Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Cu pistolul de lipit nu merge pentru ca suprafata este prea mare si iti fura din caldura varfului. Practic nu poti ajunge la temperatura de topire deoarece caldura este absorbita de circuit si parbriz.

Poate te ajuta:

http://www.wuerth.ro/catalog/pdf/WRO-03-058.pdf

sau

http://www.wuerth.ro/catalog/pdf/WRO-03-191.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dacie parca se numea puta de sticluta - solutia. Fara gluma... e vreo 40 de lei si ajunge la multe masini. Intrebati la magazine de piese de dacie. Sau Bison Electro cred ca merge. Recomand prima, daca se gaseste.

Modificat de RRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru sugestii, tind sa cred ( 30% ) ca am rezolvat. Am mers la un service de reparat parbrize si tipul a procedat asa: a curatat piciorusul si locul unde trebuie lipit, pe cele 2talpi ale piciorusului a lipit cu Bizon Electro o foita ( nu stiu exact ce era- semana cu folia de geamuri fumurie). Intre foita si locul unde trebuia lipit pe luneta a pus iar Bizon. A lasat si sa uscat cam 10min, pe urma a dat cu solutia pentru refacut circuitele de la dezaburire peste talpile papucului , in 2 straturi la intervale de 3 min. Tipul parea increzator ca va functiona, mi-a recomandat ca maine sa mufez conectorul, cost 40ron :D.

Modificat de mafia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca montez senzori de parcare la un service autorizat RAR si nu la representanta skoda daca se pierde garantia pt masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pierde garantia la partea electrica....din pacate

Modificat de adrian mogos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

intrebare pentru posesorii de TDI-uri:

e normal ca motorul cand e in sarcina si e rece sa se auda ca si cand i-ar bate tachetii?

o fi motorina proasta?

dupa ce se incalzeste motorul e mai silentios.

deja mi-e si frica sa accelerez cand e rece :-)

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-i bagi o motorina buna. Asa am patit eu cand am luat masina, am cumparat-o second hand cu 5500 km la bord si cand i-am facut test nu tragea deloc si in plus se auzea cum zici tu,.... parca era tdi-ul al vechi. Dupa de i-am schimbat motorina si dupa o tura pe autostrada cu 190 si-a revenit si merge super. Eventual incearca sa mai mergi din cand in cand mai sportiv, adica mai la turatii mari. Daca esti liber ne putem intalni ca si eu sunt din TM. numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut in motor Castrol SLX Professional 5w 30,il pot inlocui cu Magnatec 5w 30?Am 19.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut in motor Castrol SLX Professional 5w 30,il pot inlocui cu Magnatec 5w 30?Am 19.000 km

SLX Professional este marca de service, Magnatec este cea din magazine. Este practic acelasi ulei.

Ai 19.000 km cu masina, sau de cand ai schimbat uleiul ultima oara?

Ripper_Sko, la pagina 17 din manual scrie asa:

• Switch off the ignition, press the reset button of the trip counter for distance driven and hold it down.

• Switch the ignition on and release the reset button. Now turn the reset button to the right. The service interval displays are reset.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il resetezi din MaxiDot sau cu VCDS>

Păi din maxidot, se poate? Am căutat de mi-a venit acru, nu găsesc! :rolleyes: Scuze că toc la cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ripper_sko daca vrei ne intalnim si punem testerul, daca nu ia de aici:

post-20693-1285307932_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SLX Professional este marca de service, Magnatec este cea din magazine. Este practic acelasi ulei.

Am sunat azi la Skoda timisoara si mi s-a spus ca Magnatec e mult inferior calitativ ca si SLX Professional.Chestia e ca in rahatul asta de oras nu gasesc SLX;luni ajung prin Timisoara,ati vazut careva prin vreun magazin Castrol SLX Professional 5w 30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ripper_sko daca vrei ne intalnim si punem testerul, daca nu ia de aici:

Danke!

De

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc filtru de ulei original, identic cu cel venit din uzina, pt Octavia FL 1.4 TSi?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi din maxidot, se poate? Am căutat de mi-a venit acru, nu găsesc! :offtopic: Scuze că toc la cap...

Ti-am scris mai sus cum se face. Vrei sa mai scriu inc-o data, sau vrei sa adunam post-uri? Foloseste google translator daca nu intelegi engleza

Ripper_Sko, la pagina 17 din manual scrie asa:

• Switch off the ignition, press the reset button of the trip counter for distance driven and hold it down.

• Switch the ignition on and release the reset button. Now turn the reset button to the right. The service interval displays are reset.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!