Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Pai, cum spune adrian001, locul indicat este exact pozitia pompei tandem.

Iti zic eu, deoarece tocmai am schimbat-o.. :D

Daca vrei iti zic si pretul...insa mai bine sa stii sigur maine de la ce e... :sick:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu trebuie sa schimba pompa ... in cel mai rau caz trebuie sa schimbe niste garnituri. Vedem maine ce ne spune ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Sunteti comici .. sper sa fie comic si devizul ca n-are decat vreo 103k :sick: :)) Pana una-alta sper sa ajung cu ea la service ca lasa urme pe asfalt mai ceva ca Hansel & Gretel :)

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Intentionez sa imi achizitionez o masina si momentan am gasit 2 variante. Ce parere aveti de anunturile:

http://www.autovit.r...-C27796104.html

http://www.autovit.r...-C27571050.html

http://www.autovit.r...-C27756787.html

Doar pe a2a am vazut-o.. motorul merge rotund, volant nu pare sa aiba probleme si nu s-au auzit zgomote suspecte la mers(am mers pe linia de tramvai pentru denivelari).E al 2lea proprietar(a zis ca primul a fost un tenor si a vandut-o cand a terminat leasingul) si a zis ca se verifica in reprezentanta km si accepta orice test. A fost schimbata si distributia acum aprox 1 an ce mi s-a parut cam dubios. De asemenea chederele erau cam "mancate" si usile nu se inchideau foarte bine(cred ca trebuie inlocuite chederele).

La cea de-a3a am primit urmatorul raspuns: Masina are un singur proprietar pe carte – Porsche Leasing, tot istoricul de revizii a fost facut la ei,masina a fost revopsita integral acum 2 zile cand s-a terminat leasing-ul. Masina arata impecabil . Tehnic nu e are nici o problema. Nu am fost sa o vad inca..

Orice sfat e binevenit !

Modificat de vwart
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul nu e realilst pentru niciuna din masini, tinand cont ca sunt Diesel si au nr ala de km. Cred ca ar mai trebui cel putin cifra "1" in fata km afisati.

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce tip de bec xenon are o Octavia II din 2005 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Intentionez sa imi achizitionez o masina si momentan am gasit 2 variante. Ce parere aveti de anunturile:

http://www.autovit.r...-C27796104.html

http://www.autovit.r...-C27571050.html

http://www.autovit.r...-C27756787.html

Doar pe a2a am vazut-o.. motorul merge rotund, volant nu pare sa aiba probleme si nu s-au auzit zgomote suspecte la mers(am mers pe linia de tramvai pentru denivelari).E al 2lea proprietar(a zis ca primul a fost un tenor si a vandut-o cand a terminat leasingul) si a zis ca se verifica in reprezentanta km si accepta orice test. A fost schimbata si distributia acum aprox 1 an ce mi s-a parut cam dubios. De asemenea chederele erau cam "mancate" si usile nu se inchideau foarte bine(cred ca trebuie inlocuite chederele).

La cea de-a3a am primit urmatorul raspuns: Masina are un singur proprietar pe carte – Porsche Leasing, tot istoricul de revizii a fost facut la ei,masina a fost revopsita integral acum 2 zile cand s-a terminat leasing-ul. Masina arata impecabil . Tehnic nu e are nici o problema. Nu am fost sa o vad inca..

Orice sfat e binevenit !

Pretul nu este realist la nici una, avand in vedere ca este diesel...

Ultima pare mai aproape de adevar, insa imi par suspecti km..

Eu o am pe a mea din 2008 si am 205.000 km, iar interior si exterior arata impecabila...

Ultima pare mai intretinuta decat celelate 2, insa cerceteaza cu atentie...

Depinde si cum a fost servisata si intretinuta, deoarece la km multi, se pot intampla multe: volant, rulmenti, ax cu came, pompa tandem...

Vezi daca exista urme de uzura pe scaun sofer, volan (la octavia se deterioreaza cam la 70.000 km), pedale, schimbator de viteza...

Si verific-o in 3 locuri, adica la 3 reprezentante...pentru a fi sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ca la ultimele doua, pretul din anunt este trecut ca pret net, deci daca o cumperi pe persoana fizica se mai adauga TVA-ul de 24%, dar si asa, si mie mi se par foarte mici preturile. Anul trecut am cautat si eu Octavia 2 in prima faza in Romania, si masini cu un rulaj sub 100.000 km aveau preturi de peste 9000 euro. Acum se poate ca si preturile la Octavia 2 sa fi mai scazut, pentru ca urmeaza sa apara Octavia 3.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile la O2 din 2007 2008 au scazut cam cu 1500 euro, eu am cumparat masina in februarie 2012 cu 8800 euro iar acum masini cu aceleasi dotari le gasesti oncepand de la 7000. Binenteles nu luam in calcul km.

