Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

...si nu o sa scapi de vibratii. Am inlocuit eu gurile de ventilatie cu o editie mai noua (inclusiv alt cod) si tot asa fac. Solutia pe care am adoptat-o a fost sa le tin inchise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, oare se pot activa la o skoda octavia 2FL cornering precum si iluminarea spatiului de intrare in masina dar cel din oglinda? vazusem la cineva pe o skoda octavia 2 atunci cand deschidea masina se aprindea ledurile de la oglinda si luminau sa poti vedea unde calci in momentul in care te urci in masina (stiu si eu poate fi vreo balta, gheta mizerie, noroi etc).Masina a venit fara ele activate si ma intreb daca se poate.Becurile de cornering sunt acolo in farurile de ceata dar nu merg la fel si cele din oglinda.Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, oare se pot activa la o skoda octavia 2FL cornering precum si iluminarea spatiului de intrare in masina dar cel din oglinda?

Da, se poate activa cornering-ul.

Presupun ca se poate si la luminile din oglinzi, dar eu le-am avut activate (am echipare Business).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a functiona corneringul, se bifeaza byte 14 bit 7 si byte 17 bit 0. Cat despre acele lumini din oglinzi, sigur le are montate acolo ? Alea se activeaza din calc de usi.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-mi achizitionez saptamana ce vine o skoda octavia 2 din 2007.

Am fost, am vazut-o, arata impecabil, dar are doar 47000 km la 9400 euro.

Km par f putini.

Am obtinut o copie a certificatului de inmatriculare de la proprietar si vrea sa aflu un istoric al masinii.

Ceea ce imi pare iar ciudat, in anuntul de pe net apare in poze si maxi-dotul pe care in realitate nu il are.

Nu am apucat sa-l intreb daca pozele sunt reale deoarece le-am analizat doar dupa ce am vazut masina live.

Este posibil ca dupa seriile din talon sa vad daca a avut din fabrica maxi dot?

In momentul de fata pe masina este un afisaj din ala normal.

E posibil sa-l fi schimbat pentru a putea ascunde km reali?

codurile din talon sunt urmatoarele:

TMBBS41Z362262017

AESK1B1111T49E3

1Z/STBJBX01

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Škoda Octavia II Elegance 1.9 TDI 77kw

model year 2006, production number 262017

2x airbag, production plant Mladá Boleslav (CZ)

The entered VIN is valid!

Deci: nu e 2007;

are doar 2 airbag-uri. Insa e produsa la "mama ei". Daca te poti uita in portbagaj ar trebui sa gasesti un sticker lipit cu niste coduri pe el. Le bagi aici si vezi cu ce dotari a iesit din fabrica. http://igorweb.org/equidec/

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ca masina sa fie fabricata in dec 2006 si sa fie achizitionata/inmatriculata in ian 2007. asa ca, adevarul este la mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Model year 2006 inseamna ca e produsa intre 01.07.2005 si 30.06.2006. Si al zecelea caracter din serie este 6 deci, e valabil ce am zis mai sus.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zice ca a fost produsa prin mai 2006 si vanduta abia prin dec 2006.... :) As miza pe faptul ca din fabrica a avut IC fara maxi-dot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc tuturor.

Am verificat istoricul ei la reprezentanta si am descoperit ca acolo s-au facut toate reviziile si interventiile aditionale.

Deci dupa istoric km par reali.Urmeaza ca sambata sa ma duc la reprezentanta sa o verific amanuntit.

Pe ce ma sfatuiti sa ma axez eu la verificare, in afara de ce se uita astia la reprezentanta.

Eu ma gandeam sa insist pe verificarea turbinei, a injectoarelor si a volantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc GABIVVX.

Mai am o intrebare la tine.Are sau nu ESP.

DIn lista nu mi-am dat seama, proprietarul in anunt zice ca are ESP, dar cand m-am uitat la masina am omis sa ma uit si sub climatronic daca este butonul ala de dezactivare ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma uit cu atentie prin sistemele masini.Iti spun 100%daca are sau nu.La prima vedere dupa dotari nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Astept atunci.

ok.

Pe mine ESP ma intereseaza sa aiba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu are ESP,la pozitia 7 din schema trebuia sa apara butonul de ESP si la tine nu apare.Tot ce e ingrosat si iesit in evidenta e dotare pe masina(ma refer la schema)La tine e prezent doar butonul de TCS(ASR).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutate tuturor. Ieri am patit o chestie foarte interesanta cu masina din semnatura. Am iesit cu spatele din parcare si am plecat.Imediat mi-au aparut in bord cu galben becurile de la esp si abs si in acelasi timp se aprindea si se stingea becul de la frana de mana tiuind o data.(bineinteles ca frana de mana era coborata) Dupa 50m s-au stins toti martorii si nu s-au mai aprins. Vreo sugestie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fii fost ceva inghetat pe acolo, frana de mana a fost trasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai Maxidot? De regula becurile aprinse in bord sunt insotite si de un mesaj scris.

Acum 2 saptamani, dupa o noapte geroasa, mi s-a aprins si mie cu rosu pe maxidot nivelul lichidului de racire, dar a dat si mesaj scris ca trebuie sa il verific. Culmea ca dupa ce am oprit motorul si am verificat, nivelul era foarte putin sub minim si s-a dus singur in limite normale, becul s-a stins. Totusi am completat cu putina apa distilata.

La ger se pot intampla mai multe lucruri ciudate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De abicei pe frigurile astea nu prea ridic frana de mana. Am maxidot dar nu mi-a aparut nimic. In fine, poate i- a fost frig :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme am sesizat probleme la senzorul de temperatura exterioara .Imi afiseaza eronat temperatura .Daca imi poate da cineva o solutie la rezolvarea acestei probleme, va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie murdar. Daca nu e murdar - apa, zapada, etc - trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme am sesizat probleme la senzorul de temperatura exterioara .Imi afiseaza eronat temperatura .Daca imi poate da cineva o solutie la rezolvarea acestei probleme, va multumesc.

Arata in plus sau in minus? Motorina din rezervor o indica corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema intalnita pe vremea asta, martorii ABS si ASR acum stau aprinsi in bord si nu vor sa dispara, problema poate sa fie de la senzori?

Modificat de Vullpee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!