Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

electronica din masina.  chiar daca la exterior pare la fel, in detaliu sunt mai multe modificari.

 

am incercat pe masina mea un Bolero (rcd510 de skoda) si nu a afisat climatronicul, deci sanse mari sa nu mearga nici celalalte.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei bine, climatronicul nu ar fi o problema. senzorii OEM insa da. oare daca pun doar un audience...ar fi aceeasi problema? Sau un MFD 2? Sper sa nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta intre afisarea MFI si MFD?

Vad ca tine de cele 2 chei ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca nu are treaba cu cheile... ci de tipul de display din ceasurile de bord

MFI - display mic ( la modelele noi nu mai este mic, dar are rezolutie mai mica decat MFD si nu poti naviga prin meniul lui)

 

MFD- display mare (maxi dot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe MaxiDot apare in functie de cheia din contact MFI sau MFD. Asta sus stanga prima linie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Colegii, am si eu o octavia 2 combi din 2007 si am observat ca nu ard toate becurile de la al treilea stop de frana. M-as pazi sa trag aiurea de ceva, de aia va intreb pe voi: cum schimb acele beculete? Pe mine nu ma deranjeaza, dar nu vreau sa fiu in neregula. De aceea va cer ajutorul, nu vreau sa merg la reprezentanta pentru atata lucru.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

aceeasi problema o am si eu. La al treilea stop de frana un led e ars iar unul palpaie. Stie careva cum pot desface stopul sa ajung sa scot electronica...sau ma rog ce o fi pe acolo ce tine ledurile? Mai departe cred ca ma descurc :)

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat si eu faza cu LED-urile de la un coleg. Nu stiam ca se foloseste LED la o masina asa veche.

 

Multumesc pentru fisiere, le descarc imediat!

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne jignesti.... nu e veche deloc, e doar ajunsa la maturitate :dry:

Si unele solutii constructive ale ei, nu se regasesc pe alte masini, nici chiar de generatie noua....



chiar si bunica ei, Octavia Tour... in versiunea combi doar.. tot LED are..

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, ziceam si eu ca e veche, adica are ceva ani de la aparitie :D.

Ca o paralela, vazusem A/C, inchidere centralizata, geamuri electrice si alte minuni la un renault 25 pe vremea in care nu credeam ca mai exista si alte masini decat dacia 1300 :D. Si dinozaurul ala le avea...

 

Acum sa revenim: am inteles ca acele LED-uri nu prea se pot schimba, asa este? Zic unii ca e mai lejer de cumparat o banda noua sau de la schrott si de inlocuit. Eu m-as baga un pic la reparat, de placere, dar nu stiu ce LED-uri sa cumpar. Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Nu stiam ca se foloseste LED la o masina asa veche'' - bravos natiune.... 

In privinta led-urilor, la octavia 2 nu am desfacut, fiindca desi e ,,veche'' nu a fost nevoie... in schimb am reparat la mercedes astfel de lampi . De cumparat banda nu e cazul, fiindca nu o sa ai pasul ledurilor ca in lampa ta . Ce tip de led-uri sa folosesti ?! - desfa lampa si vezi cum e construita : ar trebui ca ledurile sa fie legate cite trei , cu o dioda si o rezistenta inseriate si atunci cumperi linistit SMD-uri de trei volti. Oricum trebuie sa desfaci lampa sa vezi culoarea ledurilor, alba sau rosie ( am intilnit ambele variante ).

Daca am vorbit chinezeste, da lampa jos si fa-i citeva poze, in special fata pe care se vede circuitul imprimat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

led-urile sunt albe daca retin bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa demontez lampa in w-e, cand cred ca voi curata si EGR-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi stupid sa fie leduri albe acoperite de un plastic rosu. Pentru o iluminare maxima in spatele unui plastic rosu se pune un led rosu ca daca pui alb doar o parte din spectrul de lumina trece prin plasticul rosu iar o mare parte se pierde. La Fabia mea am pus bec alb (era chiar alb rece) pe frana deci in spatele unui plastic rosu si se vede un fel de movuliu. Eu cred ca ledurile sunt rosii dar si eu as fi curios ce forma au, daca sunt direct pe 12v sau sunt la alta tensiune si au rezistor inseriat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte putin probabil sa fie de 12 Volti, nu m-am interesat, dar nici nu cred ca exista asa ceva ... Sunt mai mult ca sigur mai multe (identice) puse in serie + eventual ceva rezistoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragilor, cind vorbim de culoarea unui led, nu ne referim la materialul din care e facut, ci la culoarea luminii date de led. 

