Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

@gonzale : in plus de ce ti-a zis kelu, nu are airbaguri decat 4 si este 2008, nici macarMY2009 nu este:

Škoda Octavia II Elegance 1.9 TDI 77kw

model year 2008, production number 010688

4x airbag, production plant Bratislava (SK)

The entered VIN is valid!

Singura mea problema/dilema este ca e elegance si are doar 2 geamuri electrice!!!

Si DA, a fost lovita in fata, dar nu neaparat f rau, poate a fost doar reparata "la misto", cum se face in reprezentante mai nou

P.S. ridica capota si vezi daca mai are toate etichetele pe trager. Daca se schimba tragerul, nu vine cu etichete si nici nu ti le aduce nimeni pe toate

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum se aseaza farul, a luat-o binisor - ca are vopsita toata fata - plus laterale..... verificati nuantele de culoare. Nu e masina de banii aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa poza si nuanta de culoare nu prea poti sa iti dai seama. La mine de exemplu masina are aripa dreapta din fabrica intr-o nuanta mai inchisa. daca o privesti din fata capota, si aripile stanga dreapta nici o diferenta, idem fata de spoiler. daca o privesti DOAR perpendicular intre aripa dreapta si portiera dreapta fata este o mica diferenta de culoare. Am fost la sosirea masinii si descarcarea de pe trailer, pe toata masina, inclusiv aripi fata era lipit un colant alb. Mai nou am inceput sa ma uit la mai multe masini octavia FL(inclusiv in show room am observat acelasi lucru) si la culorile gri deschis metalizat, albastru aqua si verde artic am vazut aceste diferente de nuante intre aripa dreapta fata si portiera dreapta fata, deci s-ar putea sa fie si un defect de vopsire sau pozitionarea luminii fata de aripa.

Daca vrei sa vezi daca a fost vopsita cauta eventuale urme de gazare, pe chedere sau la imbinari, sau observa in amanunt aripa chiat cu o lupa. daca vei observa multe microparticule prinse in vopsea sigur e reparata. Oricat ar fi de buna cabina de vopsit si de atent vopsitorul perfect nu iese. Nici chiar in fabrica la masini mai modeste,( like skoda) si oricat de protejat ar fi mediul nu se poate evita prezenta unor microparticule(reduse mult, mult fata de un service oricat de performant).

Verifica uzurile cheii(cum a spus colegul), a pedalelor, volanului, scaun sofer. matuiala farurilor sa fie aproximativ aceeasi, etc. Farul c u distanta fata de spoiler poate fi si de la o tamponare usoara fara consecinte sau atingerea unei movile de zapada. oricum trebuie foarte mare atentie.

Apropo. la banii aia mai pui ceva si iti dau tsi-ul meu. Dotari multe, inca in garantie, km reali, cauciucuri si jante de iarna bonus!!!! :lol: Glumeam!?

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul e nou, proiectorul e nou... si nu cred ca e doar o simpla tamponare cu zapada.... ca altfel, cel nou venea la fix si nu erau probleme la asezarea tablelor.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tragerul e cel original, atunci nu a fost atinsa mai cu simt. Bara nu vine bine sub capota, deoarece intaritura de sub spoiler are niste table cu o bara pe care se sprijina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca daca am putea posta pe Autovit jumatate din acei "profesionisti in segmentul de vanzari second hand" s-ar lasa de afacerea asta :))

P.S 11.000 sunt cam bani de RS ;)

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pentru sfaturi.AM vazut masina si arata bine.Are geamuri electrice si pe spate.

Doar pozele cu computerul de bord, partea de bord cu climatronicul si cele cu cartea de identitate chei si talon sunt ale ei.

Mi-a comunicat samsarul ca a gasit poze asemanatoare pe net si s-a folosit si el de ele, ca sa nu mai stea sa spele masina.

Am verificat pedale, volan,butoane geamuri electrice , schimbator, tapiterie si totul arata ca nou.

