Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Io am impresia ca se duce de pe recirculare pe admisie din exterior. Sau asa cred eu.

 

Cea mai motherfucker inventie mi se pare incalzirea aia de pe tubulatura, deci chiar face caldura jmecheria. Credeam ca daca imi iau diesel, o sa dardai cel putin 10-15 km iarna. De unde, ca incepe sa dea caldura dupa 1 km :D. Foaaaaarte incantat de dotare.

 

Ma am o miiica problema insa: cand deschid/inchid hayonul, scartaie ceva la telescopul din dreapta. La al hayonului, evident. AM gresat (chipurile) cu wd40 si vreo saptamana a tacut, acum face din nou. Nu imi dau seama daca e de la capetele de fixare sau din interiorul pistonului. Nu e tare deranjant, dar mi-e rusine uneori cand deschid hayonul :D. Intelegeti voi. Deci daca e vorba de gresat ceva, pot sa scot telescopul si sa curat bine pe acolo, pun vaselina pentru rulmenti si basta. Sau face asa ca e frig rau.

 

As pune niste autocolant- negru sau transparent- eventual gri- pe praguri, ca tot dau cu chicioarele si mi-e ca se ia vopsaua :D. E inalt al naibii tractorul. Cred c apun transparent, ca sa nu se vada aiurea. Si i-as mai face ceva- i-as da pragurile cu antifon negru, o fac Scout :D. Dar asta cand da caldura. Ca in ritmul asta, nici egr-ul nu-l curat decat prin vara :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Septimiu- clapete AC

Lucian M - scoate un telescop si vezi care e de vina .

Wd40 - nu face treaba la telescoape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala din dreapta face figuri. Cred ca o sa il verific un pic maine.

 

Cu wd40 dau "sa nu scartaie". Am dat si la usi, la balamale si incuietori, dar pentru asta am inteles ca se recomanda ceva vaselina siliconica la tub, cu pulverizare.

 

O intrebare: acesta http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/dezmembrari/dezmembrari-skoda/sistemul-de-inchidere-capota-fata-skoda-11877459.html#poze este sistemul de siguranta de la capota octaviei 2 combi? Imi trebuie unul pentru masina mea. Sau daca aveti voi vreo relatie...

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lucian M

Sper sa gresesc, dar daca scartaitul nu provine de la bolturile de prindere ale amortizoarelor atunci asta e un semn ca cel putin unul e cam pe duca.

Si eu am patit la fel toamna trecuta, odata cu racirea vremii amortizoarele nu imi mai sustin hayon-ul ridicat. In cazul meu era dus doar unul dintre ele. Se poate verificat daca desfaci clips-ul de sus, scoti amortizorul din bolt si incerci sa il comprimi (in partea de jos ramane fixat). Daca se comprima relativ usor atunci e dus. Daca iti este foarte greu sa il comprimi inca e bun. Problema e ca original este 250RON/buc.

 

Referitor la problema de mai sus cu calpetele de la AC ma intreb de ce apare acel scartait numai cateodata si nu tot timpul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,O intrebare: acesta http://piese-auto.an...77459.html#poze este sistemul de siguranta de la capota octaviei 2 combi? Imi trebuie unul pentru masina mea"

Asta este sistemul si nu depinde de spatele masinii, este la fel . Si eu am avut probleme cu el (din cauza mea) dar l-am tot ciocanit si indreptat si merge fara probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat te ajunge transportul, merita s-o iei din reprezentanta. La reprezentanta e 120 de lei. Tu-i dai aluia 80 de lei, basca transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain. Il sun pe om. Sa vad ce pret imi face.

 

Deci mi-l trimite prin postele romanesti cu 70 de lei. Decent. Ii multumesc anticipat, voi putea merge mai linistit de acum.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, ce jeg am gasit in lampa...

Am reusit insa sa rup o ureche de la capitonajul de jos al hayonului, dar vad eu cum rezolv...

