Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Acum ca sa cam rezolvat problemele legate de led-urile de la stopul de frana vin si eu cu o intrebare...La Octavia 2 sunt trase firele pentru boxe in usile din spate? Sa  nu incep sa desfac fete de usa, mufe, sau chiar mp3-ul sa vad cate fire pleaca. Imi pot da seama cumva, cat de simplu si cu cat mai putine plasticuri de desfacut (risc scazut sa rup vreo clema :) ) ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe undeva tutorial pentru desfacut usile, imediat caut si pun link. NU e tare greu, trebuie ceva spatula de plastic (un card) si surubelnite Torxs.

 

Eu de aici http://vwforum.ro/topic/43965-howto-demontare-panouri-usi-fata-dreapta-si-stanga/ m-am inspirat. Dar nu am capete Torx, deci am renuntat :D.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai din fabrica boxe pe spate, nu ai nici cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc. Speram sa fie macar pina in stalp :(

Comandam sculele necesare si trecem pe lista cele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masinile VAG instalatiile electrice sunt personalizate pe fiecare masina in parte. Nu se face risipa de cabluri. Spre deosebire de alte marci (Opel de exemplu) unde atarna mufele in aer daca masina nu are anumite optionale.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde sa postez, aici sau in alt topic...

M-am hotarat sa  raman tot pe 15" si pe rotile de vara, datorita drumurilor foarte nasoale din zona. Vad ca e stabila masina si cu gumele de iarna pe 15". Niste jante de tabla oi gasi eu, am inteles ca trebuie sa fie gaurile 5x112, iar gaura de 57. Nu stiu ET-ul care trebuie sa fie, dar cred ca merg alea de golf.

Referitor la cauciucuri, astea http://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelope-detalii.php?cod=14351 ar fi in regula? Vad ca au clasa C la ambele categorii, zgomotul nu e mare, incarcarea e foarte ok. Nu stiu cum se comporta in timp. Nici nu trebuie sa suporte viteze extreme, ca nu cred eu sa trec de 190. Ar merita banii? E bun de ceva modelul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lucian M: La O2, jantele de 15" au ET47. Tot pe site-ul cu caucioacele au si jante la 135 RON / bucata.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am primit azi LED-urile, le-am pus pe placuta, dar nu stiu cum sa pun dioda. Are unul din capete cu argintiu. scrie pe ea IN4007 si dedesupt DC.

Ma apuc de lipit LED-urile, daca aveti timp sa imi raspundeti, m-as bucura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

dioda se pune in circuit in asa fel ca sa nu se poata alimenta gresit montajul adica pe invers , pus minusul in loc de plus .

plusul se monteaza la anod si catodul (partea cu dunga argintie) la pinul ledului .

verifica inainte de lipire  polaritatea  ledurilor ca sa nu le lipesti pe invers si sa nu se aprinda

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, am rezolvat deja, am apelat la lista de mess :D. Am lipit totul cu silicon moment fix total (transparent), acum e la uscat. Sa scuzati calitatea imaginilor :D.

Pozici:

post-117502-0-10944200-1362494920_thumb.

post-117502-0-91982300-1362494929_thumb.

post-117502-0-20472300-1362494950_thumb.

post-117502-0-17370700-1362494969_thumb.

post-117502-0-74571900-1362494982_thumb.

post-117502-0-12556200-1362494994_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diode se leaga in serie cu led-urile nu in paralel cu tensiunea de alimentare. Legata cu ai pus tu nu fece decat sa-ti arda siguranta daca legi invers alimentarea. Daca il legi in serie (asa cum era si initial) in gazul in care legi gresit nu se intampla nimic doar nu functioneaza ledurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, naiba sa o ia.

 

Deci am luat lampa de la uscat (ce greu se usuca siliconul ala) si am facut o proba, LED-urile sunt foarte vizibile, dar din pacate nu le-am pus chiar in linie :D. Puii mei, important e ca se aprinde. Astept sa se usuce in noaptea asta siliconul si maine cred ca montez lampa pe hayon (iar cand ajung in Piatra, iau si Torx-uri).

 

PS: de desfacut- n-o mai desfac, poate cand s-or praji din nou LED-urile. Dar lumina e mai placuta, mai vie. Daca eram baiat destept, matuiam LED-urile, s-ar fi vazut mai... uniform. Asta e, tura viitoare :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dioda ai pus-o gresit, intr-adevar ; ca sa nu mai desfac lampa si sa scap de pericol, eu as arde-o legind lampa direct pe baterie cu doua fire, cu polaritatea schimbata . Ledurile nu patesc nimic, dar dioda se va intrerupe in mod sigur .

Ai facut bine ca nu le-ai matuit - cu lampa montata si uitindu-te la ea de linga masina, sint sigur ca nu se vad descentrarile de care vorbesti.

 

Oricum, ce e mai important este faptul ca acum ai pe masina ceva facut de mina ta... Felicitari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa ii pusc un scurt la montaj? Daca las asa, patesc ceva?

 

Deci pe bune, asa lumina faina face jucarica, abia astept sa o montez. Imi place sa bijuteresc unele chestii, sunt sigur pe manutele mele, dar cu electronica nu ma impac asa de bine (liceu cu profil uman, facultate EFS). Deci fizica pentru mine e ceva nu foarte cunoscut.  Dar cat de cat tot ma descurc eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, dar de ce tot va chinuiti voi cum improvizatii de astea de 3 lei, aveti prea mult timp liber sau e prea scumpa o lampa OEM noua ?. App. cat e o lampa OEM ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat e lampa noua, dar la 15 lei becuri si dioda mi se pare ieftin. Si am satisfactia unui lucru facut de mine.

LE: normal se pun 12 Led-uri, dar daca tot era loc pentru inca doua...

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine incepe declinul emblemelor: sint cam matuite si incep sa se umfle... or fi scumpe sau mai bine iau unele de bemveu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Maybach.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in anturaj nu am oameni cu asa ceva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.

Am montat azi lampa, siliconul e uscat, am cuplat stropitoarea si mufa, totul pare in regula. Lumina e de un rosu aprins acum. Sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine incepe declinul emblemelor: sint cam matuite si incep sa se umfle... or fi scumpe sau mai bine iau unele de bemveu? :D

eu am gasit pentru Octavia mea Combi la o firma din Tg-Mures la pretul de 41 ron pe fata si 30 ron pe spate, iar la reprezentanta am intrebat si doar cea cde pe fata costa 76 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adriane, de curiozitate, da un telefon la o reprezentanta, si cind ti-or spune pretul de 1 - 2 milioane, spune-ne si noua pretul... sa vedem citi bani a economisit . A durat mult fiindca a fost prima data cind a desfacut lampa si nu a avut diodele de prima data.... de acum in maxim o ora repara in mod sigur o astfel de lampa (la prieteni, ca a lui nu mai are probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, vezi ca e actiune de service la schimbat emblemele la skoda. La superb stiu sigur ca e, intreabati si voi daca nu cumva o fi si pe la octavia.

Modificat de December
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!