Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Defapt se aprind in momentul in care ai deschis usa,si nu imediat cand tragi de maneta.

Se aprind imediat daca usa soferului e deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine v-am gasit! Rog un moderator sa mute postul in categoria potrivita daca am gresit. Cautam informatii despre GPS pentru Skoda si am intalnit acest forum. Imi permit sa va adresez cateva intrebari.

Pana acum am condus Dacia Logan 1.5 TDI si Renault Clio Symbol 1.5 TDI.

Vreau sa imi cumpar o Skoda Octavia varianta Business. Saptamana viitore platesc avansul.

De obicei merg legal, nu sunt vitezoman; masina o voi folosi in oras, pentru 2-3 vacante pe an in tara, eventual si in Europa; deci nu in mod industrial, dar nici nu o tin in garaj.

1. Oscilez intre 2 variante de motorizare, TSI fiind mai ieftina cu cca 1.300 euro:

1.8 TSI - 118 kW (160 CP) / 6 trepte, manuala

2.0 TDI DPF - 103 kW (140 CP) / 6 trepte, manuala

Sunt interesat de un feedback privind in principal consumul,dar si calitatea motorului in timpul utilizarii; in carte scrie consum mediu 6.9 la TSI si 4.8 la TDI.La performante banuiesc ca ambele versiuni se descurca foarte bine.

2. GPS Admusen - sunt tentat sa renunt la el, desi imi doream, pentru ca nu sunt CD-uri pe piata, decat vreo 2 oferte pirat am observat. Probabil cumpar un GPS separat.

3. Optiunile drumuri grele, incalzire parbriz, stergator luneta merita?

Alte observatii daca mai aveti, ce ati alege..

Multumesc!

Modificat de turbo28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit. Pentru ce cauti tu, nu cred ca iti va raspunde cineva. Pentru configurare, poti folosi sfaturile din topicul asta: si poti cere sfaturi acolo.

Gasesti multe informatii folositoare aici pe forum, asa ca spor la citit parerile si comentariile celor care au motorizarile, si modelul dorit de tine, aici pe aria Octavia 2, si poti continua si in aria TDI sau benzina. Timpul este scurt, poate ar fi bine sa amani plata avansului pana nu te lamuresti ce vrei sa iei.

Cel mai bun sfat: fa drivetest cu fiecare motorizare, si vezi cum le simti tu.

Stergator luneta, merita. Incalzire parbriz, personal consider ca dezaburirea clasica isi face treaba destul de bine si de repede, iar incalzirea electrica a parbrizului probabil ca te-ar incurca sa mai primesti semnal la GPS, detector radar, telefon - aici trebuie sa mai cauti - eu dau cu presupusul. Drumuri grele - e un topic dedicat, care a fost si inchis, deoarece pareile se invarteau in cerc - citeste acolo, si te hotarasti daca ai nevoie, sau daca merita, nu are rost sa continuam polemica de acolo aici.

Spor la citit, si vino cu feedback dupa ce te-ai hotarat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun venit turbo

O dscutie despre motorizare avem si aici

Chiar daca titlul indica un versus intre 1.4TSi si 2.0 TDi, s-a discutat mult si de optiunea 1.8 TSi. Deci te poate ajuta in alegerea unei motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbo28,

>> avind in vedere preturile carburantilor de la noi si daca nu ai mai avut diesel, sfatul meu ( desi eu sint dieselist vechi si convins ) este sa iei varianta pe benzina

>> privind navigatia, eu am pus dupa, o chinezarie, de care inca sint multumit, sfatul ar fi , ca sa economisesti si bani, sa iei un gps mobil, cu ecran mare.

>> drumuri grele si stergatorul la luneta sint aur pe masina. Parbrizul incalzit nu prea are efecte spectaculoase la citi bani dai pe el.

In rest bafta sa dai peste o masina care sa nu-ti faca probleme !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

>> drumuri grele si stergatorul la luneta sint aur pe masina. ...

Continuam versusul PDG-ului si aici? Eu de exemplu acum sunt contra lui, pentru ca de 3 ani nu i-am simtit niciodata lipsa sau necesitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu pe ambele le consider inutile, pot merge fara stergator si nu ma uit niciodata pe luneta deaia am oglinzi laterale, pdg...in cazul meu no way...

Utile sunt duze incalzite clima , comenzi volan, oglinzi antiorbire, incalzire scaune, trapa, alea sunt folositoare nu pdg ca nu traim in jungla, masina mea are 5, 5 ano si de aprape 3 ani merg pe suspensie cu 35 40 mm mai jos si am scutul original de plastic.

Nimeni nu imi poate spune ca ar fi bun scutul ala de 50 de kg de tabla ca nu am ce face cu el, plus aparatori plastic la bascule si alte chestii care oricum nu sunt folositoare unei lovituri.

In plus masina arata urat mai sus si orice service cand vede scutul ala ca trebuie dat jos se uita si injura.

Urmatoarea masina va avea sigur parbriz incalzit, nu e nevoie sa incalzesti motorul ca sa cada zapada si gheta sau sa stai 20 d emin pe loc sa dezapezesti etc.

Navigatia la fel, una e oem cu touchscreen cu hdd cu toate posibilitatile , si una e chinezarie.Asta oem e oem intr-un fel, Nu as sta pe ganduri vreodata.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gasit pe nicaieri parbriz incalzit pentru Octafia 2? ca sunt si eu interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa fie, dar baietii zic ca este acum pe lista de optionale sau gresesc?