 

Deci lampa a mai fost reconditionata, circuitele sunt corodate rau de tot, as zice ca placa e irecuperabila. Din pacate.

 

Astept sa se usuce si vad daca o ia din loc.

LE: nu o ia, abia lumineaza timid un led din capat. Imi trebuie o banda de LED-uri puternice. Astea cu silicon pe care le am eu (smd-urile in perechi la 3 lei) sunt slabute.

post-117502-0-74620000-1362156467_thumb.

post-117502-0-72381700-1362156474_thumb.

post-117502-0-62210600-1362156483_thumb.

post-117502-0-47957700-1362156490_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa aia a ta a fost inlocuita in reprezentanta, pe la 130.ooo parca. Daca nu mai stii cand, ma uit luni si-ti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuita my ass, si-au batut joc aia, au lipit-o cu superglue. Cum vin in oras, rezolv problema, imi pun niste SMD-uri puternice.

 

Am polishat plasticul cu... pasta de dinti, are din nou stralucire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te irita degeaba! Lampa a fost inlocuita! Daca fostii proprietari au "refacut-o" dupa aia, e alta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si asa. Lasa ca rezolv eu treaba asta. Cam multa tehnologie intr-o amarata de lampa, puteau pune si eu ceva cu bec de schimb. Si pana scoti lampa, te apuca toti dracii tragand la plastice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian,

uite cum repari lampa, elegant si fara moarte :

=daca ai circuite corodate rau, refa-le cu fir subtire, imbracat in plastic, peste circuitele existente ( lipesti la capete unde ai deja lipituri sau zone late )

= dai jos toate diodele de pe bagheta ( masoara cum ai plusurile inainte si fa-lu semn cu un marker )

= iei leduri de 5mm, rosii (au corpul incolor, dar lumineaza rosu ), le scurtezi terminalele la circa 1cm si le indoi la 90grade, de la baza lor, lipita indoitura de corpul diodei.

= razui izolatia verde in dreptul pozitiei fiecarui led (vezi poza)

= lipesti ledurile noi pe placa

 

si astfel ai o lampa care nu o sa-ti mai faca necazuri citiva ani buni 

post-58507-0-89520600-1362161715_thumb.j

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta e o idee, dar parca dureaza mai mult montajul :D. Parca tot o banda cu SMD-uri mai puternice as pune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti este ok, daca nu iei leduri obisnuite si faci cum ti-am aratat eu... oricum, lampa nu trebuie sa lumineze in spate, trebuie  doar sa fie vzibila si va fi in mod sigur si cu banda .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, asa este. Eu insa vreau sa fie lumina vizibila chiar si pe soare puternic. Ba as pune un modul care sa faca flash, sa fie si mai vizibil. Nu ca sa ma dau mare, ci pentru unii giboni care dorm la volan.

 

Pai in cazul asta imi iau 14 led-uri rosii care sa mearga la 12v si am rezolvat problema. Nu dureaza o ora toata operatiunea. Daca nu, banda cu SMD-uri si succes, alea se ard foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie!! Ledurile nu sunt la 12v. Ele sunt legate in 3 grupe de cate 4. Daca iei leduri cum am luat eu (Pirahna) ele sunt la 2,4V. daca te uiti pe placa ai niste rezistori SMD si o dioda.

 

Si banda de leduri se arde la fel de usor, chiar mai usor decat ledurile alimentate corect. Unele benzi de leduri au rezistori prost dimensionati in asa fel incat sa forteze ledurile putin pentru a da o lumina mai puternica dar acest lucru duce la arderea lor in timp. Un led corect alimentat se arde destul de greu. Daca te uiti la poza din semnatura mea vei vedea 2 bari de leduri puse la Fabia mea, au durat cam 6 luni si incet si sigur au inceput sa se tot stinga pina le-am luat jos ca arata urat. Si acum mai am vreo 4 dar nu m-am mai obosit sa le pun.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca te-a corectat Bogdan, ledurile la 2,4 V .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci mai bine direct LED-uri. Dar de alea la 12v direct nu se gasesc? Sa nu ma mai complic cu diode.

