Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Salut.Daca tot vb de leduri vin si eu cu o intrebare:stiti unde pot gasile leduri pt pozitie spate si stop pe frana la octavia 2 sa lumineze rosu.Am cautat pe net dar nu gasesc nimic dupa codurile din cartea masiniii.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cauta si eu sa vad ce gasesc. Dar ce cod au? Te referi la modelul soclului cumva? Pentru ca pe net vei gasi ceva de genul 1157 - Dual Contact LED Bulb post-22192-0-22998000-1361861391_thumb.j sau in loc de W5W vei gasi T10 (astea sunt pentru pozitii) post-22192-0-06184600-1361861515_thumb.j Pentru cele cu un singur filament ai 1156 post-22192-0-74400300-1361861582_thumb.j si asa mai departe. O mare atentie trebuie acordata dimensiunilor pentru ca e posibil sa nu intre pe gaura pe unde becul original intra ( eu am patit la cele de pozitii si a trebuit sa pilesc putin marginile becoledului) sau intra un pic fortat si pe urma cand vei vrea sa il scoti iti va cadea in far. Un alt aspect de care trebui tinut cont si de care m-am lovit si eu cand am schimbat toate becurile cu becuri cu leduri la Fabia mea este faptul ca nu prea este diferenta intre lumina de pozitie si de frana la becurile de frana este destul de mica, cel putin la ledurile pe care le aveam eu, dar trebuie vazut ce exista acum pe piata. Sa nu va asteptati sa aveti o intensitate luminoasa la fel cu a becurilor. Succes.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,eu am crezut ca o sa fie o lumina mai intensa asa ma las pagubas raman cu becuri normale dar sa caut vopsite sau sa lumineze pe rosu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vopsite? Pentru iluminare buna ledul trebuie sa aiba culoarea rosie daca in fata are plastic rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate galbene sau cromate. Si alea cromate tot galben lumineaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan,

 

nu vad o poza cu ,,fundul" lampii, dar din spusele tale inteleg asa :

= ai scos o protectie a lampii, prinsa in cleme ( cea pe care o vedem la exterior) pe luneta

= lampa propriuzisa e prinsa cu trei piulite pe picioarele de plastic dintr-o poza

= lampa este alcatuita din ,,geamul" rosu din fata si un capac (fundul lampii), care sint lipite cu un mastic probabil

= dupa ce desfaci lampa , in interior dai de o bagheta cu lupele , pe ea fiind prinsa in cleme banda cu diodele si rezistentele

= ledurile piranha puse de tine sint cele de 2.4V cu lumina rosie.

= am mai inteles ca ai schimbat numai ledurile arse si nu e diferenta de intensitate intre cele originale ramase si cele puse de tine

 

LucianM,

 

daca vrei sa incerci cu banda cu leduri, ia o bucata de banda cit mai apropiata de lungimea totala a lampii ( in minus si sa fie modul de trei leduri, sa le poti alimenta la 12V ) si pune-o in lampa, provizoriu, fara bagheta cu lupe din fata. Vezi daca lumineaza ca lampa cu ledurile originale si daca nu e mare diferenta poti face montajul definitiv . Cred ca lampa se alimenteaza tot la 12V, fiindca vad banda ca are ledurile inseriate cu rezistente, ne poate spune Bogdan daca a masurat tensiunea de alimentare a lampii cind a umblat la ea . 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si a naibii banda aia merge la 12v, deci cat i-as da 5v e cam putin. Am inteles care e treaba cu lupele, fiecare vrea proiectata lumina perpendicular. Ar fi fost prea simplu cu o banda de aia rosie...

LAmpa intreaga e alimentata la 12V, deci poti pune linistit banda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam eu ca e pe reteaua masinii, adica la 12v...

 

Deci am fost azi la ABC Electronic din Tg. Neamt sa iau banda cu SMD-uri, dar tanti de acolo a zis ca nu da la bucatica. Daaaang!!! Sa iti vinzi matale toti aia 5 metri la Craciunul viitor!

Cand ma duc la Dioda in Piatra, o sa imi iau ce trebuie. Eventual pun doua benzi una langa alta si am lumina de nu-s probleme. Problema e ca e super-scump setul de SMD-uri pe banda, anume 3 lei setul de 3, adica ies la vreo 25 lei pentru tot ce-mi trebuie. E mult reportat la faptul ca banda de 5 m (daca vad eu bine aici http://www.led4you.ro/upload/index.php?route=product/product&path=48&product_id=63 ) e 70 lei. Si fac pariu ca se gaseste si mai ieftin.  Recte in orasele mici sunt preturi nesimtite.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam peste tot pretul este in jurul a 1 ron pe bucata led. In linkul pus de tine este vorba de o banda cu 60 leduri/1m iar pretul este de 70 roni pe metru in mod sigur, nu pentru toti cei 5m .Faptul ca nu vrea sa vinda bucati din banda ci toata banda la 5m este o mare prostie... o sa stea o mie de ani cu banda in raft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e pretul la rola la aia 70 lei. Tanti o sa stea cu banda mult si bine, daca nu se gandeste sa dea la bucatica. Mai usor vinzi la dezmembrari decat la intreg (si banii vin din mai multe parti). In Piatra s eda si la set de 3 LED-uri, deci tot e o treaba. Cati cm are portiunea aia de lupe de la interior? Vreo 20 cm? Sau mai mult? Ca sa stiu cate perechi sa cumpar. Am deja 3 seturi sub birou, sa imi lumineze tastatura, iau curent de pe un port de alimentare vent-uri de pe placa de baza, consumul e insignifiant. 