exista si leduri la 12v, la ochi din exterior nu prea le deosebesti, electronic au incorporata o rezistenta...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,


 


Am si eu o intrebare. Trebuie sa imi schimb un senzor si un motoras la climatronic, le-am gasit la dezmembrari foarte ieftin, insa cu alte coduri:


 


la v158: am gasit 1K2907511C  cu 2 in loc de1 1K1907511C


 


la senzor radiatii solare: am gasit 1Z0907539cu A in loc de B la sfarsit 1Z0907539B


 


Oare se potrivesc? unde pot afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In celalalt tipic unde ai scris ai codurile de la ce te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa desfac stopul suplimentar de frana si sa inlocuiesc led-urile defecte. Intr-adevar led-urile originale sunt smd, plastic alb si lupa. Dupa toate cautarile atat pe net cat si prin magazinele de specialitate nu am reusit sa gasesc led-uri la fel. Am decis sa caut ceva ce sa se potriveasca, astfel am dat de led-urile Pirahna post-22192-0-91699000-1361824036_thumb.j.

Stopul e prins cu 3 piulite de plastic de masina si se pot desface destul de usor dupa ce se desface protectia de plastic. Din pacate stopul nu e construit pentru a fi desfacut, eu am fost nevoit sa fortez inbinarea pina a cedatpost-22192-0-47449700-1361824553_thumb.jpost-22192-0-41243400-1361824615_thumb.j. Ledurile sunt insirate pe o placuta post-22192-0-57726400-1361824674_thumb.j. Am scos ledurile defecte cu pistolul de lipit si am lipit noile led-uri cu pini scurtati post-22192-0-81530800-1361824772_thumb.j. Led-urile originale au 3 pini legati la minus si 1 pin la plus iar noile led-uri au 2 pini la minus si 2 la plus. Dupa inlocuire am fost placut surpins sa constat ca nu exista nici o diferenta intre lumina data de led-urile originale si cele montate de mine. Deci merita incercata aceasta varianta mai ales ca asa cu led-urile defecte arata urat iar un stop nou e mai bine de 150 ron.


 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri pentru pozici si indicatii!

 

Deci trebuie sa cer si eu LED-uri Pirahna, insa pe cati volti? SI legaturile noi cum le fac, doar pun punte intre minusuri? Abilitati am, insa parc anu as vrea sa pun acolo vreo treaba de mantuiala.

 

Si ca sa fiu oarecum inovativ: placuta aia pe cati volti e alimentata? Daca in stop bag o banda de SMD-uri cu auto-adeziv, nu iese o treaba mai simpla?

 

Interesant ce a facut nenea asta la sedan, (cam tiganie pe caroserie, dar important e ca are un stop baban) 

. Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lens Type: Water Clear
Size (mm) : 5mm
Dominant wavelength (nm) : 620-625
Luminous Intensity Typ Iv (mcd) : 13000(Typical) ~ 15000(Max)
Life Rating : 100,000 Hours
Reverse Voltage: 5.0 V
DC Forward Voltage: Typical: 1.9V  Max: 2.4V
DC Forward Current: 20mA
50% Power Angle  120-140° / degree 
Lead Soldering Temp: 260° C for 5 seconds

 

post-22192-0-88428600-1361827549_thumb.jpost-22192-0-31086200-1361827550_thumb.j

 

Un pin de plus al ledului se taie pentru ca original sunt 3 pini la minus si ramane sa se lege un pin de plus al ledului la plusul original. Cei 2 pini de minus fin legati la minusul original doar ca trebui cositorit la o distanta mai mare decat initial.

 

Si eu m-am ghindit la bara de leduri dar nu e o solutie buna pentru ca trebuie sa ai o distanta exacta intre leduri pentru ca in plasticul transparent pe care vine montata bara de leduri ai niste mici lupe post-22192-0-03561600-1361827897_thumb.j, nu stiu cat de bine se vede acest lucru in poza, care concentreaza lumina ledurilor. Eu am fost foarte atent sa montez noile leduri cat mai paralel ca sa se alinieze cu lupele.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si a naibii banda aia merge la 12v, deci cat i-as da 5v e cam putin. Am inteles care e treaba cu lupele, fiecare vrea proiectata lumina perpendicular. Ar fi fost prea simplu cu o banda de aia rosie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!