Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spuneam, nu ai toate tensiunile de alimentare la ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inseamnă că bateria este slabă şi trebuie schimbată? (cu motorul oprit imi arată pe measuring blocks că bateria are 12.22V) ce ar trebui să verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, trebuie masurat conform schemei electrice daca, cu si fara contact, ajunge tensiune la ceasuri pe toate firele care trebuie. 12,22 V cu contactul pus si motor nepoornit e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb bielete antiruliu fata si spate si nu stiu daca sunt la fel si la PDG sau sunt diferite.Mentionez am PDG.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Agapie

Salutare,

Am facut rost de o cheie briceag originala pentru Skoda Octavia.

Eu pe masina (Skoda Octavia 2 din 2007, 1.4 MPI, echipare TREND)am inchidere centralizata dar fara modul radio (fara telecomanda), bag cheia in usa, inchid sau deschid.

Vreau sa stiu daca exista posibilitatea de a folosi telecomanda acestei chei briceag pe masina mea si cam cat m-ar costa?

Sa schimb lama si acel mic "cip" presupun ca nu este greu, "cipul" il scot din cheia actuala si il bag in cea briceag.

A mai facut cineva asa ceva?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb bielete antiruliu fata si spate si nu stiu daca sunt la fel si la PDG sau sunt diferite.Mentionez am PDG.Multumesc

Din cate stiu, sper sa nu gresesc, sunt aceleasi chiar daca ai PDG sau nu;

PDG nu este altceva decat scut metalic si garda la sol ridicata (telescoape intarite..cred)..nu cred ca sa mai fie ceva in plus...

Pe cele de pe spate le am si eu trecute ca necesar la urmatoarea revizie...pe fata sunt ok; (masina are 133.000 km)

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

la PDG cred ca nici macar nu-s intarite telescoapele, pur sis simplu au montate niste inaltatoare pentru o garda mai inalta la sol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil...

Citisem pe undeva ca sunt mai "intarite" decat cele normale;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la PDG cred ca nici macar nu-s intarite telescoapele, pur sis simplu au montate niste inaltatoare pentru o garda mai inalta la sol.

La Octavia II nu sunt inaltatoare. Arcurile elicoidale si amortizoarele difera fata de cele fara PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu

tocmai ce am schimbat saptamana trecuta amortizoarele spate(158k km).

nu sunt inaltatoare acolo(vazut cu ochi mei), si din cate spune mecanicul cei 2-3cm in plus sunt dati de arcurile si amortizoarele de alte dimensiuni, iar in cea ce priveste "intaritul" amortizoarelor.... nu cred, poate arcurile sa aibe alt moment de torsiune(asta doar parerea mea)

atunci cand am comandat amortizoarele, am fost intrebat de doua ori de cel de la receptie daca masina are PDG

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

stie careva care este codul carligului de remorcare de pe octavia 2 cel de fabrica si producatorul acestuia daca se poate .

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite pagina din etka ... nu stiu pentru ce iti trebuie codul, dar daca vrei sa-ti pui cirlig si nu ai avut iti trebuie si cadrul ...

cirlig.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

mie numi trebuie decit cirligul cu maneta (articulatia cu bila pozita 33 din pdf lu etka) pentru ca am restul ansamblului mufa electrica si cadrul care vine pe sasiu .

acum 2 ani cind mi-am vopsit bara la service nu mi-au pus bine cirligul si a cazut din suport si la porche sau alt dealer pretul e ca si cind as cumpara tot ansamblul cam 1000 de ron o bucata de fier.

multam frumos pt informatie.

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian.1950 :1U nu este parte din codurile ptr Octavia Tour (O1) ? Nu cumva pdf-ul este ptr carligul de la O1?

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este pentru carlig de tour1 , gasesti codul deja pus la topicul cu coduri piese octavia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va contrazic, asa ca uite schema de la 1z cu care caut octavia mea , care sigur este 2

cirlig2.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

http://www.profsvar.cz/imgs/catalog_skoda/a52v_0002.jpg'>http://www.profsvar.cz/imgs/catalog_skoda/a52v_0002.jpg acessta e cirligul de octi II dar la noi in afara de dealer nimeni nu aduce cirlige de la ei.

procatorul pentru toate cirligel de skode este:

PROF SVAR s.r.o.

Přestavlcká 1474

295 01 Mnichovo Hradiště

Czech Republic

http://www.profsvar.cz

multam lui lucian.1950 cu pdf-ul ca am aflat producatorul

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb farurile cu oglinda cu unele cu lupa si xenon OEM cu autoleveling. Cam ce implica acest lucru? Toate vor fi de pe o OII RS. Ma intereseaza cablaje si tot ce mai trebuie.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbate:

mufele de la cablajul de faruri, trase fire de la far la BCM si calc de xenon, si d ela calc de xenon la senzorii de autoleveling .'Se moteaza calc de xenon si senzori de autoleveling pe bascullele stanga fata si spate,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

eu am faruri cu lupa si ma gandesc sa-mi montez xenoane, becurile de fabrica bat foarte slab in farurile cu lupa...erau mai potrivite in farurile fara lupa.

ce risc daca-mi pun xenoanele? in afara de a avea probleme le ITP. mentionez ca mai umblu si prin ungaria-austria-italia, dar pe timp de zi merg pe DRL-uri care au becurile de fabrica, deci numai noaptea voi fi pe xenon.

PS: bineinteles, neavand spalator de faruri voi fi atent sa am mereu farurile curate pt a nu-i orbi pe ceilalti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Risti sa arzi centrala electrica a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

cum asa?

din cate aud, becul normal are consum de 55W, xenonul are consum de 35W

+ ca in setarile vag-com am optiunea de bifat xenon.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am xenoane de 4300K pe faruri fara lupa, si n-am avut nicio problema la ITP ... intentionez si eu sa achizitionez un set de faruri cu lupa, cand voi avea cu ce ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

eu vreau sa-mi pun de 6000, am inteles ca aia e nuanta alba a luminii zilei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!