Am verificat in baza de date la reprezentanta si reviziile s-au facut la ei la 10.000 km (dupa fix 1 an) si 22.000 km (martie 2011 dupa al doilea an).In baza informatiilor de pe carte incerc sa dau de fostul proprietar pentru a putea afla mai multe.

Acum tot incerc sa negociez cu samsarul sa ma duc cat mai aproape de 10500.Se pare ca nu a facut nimic la ea, doar incearca sa faca un anumit profit.

Daca o sa o cumpar pana la urma o sa va anunt si o sa va fac poze.

va multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate si sper sa devin cat mai curand membru cu acte in regula.

P:S : in caz ca aveti la vanzare o skoda 2 asemanatoare cu aceasta ca si dotari (sau peste) si aproximativ aceeasi nr de km, va astept cu un mesaj privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare..... pozele nu erau ale ei......

Nu uita, daca te hotarasti sa o cumperi - sa mergi cu ea la verificat - fizic, scanare, cam tot ce se poate - nu doar ce e in baza de date. Sunt multi bani la mijloc, asa ca meriti ceva care sa te multumesca.

P.S. - La banii astia, iti aduci si una frumoasa, de afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la locul ei..... eu nu prea am gasit nimic la ea. Asta din poze..... acum, daca sunt pozele ei :lol: , ca ai vazut speta de mai sus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poze pare o skoda. ce o fi in realitate, sa ne spuna samsarul :))

@gonzales: cred ca ar trebui sa cauti o masina direct de la proprietar. samsarul isi face ciubucul si dupa aia iti rade in nas.

Modificat de arson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam dubios nu ?

Prea buna :))

Omul cica vrea sa schimbe pe 4x4...e al 2lea prop , primul cica dentistul lui...

Unui amic i s-a pus pata pe ea si ma freaca la cap sa-l duc sa o ia ....eu i-am zis ca e nebun sa-si ia "animalul" asta de 200CP dar na, nu poti sa te ...in damblaua omului :)

Un meserias bun pe forum in Brasov ? Pt inca o opinie...

La ce naiba sa ma uit ta panarama asta ? Ca nu prea am avut de aface cu "turb(a)o-te" din astea...

Am sa pun diagnoza pe ea...o forja in limitare sa vedem daca duce...

La km astia nu ar trebui sa "guite" ...

LE : Arson ce rau esti mosule :))

Cica e chiar Skoda...carte de service etc...

BTW : e cineva pe aici care poate verifica un VIN in baza Skoda?

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Blitz, daca are timp, se poate sa te ajute - sa arunce un ochi la masina - trimite-i PM si vezi daca poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE : Arson ce rau esti mosule :))

e de necrezut tupeul bisnitarilor. auzi, pozele altei masini, ca nu avea timp sa o spele... :(

va spuneam cu ceva timp in urma ca am vandut un duster la vreo trei luni dupa achizitie unui resitean. omul m-a sunat dupa vreo 9 luni, dupa ce o vanduse si el la randul lui, sa ma intrebe de ce nu i-am spus ca era lovita. Cum sa fie lovita, il intreb, ca era nou-nouta?!? Mi-a spus ca a venit un nene la el cu un "aparat" si i-a aratat ca masina fusese lovita, si deci trebuia sa ii scada pretul. tupeu de samsar!

in concluzie:

1. masina noua (mai ales ca inca merg voucherele)

2. SH dar de la proprietar, preferabil 1 pe carte

3. weltauto etc, cu verificare in baza de date si garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am gustat si eu din treaba cu pozele, cand am fost cu cineva sa vedem o masina... vanzatorul, tot samsar - cand am comentat de anumite aspecte care nu apareau in poze, ne-a explicat ca nu are timp de poze.... le culege si el de pe net.

E o tactica uzuala, la samsari.... sa nu vezi cotetul - in cazul cu Octavia 2 ---- pozele au fost prost alese....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, oricum nu e un samsar cu experienta.