Abia astept sa ajung in oras, ca stopul meu mai da lumina doar intr-o parte, un beculet :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pina jos la masina si am facut masuratori ( prin geamul lunetei)( la octavia 2 din 2008) : lampa noastra are 34-35 cm lungime ; ledurile sint 27 sau 30 de bucati cu pasul undeva intre 1,2 - 1,5 cm . Daca iei banda cauta cu ledurile la pasul asta ... daca nu gasesti in Piatra, pot sa-ti caut eu aici si sa-ti trimit prin posta o bucata de banda .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e clar, avand in vedere ca la mine nu merge decat o singura luminita, imi trebuie toata placuta aia cu LED-uri... Caut in Piatra banda, stiu si unde voi gasi (la Dioda, ca de acolo am mai luat)- daca nu au rosie, o sa iau cea mai puternica banda cu LED-uri albe si basta. Dar caut ceva puternic, daca se poate mai ceva decat lumina originalului.

 

Pentru ca aripioarele de la blocul de aeratoare dintre scaune erau rupte (unele), s-a procedat la demontarea blocului (nu e greu) si la remedierea problemei. Cine a avut masina inainte a avut kinder pe locul din spate si ala a avut ce mesteri, deci am luat superglue si am remediat temoprar problema, macar aripioarele stau drepte, se poate dirija aerul stanga-dreapta, insa nu sus-jos. Mai mult decat ok, ca nu eu stau in spate. Nu prea gasesc octavia 2 la dezmembrari in zona noastra, ca as face o incursiune (ajutat de ceva finante) sa imi fac rost de unele chestii care imi stau (oarecum) pe creier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan,

 

nu vad o poza cu ,,fundul" lampii, dar din spusele tale inteleg asa :

= ai scos o protectie a lampii, prinsa in cleme ( cea pe care o vedem la exterior) pe luneta  - nu lampa in sine are 3 piulite plus o clema care o tine, nu am inteles rostul ei mai ales ca cele 3 piulite sunt mai mult decat suficiente (se vad mai bine in pozele atasate)

 

= lampa propriuzisa e prinsa cu trei piulite pe picioarele de plastic dintr-o poza - corect

 

= lampa este alcatuita din ,,geamul" rosu din fata si un capac (fundul lampii), care sint lipite cu un mastic probabil - e alcatuita din 2 piese din plastic rosu transparent care in spatiul din interior contine placuta si plasticul transparet cu lupe si sunt lipite cu ceva adeziv.

 

= dupa ce desfaci lampa , in interior dai de o bagheta cu lupele , pe ea fiind prinsa in cleme banda cu diodele si rezistentele - este o singura dioda, probabil daca reusesti sa pui mufa invers sa nu arda ledurile si 12 rezistori si 12 leduri

= ledurile piranha puse de tine sint cele de 2.4V cu lumina rosie. - corect

 

= am mai inteles ca ai schimbat numai ledurile arse si nu e diferenta de intensitate intre cele originale ramase si cele puse de tine - corect

 

Poze cu stopul in sine care are codul 1z9 945 097 b post-22192-0-12754700-1361993884_thumb.j

post-22192-0-38120000-1361993555_thumb.j    post-22192-0-26896900-1361993564_thumb.j

 

Lampa se alimenteaza la 12v.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci si eu de precizari!

Dar daca in loc de LED-uri Piranha se pun leduri de voltaje asemanatoare, dar cu doua picioare, e vreo problema? faza e ca nu as vrea sa merg cu lampa scoasa prin oras, prefer sa imi iau ce imi trebuie si sa rezolv treaba acasa.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, multumesc de raspuns, sint lucruri de tinut minte . La octavia mea am numarat prin geam mult mai multe leduri( cel putin asa imi parea mie) - o sa rog miine un prieten sa-mi tina apasata frina sa mai numar odata . Lampa mea are circa 34-35cm lungime, la tine la fabia banuiesc ca e mai mica...

