Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Imi poti incercui pe poza unde ar trebui sa caut...si cam cum arata?

Multumesc de promptitudine!

post-20693-1287385045_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va place rezolvarea mea pentru locasul din stinga din portbagaj ?!

a fost mai simplu decit capacul cum si-au facut alti colegi, foarte frumos si ala ,

dar nu am gasit mocheta la fel asa ca am facut plasa.

post-58507-1287409299_thumb.jpg

post-58507-1287409308_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi sunt sigur ca s-a mai discutat, vin si eu cu o intrebare:

In poza atasata, am incercuit un butuc din acela orb. Am un prieten care are o problema cu el, in sensul ca nu mai sta fix, daca vrei il poti scoate doar tragand de el. Cum as putea sa-l fixez la loc?

Prietenul asta, e iontab, de pe forum de aici, cu problema asta? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Sper sa devina membru curand. e vb de viitorul meu cumnat ;)

Care abia si-a luat o O2 second hand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian.1950 poti sa pui poze mai in detaliu? cum l-ai prins, ce dimensiuni are acea rama, etc.

Ramanem datori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut vreunul dintre voi reglajul timoneriei la Octavia FL 1.4 TSi 6 trepte? Si daca a-ti sesizat schimbari in bine dupa reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian.1950 poti sa pui poze mai in detaliu? cum l-ai prins, ce dimensiuni are acea rama, etc.

Ramanem datori!

Am sa dau citeva poze si indicatii cum am facut eu rama, dimensiuni nu am dat, fiindca fiecare trebuie sa-si masoare locul in portbagaj unde vrea sa o puna. Plasa mea are pe orizontala din margine in margine , iar pe verticala 20 cm cu bare cu tot. Pozele au in ele explicatii, eu cred ca sint suficiente... barele le-am luat din Hornbach sau Dedeman, nu mai tin minte .

PS - la poza 2 se corecteaza la pct2 : pentru barele verticale

post-58507-1287606735_thumb.jpg

post-58507-1287606743_thumb.jpg

post-58507-1287606748_thumb.jpg

post-58507-1287606756_thumb.jpg

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, ti-a mai ramas din platbanda de aluminiu vreo bucata?

Vreau sa pun in dreapta ca la mine e doar un elestic, fara bara in partea superioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai patit cineva de pe forum sa se trezeasca cu luneta sparta, au obiceiul sa se sparga din senin? Eu nu pot sa imi dau seama cum s-a spart a mea, am 3 ipoteze:

- am dat mai tare cu hayonul (sanse foarte mici pt ca sunt atent cu el).

- de la boxe :offtopic:? A venit un prieten sa imi vada masina si cele 8 boxe si cred ca a bubuit saraca aproape de 10 minute in parcare cu geamurile inchise si data la maxim.(cea mai mare probabilitate, mi se pare foarte bine ermetizata).

- vreo piatra? Din pacate nu se vedea nicaieri nici macar o ciupitura, desi toata luneta era facuta floare.

Are cineva o idee, a mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi , uite o poza cu ce mai am din aluminiu si te-ar putea ajuta...

ai un PM cu detalii.

post-58507-1287643056_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iontab in mod sigur a fost ceva mana criminala la mijloc.

Puteai sa ai si 500w in masina si nu se spartea luneta de la muzica. Si teoria cu trantitul haionului mi se pare subreda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic cu mana criminala. Daca eu vroiam sa iti sparg tie geamul, pai luam cel mai mare pietroi si il aruncam de il gaseai in fata la pedale, nu stateam cu o pietricica sa il lovesc prin lateral. Geamul nu era absolut nicaieri lovit, nu se vedea nimic pe el. Eu deja plecasem din parcare, am mers cam 200 de m cu masina pana am observat geamul, erau doar colturile cazute (partea care nu e lipita de masina cu spuma aia neagra). Nici eu nu cred ca e de la boxe dar ... asa ma laud si eu la altii :offtopic: ca nu am dat 6 milioane degeaba pe luneta:).

Sincer cred ca e vreo pietricica sarita pe undeva ca o parcam cu spatele la Drumul Taberei si mai alearga aia noaptea pe acolo.

Modificat de iontab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ,caz recent in care omul, a agatat din gresala bulina de caiciuc de la hayon si a ramas pe chederul hayonului, a dat cu el si s-a crapat de tot geamul ca la tine.

Vezi sa nu fi uitat si tu sau agatat ceva pe cheder si cand dai cu el sa se indoaie si sa crape geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte putin probabil, nu tin nimic in portbagaj si nici atat pe polita de la haion. Chiar nu vad ce ar putea agata.

Oricum chestia atrecut, a lasat o gaura de 600 ron in bugetul meu. Sper ca asta noua sa fie mai sanatoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca deranjez marti imi schimb geamurile laterale spate ma poate ajuta cineva cum se pune acel mastic pentru a nu mai avea acel 'fasait' la viteze peste 50km/h sau daca s-a mai scris si pe unde .Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o intrebare legata de reglajul farurilor la O2, la modelul cu xenon, se pot regla manual cumva fara sa mai merg la reprezentanta? Este o modalitate mai simpla de reglaj? daca cumva stiti as fi recunoscator daca mi-ati impartasi metoda.Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE regleaza dar ai nevoie de VAGCOM pentru a le face ajustarea de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: cum scot si eu butonul de incuiat/descuiat usi de pe consola centrala? cel incercuit :icon_thumright:

post-20693-1288018879_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontand toata consola, vezi de demontare cotiera ca iti dai seama....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma faci sa plang...speram sa-mi dea cienva un pont unde sunt urechile de la buton si sa-l pot scoate mai usor:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa-l schimbi? Apasa pe asta existent, sau da-i un soc si o sa iasa in jos, scoti imbracamintea de la schiombator din consola si il scoti pe acolo, mai greu e cand o sa-l bagi pe celalalt nou la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am si eu o intrebare: mi s-au stricat ceasurile de bord de la octavia mea si ma gandeam sa-mi iau unele la mana a doua . Cei de la service(al reprezentantei) mi-au spus ca degeaba imi cumpar Sh ca tb facuta un fel de inregistrare online deci nu merge de la alta masina.Care este adevarul pana la urma ? Se poate sau nu face acea inregistrare cu alte ceasuri? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!