 

Am gasit ceva http://tor-online.ro/produse/369-led-banda-led-power-led/387-rosii/3553-led-rosu-superluminos-alimentat-la-12v-5mm-transparent-60---set-10-bucati.html . Acestea ar fi bune? 8 lei setul de 10 bc.

Sau ar merge asa ceva http://tor-online.ro/produse/369-led-banda-led-power-led/387-rosii/4636-led-rosu-10mm-mat-intermitent-la-12v.html ? E 3 lei bucata, cam mult...

 

Am sunat la magazin, au destule seturi de LED-uri superluminoase. Faptul ca rezista la maxim 15v e de bine, ca tensiunea in masina mai trece uneori si de 14v. Nu am masurat cat imi da la bornele bateriei, dar verific mai tarziu.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu stopul tau e cu 12 leduri. Eu am pus pirahna si au aceeasi tensiune si aceeasi intensitate luminoasa ca cele originale iar modificarile sunt minime. La tine probabil a intrat apa pe undeva de aceea arata asa. Eu am mai spus si repet, daca vrei iti trimit eu 15 leduri, nu te costa nimic...doar tranportul, si asa nu am ce face cu ele. 

 

Eu zic ca te complici cu cele pe 12v pentru ca cele 12 leduri sunt legate pe cablaj cate 4 leduri in 3 grupe deci ai de modificat mai mult.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la magazin, imi tin baietii doua seturi de 10 bucati, LED-uri la 12 v, am dat deja gaurile prin placa. Vreau sa pun led-uri normale, daca mai pica ceva, macar nu ma dau de ceasul mortii cautand chestii identice. Am tras o linie pe mijloc, apoi inc auna la cca 1 mm de mijloc, am masurat unde vine fiecare din cele 14 "ochiuri" la lupa, apoi am dat 14 gaurele. Cand aduc LED-urile, dau gaurile pentru celalalt pin si am rezolvat. Placa a fost complet curatata de stratul de cupru (cu un polizor de banc), iar gaurile au fost date cu o mini-freza si burghiu foarte subtire.

Merci pentru oferta cu LED-urile tale, insa ma complic prea mult cu diode si alte minuni.

 

Lampa a fost reparata, insa lipiturile au fost facute cu superglue si nu a prins bine ala. Caut un silicon sau adeziv de calitate, probabil voi folosi silicon pentru etanseizarea baii de ulei. Ca e tot rosu. Daca nu, moment extres fix de la Henkel si basta.

post-117502-0-73993100-1362231001_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce dumnezeu i-ai facut la placa . Am inteles ca a ramas textolitul gol, fara urma de placare pe el. Pina aici e bine. Pui leduri de 12V, iar e bine. Ledurile trebuie sa le legi in paralel ... si aici m-ai pierdut, nu vad perechile de gauri pentru picioarele ledurilor (eu vad cite o gaura) . Si sfat, pune o dioda normala ca protectie la cuplarea inversa, inseriata cu ledurile tale. SI o ultima intrebare, nu vad mufa de alimentare a baghetei - ai dat-o jos si pe aia ? - daca da rau ai facut.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dieci :D...

Placa e complet goala, dar cei doi pini au ramas. Am dat cate o gaura, deoarece nu stiu cat de cracanati sunt pinii de la LED-uri. Cum ii cumpar, masor si in doua minute am facut inca 14 gauri.

Ca sa vad ca pun plusul si minusul unde trebuie, merg cu multimetrul la masina si caut care e masa. Automat celalalt fir e plusul. Marchez pe placa, lipesc firele corespunzatoare si gata treaba :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca eu aveam marcat pe corpul stopului, cel din plastic rosu unde intra cei 2 pini si impreuna formau mufa care e plusul si care e minusul.

Si eu recomand o dioda in seriata pentru protectie atat la legare inversa cat si la eventuali curenti inversi care pot arde un led de la cele mai mici valori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa se puna si de aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!