Modificat de ciolib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile la O2 din 2007 2008 au scazut cam cu 1500 euro, eu am cumparat masina in februarie 2012 cu 8800 euro iar acum masini cu aceleasi dotari le gasesti oncepand de la 7000. Binenteles nu luam in calcul km.

Monitorizez piata din decembrie anul trecut si este oarecum adevarat.. cel putin in ultimele 2 luni au inceput apara sub 8k(inainte nu gaseai).

Am tot cautat pe internet niste chedere pentru O2 si nu am gasit inca un pret exact.Stie cineva cam cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce tip de bec xenon are o Octavia II din 2005 ?

D1S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,aveti vreo schema de montare maneta tempomat pe o octavia 2 FL din iunie 2010?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Acum ceva timp ma plangeam ca imi zornaie prin bord motorasele de la clima. De v71 stiu sigur, si mai este unul prin spatele casetofonului.

M-am hotarat sa le dau jos si sa vad daca trebuie schimbare sau se pot repara. ma poate ajuta cineva cu o schema de desfacere a elementelor interioare pana ajung la aceste motorase?? nici nu stiu exact unde sunt

 

va multumesc

 

PS: de asemenea, as fi recunoscator daca as putea primi si niste coduri de la v71 sau v68

Modificat de wakyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,aveti vreo schema de montare maneta tempomat pe o octavia 2 FL din iunie 2010?multumesc

 

trebuie sa vezi daca ai maneta separata sau bloc de manete. de asemenea trebuie vazut si codul calculatorului de coloana, daca ai bloc de manete

 

Sau daca stii exact data de productie a masinii. Dinc e retin, dupa 30.05.2010 s-a montat bloc de manete. Caz in care costa vreo 500 le manetele. Iar daca nu ai comenzi pe volan, iti trebuie doar aceste manete.

 

citeste acesst topic , pentru ca e foarte edificator. Daca cautai, gaseai raspunsurile... 

http://vwforum.ro/topic/60503-demontare-volan-si-montare-tempomat-pe-octavia-2-din-2007/

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,aveti vreo schema de montare maneta tempomat pe o octavia 2 FL din iunie 2010?multumesc

 Schema electrica?

NU ai nevoie, este plug and play, nu ai nevoie de fire suplimentare.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Acum ceva timp ma plangeam ca imi zornaie prin bord motorasele de la clima. De v71 stiu sigur, si mai este unul prin spatele casetofonului.

M-am hotarat sa le dau jos si sa vad daca trebuie schimbare sau se pot repara. ma poate ajuta cineva cu o schema de desfacere a elementelor interioare pana ajung la aceste motorase?? nici nu stiu exact unde sunt

 

va multumesc

 

PS: de asemenea, as fi recunoscator daca as putea primi si niste coduri de la v71 sau v68

tmp.pdf

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat scaparea de motorina, s-a schimbat un furtun de la pompa tandem, adrian001 si andrei_221 au avut dreptate :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, mai revin cu o intrebare. daca imi cumpar un modul de climatronic de golf5/passat si il inlocuiesc cu cel deja existent pe masina mea, va merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce intelegi tu prin modul?  tto ansamblul unitatii de climatizare sau doar motorasele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar placa, cu butoanele si afisajul. ma gandeam sa fac un upgrade la clima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu ai acum AC manual?

NU , nu poti face doar asa, trebuie motorase, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,aveti vreo schema de montare maneta tempomat pe o octavia 2 FL din iunie 2010?multumesc

 Schema electrica?

NU ai nevoie, este plug and play, nu ai nevoie de fire suplimentare.

salut Al. acum vreo 2 luni mi-ai montat un DVD/GPS si ai confirmat ca e de ajuns sa schimb maneta. am achizitionat o. poate apucam sa ne intalnim sa o facem functionala.

 

andrei221, iti multumesc si tie pentru raspuns si pentru ca ma trimiti sa caut. daca as fi gasit, nu as mai fi intrebat insa am observat ca sunt cel putin  2 categorii de dascali : aia care iti raspund la orice intrebare oricat de idioata ar fi, pentru ca le face placere sa ajute si sa transmita know how si a 2-a categorie a acelora care iti raspund insa nu rateaza ocazia sa te faca sa te simti prost , pentru ca deh, ei sunt oricum mai destepti.

Al bundy e in prima categorie, tu esti in a doua.te respect oricum ai fi:)

 

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva va rog daca trebuia achitata taxa in anul 2007 si 2008 si in ce cuantum pentru masinile noi? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!