 

Lucian, ideea este ca iti trebuie leduri cu lupa ca sa se vada mai puternic prin lampa - smd-urile nu au lupa, cele de 5 sau 3mm sint prea inalte, singurele leduri cu lupa ar fi piranha. Daca iei banda, o sa vezi ca banda are un fel de lupa din silicon transparent in fata smd-urilor din care e facuta sau are lupe mici la fiecare led : Eu as cumpara din prima varianta, ca nu e asa inalta ca a doua 

 

post-58507-0-24731700-1361998527_thumb.j   post-58507-0-36845800-1361998600_thumb.j

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a ars al treilea stop de frana ... problema e ca nu prea m-as aventura sa defac capitonajul de la portbagaj, mi se pare al dreak de complicat sa ajung la lampa aia si mi-e firca sa nu rup ceva. Daca as putea ajunge le ea ar fi floare la ureche sa schimb LED-urile alea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, sistem tampit la faza asta, bila neagra, Skoda. Mai bine puneau naibii beculete cu filament, ca la alte marci, se schimbau rapid in caz de nevoie si basta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becurile cu filament se ard destul de repede acolo,, din cauza trepidatiilor( de multe ori mai trantesti portbagajul cand filamentul inca este cald, sau pur si simplu se rupe)! Am avut la supernova si le inlocuiam des, in final am pus leduri si am scapat de asta.

 

Eu am cumparat o lampa no-name din bazar, dar cu leduri,  si am luat bagheta cu leduri de acolo si am pus-o la supernova, pret f.bun. Numai ca trebuie sa gasesti o lungime aproximativ ca cea din lampa.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 ani si ceva cat am avut aveo hatch nu s-a ars decat... un amarat de bec de la numar. Atat!

E o idee si aia cu lampa gata facuta, doar de realizat transplantul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, multumesc de raspuns, sint lucruri de tinut minte . La octavia mea am numarat prin geam mult mai multe leduri( cel putin asa imi parea mie) - o sa rog miine un prieten sa-mi tina apasata frina sa mai numar odata . Lampa mea are circa 34-35cm lungime, la tine la fabia banuiesc ca e mai mica...

 

Lucian, ideea este ca iti trebuie leduri cu lupa ca sa se vada mai puternic prin lampa - smd-urile nu au lupa, cele de 5 sau 3mm sint prea inalte, singurele leduri cu lupa ar fi piranha. Daca iei banda, o sa vezi ca banda are un fel de lupa din silicon transparent in fata smd-urilor din care e facuta sau are lupe mici la fiecare led : Eu as cumpara din prima varianta, ca nu e asa inalta ca a doua 

 

Imi cer scuze daca nu am precizat mai devreme. Eu am o Fabia dar de curand sunt fericitul posesor al unei Skode Octavia 2 Combi din 2008. La Fabia nu am avut si nu am nici acum probleme cu acest stop, dar Octavia am cumparat-o second si avea aceasta problema. 

 

Merci si eu de precizari!

Dar daca in loc de LED-uri Piranha se pun leduri de voltaje asemanatoare, dar cu doua picioare, e vreo problema? faza e ca nu as vrea sa merg cu lampa scoasa prin oras, prefer sa imi iau ce imi trebuie si sa rezolv treaba acasa.

 

Nu merita sa faci compromisuri mai ales ca pentru a desface stopul trebuie sa desfaci plasticele de pe haion(mai risti sa se rupa ceva), iar stopul in sine trebuie desfacut pentru a ajunge la leduri. Daca vrei eu iti trimit 10 - 15 leduri pentru ca eu am cumparat 30 buc la 1 leu/ buc( la magazin nu puteam plati cu cardul decat minim 30 ron iar bani cash nu aveam :) ) deci am in plus ca eu am folosit doar 5 buc. Dupa ce ai ledurile, ai desfacut, lipit si montat inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam aseara, am numarat luminitele in lampa si surpriza, sint 22 de puncte luminoase, ca si cum ar fi 22 de leduri cind ele trebuiau sa fie multiplu de 3... De dat jos am vazut ca trebuie data toata rama din jurul lunetei, sus si lateralele care este dintr-o bucata dupa care avem acces la lampa . 

 

Bogdan, vrei sa spui ca lampa pe care ai desfacut-o era de octavia 2 din 2008 ?! Lampa la masina mea (cea din poza ) are in jur de 34cm lungime, ori la lungimea asta ma indoiesc ca e echipata numai cu numai 12 leduri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O voi masura si eu dupa-masa cand ajung acasa. Nu am fost interesat de lungimea stopului. Da, este vorba de o Octavia 2 din 2008 Combi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca din cand in cand atunci cand pun contactul se aude ca si un scartait in partea dreapta a bordului. Mi se pare ca se aude mai ales cand masina sta in soare.

Aveti idee de la ce provine acest zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa masor stopul dar azi stateam la semafor si in fata mea o Octavia sedan. Se pare ca la sedan e cu mai multe leduri, nu am putut sa le numar :) dar clar sunt mai multe decat la combi. Mai mult ca sigur difera si ce fel de led-uri sunt.

 

@Septimiu.: si la mine se mai aude cateodata, dar cred ca provine de la ceva clapete de la sistemul de ventilatie. Mie mi se pare ca face un fel de autocalibrare la ceva clapeta si atunci se aude. Ulterior in functionare nu am mai auzit acel sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!