Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Mai au sa ofere capota optional. Skoda :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba numai de Skoda. Absolut toate marcile au redus costurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa zicem ca nepunand capacul asta de plastic au redus costurile dar de computerul de bord la care au micsorat limita de la 99 de ore la 29 acolo ce costuri au mai redus ? VAG face masini din ce in ce mai slabe si cu o politica de marketing si suport pentru clienti din ce in ce mai proste, asta e adevarul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barcea_mare ..placutele 1K0698151F.

Cred ca ai placutele foita, etrierii sunt intinsi la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms din nou pt cod :rolleyes: ca si alea din poza ta o sa le comand ;)

nu stiu daca sunt foita sau nu,nici de etrieri nu stiu sa zic cat de intinsi sunt,ca nu ma pricep :( dar pt toate cazurile am poze si le pot compara post-30503-0-74546600-1310022131_thumb.j :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem topic separat dedicat franelor, hai sa povestim acolo despre ele:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

dar de computerul de bord la care au micsorat limita de la 99 de ore la 29 acolo ce costuri au mai redus ?

De la 99,59 ore la 19.59 ore, nici macar o luna de zile nu pot contabiliza consumul, nici macar 1000 de km daca merg in oras, trebuie sa trec la carnetel si pix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai folosit cineva vechile placute de frana in momentul in care a schimbat discurile??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine-ar fi sa nu DAR daca sunt uzate mai putin de 25% si prezinta uzura UNIFORMA iar discurile vechi nu au santuri mari pe ele, le poti folosi. Eventual date inainte pe un smirghil pus pe masa ca sa le faci fata de lucru dreapta. Eu asa am facut cu penultimul rand de placute si a fost in regula.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult asa ma gandeam sa fac si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia 2 RS 2.0TDI. Vreau sa imi cumpar acest model (deoarece initial vroiam Fabia, apoi Golf), dar nu stiu ce sa aleg ? PD (pana in 2007), sau CR (dupa 2007) ? Care ar fi mai bun ? Sa nu fie pretentios la motorina precum Passaturile B6 2.0TDI. Ce diferente sunt intre PD si CR ? A condus cineva ambele motorizari, sa imi zica o parere ? Astept feedback. Multumesc pentru timpul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PD e mai brutal, si parca simti mai bine puterea, iar CR e mai silentios si mai rafinat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca PD-ul are codul BMN fereste-te de el ca dracu' de tamie, e cu injectoare piezo Siemenes si cei cu Passat B6 BKP stiu ce intampla cand ai 2.0 TDI si injectoare Siemens. Legat de cum se simte PD-ul si CR-ul paul.todea a explicat bine, PD-ul fiind clar mai zgomotos dar parca si mai vanos ...

Later edit: Acum am vazut ca zici sa nu fie pretentios la motorina ca Passat-ul B6, sunt curios la ce te referi ?

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PD-ul are doar codul BMN.

Stiu cum este 1.9TDI PD 105CP pe 02, si deja ma gandesc cum ar fi un PD de 170CP.

Dar daca CR-ul este mai fiabil, din cate am citit, si va fi mai ,,brutal" decat 1.9TDI PD 105CP atunci alegerea este CR.

Si nu in ultimul rand, care consuma mai mult ulei ?

EDYT: Passatul B6 2.0TDI are probleme la injectoare din cate stiu. Si am vazut caz din acesta la un vecin, nu doar pe forumuri. Si la altcineva pe un TOURAN 2.0TDI. De aia vreau sa nu fie pretentios la motorina, si nu stiu care sa aleg ? Vreau sa fie ca 1.9TDI :Driver:

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema pentru care se strica injectoarele Siemens de la Passat B6 (coduri BKP, BMR) sau Ociatvia II (cod BMN) NU este motorina ci proasta constructie a injectorului, care intra in scurt. Iti dai si tu seama ca CR-ul va fi mult mai "brutal" decat 1.9 TDI doar are 170 de cp si un cuplu maxim de 350 NM care e sensibil mai mare ca 250 NM de la 1.9 TDI. Din cate am auzit CR consuma mai putin ulei decat PD-ul deci mergi pe CR care e clar alegerea mai buna.

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

CR nu mi-a consumat deloc ulei de la o revizie la alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe la 120-130 km/h am o vibratie in volan, dupa asta se stabilizeaza. Ce ar putea sa fie ?

A mai patit cineva sa aiba materialul de pe volan putin tocit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Psy, vibratia in volan la anumite plaje de viteza inseamna o dezechilibrare a rotilor. Iti recomand un service bun pentru reechilibrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, mersi mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o intrebare care ma tot macina de ceva vreme la octavia 2 model 2007, care nu a fost dotata cu cheie briceag doar cu cheie simpla.Intrebarea mea este : pot sa schimb acel modul comfort pentru a avea posibilitatea la cheia briceag? Sau mai trebuie facute si alte chestii in plus fata de achizitia acelui modul comfort. Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti, dar intrebarea e : merita?

Ai nevoie de modul, de chei, ceva fire, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita deoarece m-am saturat sa fiu ud leoarca, pana apuc sa bag cheia, rotesc, cateodata se mai blocheaza yala si merge greu plus ca daca am de iesit din masina de mai multe ori (lucrez ca si agent comercial) acelasi lucru se intampla dus fara voie.Ma gandeam la piese second daca ar fi sa le cumpar, vazusem ceva modul comfort la 50euro dar in mare parte zic ca merita. Stii pe cineva care m-ar putea ajuta.Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de montajul unei alarme si cu functie confort..ce ziceti?Eu spun ca e o alegere buna. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau telecomanda cu cheie briceag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mai revin cu o intrebare legata tot de O2 fabricatie 2007, la care as vrea sa montez geamuri spate electrice? Am cautat pe forum si se pare ca nu am dat de asa ceva sau nu am fost destul de atent, dar nu gasesc ceva legat de upgrade geamuri electrice la modelul acesta. Din cate am inteles am nevoie de macaralele de geamuri cu tot cu motorase plus ceva modul din cate imi dau seama. Vreau sa va intreb daca se iau de pe un model mai vechi macaralele plus toate celelalte componenete de care am nevoie, este posibil ca dupa montare sa am surpriza ca nu merg? Oare se tine cont asa de mult de anul de fabricatie sau ar putea fi rezolvata problema din calculatorul masinii.

Sper sa nu fie cu suparare intrebarile mele dese deoarece la masina pe care o am nu am urmatoarele dotari : inchidere centralizata cu radiocomanda(eu am cheie simpla, doresc sa fie cu cheie briceag), geamuri electrice spate(le am manuale, vreau sa le fac electrice), climatronic (am climatic dar ma gandesc sa il schimb), sistem audio cu 8 incinte(eu am doar cu 4 incinte). Masina este echipata intre modelele ambiente si elegance, putin din fiecare dar nu indeajuns. Mersi mult

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!