L-am prins la inghesuiala cu ceva intrebari si vreau sa-l strang bine cu usa atunci cand o sa ne vedem sa mergem la reprezentanta pentru a putea sa mai scad ceva din bani.

Apropo, uitati linkul cu masina adevarata (anuntul dat de proprietarul de pe carte)

http://www.vanzariauto.ro/anunt.cfm/skoda-octavia-second-hand-7515.html

Asa ca va rog sa analizati aceasta masina cel putin din poza si sa-mi comunicati daca pare sa aiba probleme, ca sa stiu pe ce sa insist la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi par proiectoarele prea curate :) sticla e prea "ca noua", alea de obicei se duc naibii imediat...la mine sunt mate aproape.

ar trebui vazut daca nu cumva a fost lovita fata si schimbate. dar e doar o idee...10% posibila.

pare ok.

PS il poti suna pe primul proprietar acum :) ai numarul lui, iti da el detalii :)

Modificat de MihaiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Sigur nu are ESP, in poza se vede ca are doar ASR, si 2.am mari dubii in privinta acelui EURO 5, cert este ca doar vazand masina si analizand-o pe un elevator, dar si facandu-i o diagnoza cu VAS/VCDS, ai sa vezi mai multe despre ea.Eu nu vad de ce vrei neaparat aceasta masina, sunt convins ca poti gasi O2 la un pret mai bun, ferind de fapt acea cutuma prin care multi cumpara anul de fapt , si nu masina.... :icon_thumleft:

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus fata de ce a zis radioman: NU ARE: Xenon OEM, oglinzi heliomate, carlig remorcare si aibaguri spate?!?

Personal, din poze, nu-mi place cum se inchide usa soferului. dar clar trebuie vazuta pe viu. Se poate ca doar poza sa ma pacaleasca. Oricum, mie imi vine f greu sa cred ca are doar km aia. Daca chiar aia sunt km, pretul e ok pt o masina ok. Ridici capota si te uiti daca are toate emblemele pe trager. Te uiti si in portbagaj la oala rotii de rezerva. Daca totul e ok si masina merge bine(trage bine, nu trage intr-o parte, nu se simte barca) ia-o!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vulpee nu are senzorul nimic, nici firele, la octavia 2 prima data cade rulmentul dreapta spate, am patit-o la 5 masini minim pana acuma.

Daca cauti si eu am avut aceasta problema la 20 de mii de km, am schimbat ambele la skoda pana sa isi dea seama din ce este, noroc ca era pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de putin ajutor, poate ma lamureste cineva.

Am facut rost de un Bolero despre care la Avia mi-au zis ca a fost pe un Superb. L-am comparat cu unul de octavia si e ceva mai mic. Am vreo sansa sa il montez pe masina mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vulpee nu are senzorul nimic, nici firele, la octavia 2 prima data cade rulmentul dreapta spate, am patit-o la 5 masini minim pana acuma.

Daca cauti si eu am avut aceasta problema la 20 de mii de km, am schimbat ambele la skoda pana sa isi dea seama din ce este, noroc ca era pe garantie.

Tocmai ce am venit acum de "La Service" si problema mi-a fost rezolvata, era de la un fir care era intrerupt si imi facea probleme... sper sa nu mai am probleme de gen si sa functioneze perfect.

Modificat de Vullpee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de putin ajutor, poate ma lamureste cineva.

Am facut rost de un Bolero despre care la Avia mi-au zis ca a fost pe un Superb. L-am comparat cu unul de octavia si e ceva mai mic. Am vreo sansa sa il montez pe masina mea?

Cel de pe octavia arefata altfel, mai mare. se poate monta dar ai nevoie de o rama adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 tipuri de Bolero : blaupunkt si delphi. Pentru blaupunkt iti trebuie rama 1Z0 035 213 C 1QB, iar pentru cel delphi iti trebuie rama 1Z0 035 213 D 1QB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!