colegul vali_devill, caruia ii multumesc. Cred insa ca nu am facut eu ceva ok, ca nu sta lipita de parbriz. O sa o mai gadil sambata.

Mai ramane sa ma chinui un pic cu antena radio, prind slab de tot posturile in afara orasului. O fi amplificatorul sau vreun cuplaj desfacut pe undeva? Trebuie investigat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers cateva zile dupa care pauza ...a mai mers intr-o zi  si gata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o semi-inutilitate, daca o sa mearga- ok, daca nu, iar ok. Si asa nu-l folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa te rezolv eu cu unul pina ne-om intilni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca-i musai, mai degraba as dori butonul de reglaj faruri si conducta aia. Tot spun ca fac poze, dar timp- nema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia cred ca mai este si poate si botonul ala

lasa ca simbata sint liber si ma duc la shopping si te sun de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar'na!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silvestru_174

Va salut,

A mai patit cineva sa aiba pata la capul planetarei scurte partea dinspre cutia de viteze. Ce sa fie oare? Simering cv?

Astept sugestii.

Cu multumiri



Revin cu o poza pentru exemplificarepost-67092-0-70793900-1362685609_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa imprastiere pare a fi ulei din cutie ...si banuiesc simeringul... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!