Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Multumesc! Doua intrebari:

1) Pot activa drl din maxidot?

2) Vreau sa schimb uleiul si filtru la 2500-3000. Cand merg la revizia de 15.000 e posibil sa vada ceva cu VAS/VAG-ul si sa pierd garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie drl in maxidot daca nu e activat deloc, daca il activezi cu o interfata oricare ar fi ea , apoi o s ail gasesti si in maxidot cred.

Daca schimbi uleiul si filtrul nu se va vedea niciunde, doar nu recunsosc ei vreun filtru sau vreun ulei murdar.

Intrebarea mea este care e treaba de le schimbi sau vrei sa le schimbi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aduna "reziduri" in perioada de rodaj si din acest motiv am intrebat. Stiu ca producatorul nu recomanda insa eu vreau sa le schimb.

Numai bine!

Modificat de rosso corse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAre reziduuri? CAre rodaj? Uleiul cu care vine masina din fabrica nu il gasesti pe piata, asa ca lasa-l acolo. De ce in tarile cu apa calda prima revizie se poate face si la 45000 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Are cineva de pe forum Octavia 2 nivelul de echipare FLASH? Ma intereseaza si pe mine o poza la bord, sa vad cum arata sistemul audio.

Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma apropii de revizia de 60k, pana acum pe masina sa folosit ulei Mobil1 -5W30, asi vrea sa schimb cu Castol EGDE 5W40. Din ce am inteles cu Castol e mai zgomotos motorul? Poate sa-mi confirme cineva care a trecut de la Mobil la Castrol sau invers si daca se simte diferenta de zbomot. Eu caut linistea unei benzinare :D. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa vreau si eu sa fac cand iese din garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si oare facem bine Al Bundy? La un prietne cu A4 a probat ambele marci de uleiuri si a zis: cu Mobil1 e mai silentios, dar consuma mai mult ulei intre schimburi ( mie mi-a consunat 1l la 15k km , nu e problema asta pt mine), iar cu Castol e mai zgomotos, dar nu consuma asa mult ulei.

Astept parerea unui posesor de Octavia care a incercat ambele uleiuri, pe mine ma intereseaza zgomotul motorului, consider ca cele doua marci de uleiuri au aceeasi calitate si nu ma deranjeaza ca intre rezivii voi completa cu 1l de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de la Castrol la Mobil, nu am vrut eu ci nu mai aveau ulei Castrol la service. Nu sesizez nicio diferenta cum am simtit, de exemplu, cand am trecut de la Aral la Castrol. Cu Aral imi consuma aporx. 1l intre schimburi, iar cu Mobil sau Castrol imi consuma aprox. 0,5l intre schimburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la prima revizie am pus Mobil 5W-30 si a consumat 1l pana la urmatoarea revizie, unde am trecut pe Castol Edge 5W40,a consumat doar 100 ml pana la a 2-a revizie.

Daca e mai zgomotos motorul acum,nu cred ca este diferenta... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Are cineva de pe forum Octavia 2 nivelul de echipare FLASH? Ma intereseaza si pe mine o poza la bord, sa vad cum arata sistemul audio.

Ma puteti ajuta?

aparatul standard se numeste Blues si are MP3, dimensiune 1DIN.

post-17228-1282154141_thumb.jpg

post-17228-1282154420_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la prima revizie am pus Mobil 5W-30 si a consumat 1l pana la urmatoarea revizie, unde am trecut pe Castol Edge 5W40,a consumat doar 100 ml pana la a 2-a revizie.