Eu am pus alt model, heliomat , vreo 1900 lei dar am dezavantaj , navigatia nu mai vede prin el cum vedea cu cel precedent, antiradarul la fel...am fost nevoit sa le schimb din cauza parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, de unde ai scos-o ca scutul metalic are 50 kg ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am documentat pana acum, merg pe varianta benzina 1.8TSI, sa simt si eu viteza, Ferrari nu imi iau prea curand :)

Inclin sa pun stergator luneta, se foloseste rar, dar i-am simtit lipsa la vechea masina. Am renuntat la GPS din motivele prezentate in postul anterior, o sa pun unul extern.

Modificat de turbo28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar in loc de PDG poti sa-ti montezi ulterior doar scutul metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus astazi o Octavia noua 1.6 TDI, mi-a placut, nu imi mai venea sa ma dau jos din ea.

Parbrizul incalzit se pare ca e valabil doar la Superb, nu si la Octavia, ma multumesc fara parbriz incalzit.

Am renuntat la GPS, dar mi se pare interesant radio/CD Bolero pentru 270 eur, si sa renunt la cel default fara touchscreen si cu ecran mai mic

. L-ati folosit, isi face treaba ok?

La fel imi place volan imbracat piele + comenzi radio pe volan, pe volanul standard care nu e din piele imi fuge mai usor mana.

Modificat de turbo28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis asa in gluma ca are 50 de kg, ce e vreo problema ca am zis 50 si nu 49? e parerea mea si mi-o mentin, daca mie nu imi place nu inseamna ca si tu trebuie sa fii de aceeasi parere.

Eu zic sa renunti la toate pentru columbus cu comenzi volan, daca e leasing nu se simte 1 euro in plus la rata pentru diferenta de la unul la altul.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutam

Am si eu o intrebare, insa inainte de ea tre sa va spun ca am fost nevoit(soarta :rolleyes:) sa schimb bateria. Dupa ce am citit pe ici pe colo ca nu se intampla nimic daca o scoti pur si simplu, am procedat ca atare. Rezultatul: a trebuit sa reinvat geamurile sa se ridice, sa rprogramez ceasul din bord si.... nu mai merge butonul de la portbagaj. Deschid si inchid numai din telecomanda.

Intrebarea mea este: acest fapt se datoreaza schimbari bateriei(si daca da ce este de facut in cazul asta) sau sa dus "butonul" (coincidenta odata cu schimbarea bateriei) ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal nu trebuia sa se intample nimic cu butonul de la portbagaj. Te referi la butonul de pe haion presupun.

Cand spui ca se deschide din telecomanda te referi la butonul din mijloc care elibereaza partial portbagajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, la butonul ala ma refer ca nu merge, "soft touch" ala

Butonul din mijlocul cheii. Este singurul mod in care pot intra in portbagaj

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cauciucuri sunteti de parere ca ar fi bune pentru O2? Vreau sa cumpar in perioada ce urmeaza, atat de vara cat si de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad nu deschide cutia Pandorei... :lol:

Vezi ca sunt teste autorizate facute de ADAC (un exemplu ar fi : http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2009_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=31375&SourcePageId=31821)din care iti poti face o parere , sau topic-uri intregi aici pe forum, spor la cumparaturi! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

de unde imi recomandati sa achizitionez un set de covorase auto pt O2FL? as vrea din acelea cu prindere, nu universale.

multumesc

Modificat de marius_lox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus astazi o Octavia noua 1.6 TDI, mi-a placut, nu imi mai venea sa ma dau jos din ea.

Parbrizul incalzit se pare ca e valabil doar la Superb, nu si la Octavia, ma multumesc fara parbriz incalzit.

Am renuntat la GPS, dar mi se pare interesant radio/CD Bolero pentru 270 eur, si sa renunt la cel default fara touchscreen si cu ecran mai mic

. L-ati folosit, isi face treaba ok?

La fel imi place volan imbracat piele + comenzi radio pe volan, pe volanul standard care nu e din piele imi fuge mai usor mana.

In jur de 450 euro poti alege navi Amundsen, care este destul de ok. Am inteles ca incepand cu MY2012 va avea inclusiv memorie interna pentru navigatie, in plus fata de ce are acum (touchscreen, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de ajutor! Am o octavia 2 facelift si am facut rost de scaune incalzite si modulul climatronic cu butoanele de incalzire in scaune, mai am nevoie doar de cablurile de legatura scaune-panoul de sigurante-climatronic-modul scaune incalzite... Am intrebat la o reprezentanta din Timisoara si... RASPUNS: Din pacate, nu va putem ajuta cu astfel de operartiuni, pentru ca ar necesita modificari structurale in instalatia electrica a masinii. Azi o sa dau o tura la o alta reprezentanta sa vad si acolo. Am gasit pe skoda-partz ceva cabluri, dar nu stiu daca sunt bune sau daca sunt complete. Orice ajutor e binevenit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio reprezentanta nu o sa faca aceasta lucrare, deoarece nu au voie prin politica lor. Cablurile le poti face , ai nevoie de kiturile de reparatie pentru pini si firele le iei de la o instalatie de pe orice masina, doar sa fie la fel ca grosime. Si ami ai nevoie si de mufele care intre in modulul de sub scaun. Instalatia o faci conform schemei elelctrice. O ai ?

daca nu . da-mi an fabricatie si tcod motor si iti dau schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!