Daca e mai zgomotos motorul acum,nu cred ca este diferenta... :blah:

cifrele date de tine nu sint cauzate de uleiul folosit, ar fi fost cam aceleasi cu orice ulei si sint normale fiindca ,,se lasa motorul" si ii scad toate consumurile pina pe la 30-40 mii si ii cresc performantele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vis-a-vis de chestia cu uleiul

In masina mea, de cand am luato de la reprezentanta, pana in ziua de azi la 125 000, nu sa bagat decat Castrol Edge 5w40. Acum, ca tot ati deschis voi discutia despre uleiuri si consumuri de ulei, va prezint urmatoarea dilema a mea:

dupa revizia de 45000 facuta la PBA, unde m-au chiuretat original la costuri (cca 1950 ron, schimbat ulei, filtre, placute frana fata-spate) m-am iritat profund si am decis sa renunt la garantie. In consecinta la 60000, mers la un service bun in oras unde surpriza mare (precizez ca nu sa aprins niciun bec in bord) mi-a fost scos din motor fix 2.4 litri ulei (recunosc aici ca pana la faza asta, nici pe joja nu ma uitam, iar dupa cel putin odata pe saptamana fac sonda). La 75000, mers la acelasi service, facut revizie si din motor a fost scos 3.4 litri ulei (am uitat sa precizez ca in motorul meu 1.9TDI, 105 caluti intra 3.8 litri). Deci un consum de 400g ulei in 15000 km, este mai mult decat rezonabil in conditiile in care eu duc constant motorul la 3000rot/min, si am acest stil de condus de cand ma stiu. Consumul acesta de ulei sa mentinut si la ultima revizie cea de 120000.

Intrebarea mea (intrebarile), daca va putea cineva sa-mi dea un raspuns este: ce credeti ca sa intamplat ? Este posibil ca cei de la PBA sa foloseasca un ulei de proasta calitate ? Este posibil ca la schimb sa-mi fi pus mai putin ? Si... de ce nu sa aprins niciun martor in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

salutare,

se poate regla cumva haionul la O2 sa se inchida mai usor/lejer, adica din inertia cu care cade?

Daca nu trantesc/ajut cu mana, se inchide doar pe jumatate si trebuie sa deschid din nou si sa trantesc mai tare.

tnx.

PS: o fi din cauza ca masina e noua (3 luni), poate se mai lasa?

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum resetez si eu calculatorul la geamuri? Ala din dreapta iar nu inchide din prima pana sus si a mai fost schimbat odata cand era in garantie.

Am auzit ca resetarea ajuta sa il mai linisteasca ceva timp.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate regla cumva haionul la O2 sa se inchida mai usor/lejer, adica din inertia cu care cade?

PS: o fi din cauza ca masina e noua (3 luni), poate se mai lasa?

Cauza este etanşeitatea maşinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

ai dreptate, cu o usa sau un geam deschis, se inchide usor...e ok ca e etansa dar totusi nu mi se pare ok sa trebuiasca sa dau asa tare cu haionul datorita etanseitatii.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la uleiuri exista deja un topic de 6 pagini despre uleiuri si consumul de ulei si marcile recomandate, de ce stricam toate topicurile nu inteleg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate regla cumva haionul la O2 sa se inchida mai usor/lejer, adica din inertia cu care cade?

Daca nu trantesc/ajut cu mana, se inchide doar pe jumatate si trebuie sa deschid din nou si sa trantesc mai tare.

Sa vezi cum e daca sta mai mult timp deschis. Trebuie sa tragi cu ceva forta de el doar ca sa il cobori.

Vezi ca pe haion, pe tabla, spre extremitati sunt doua distantiere de cauciuc, care se pot infileta/desfileta. Poate ajuta si asta, insa nu garantez ca nu va vibra apoi pe piatra cubica, daca le infiletezi prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

intradevar pe marginile laterale jos am 2 tampoane conice de plastic/cauciuc si mi-e ca daca ma apuc de facut reglaje poate o sa se inchida mai usor dar imi va juca/vibra haionul in mers.

mai bine le las asa si dau cu haionul mai tare la inchidere.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si? Daca vibreaza le mai desurubezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

stie cineva daca se poate schimba centrala model mai vechi (2005) cu ceva mai nou (gen luat de la dezmembrari). Masina fiind chiar elegance totusi e prea veche si nu are decat 21 de biti drept urmare nu pot activa cornering si alte asemenea. Se poate schimba cu ceva mai nou doar plug'n'play.

Ca tare mi-e ciuda ca am elegance si maxidot si nu ma pot bucura pe deplin...

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt 100% ca ar merge plug and play dar merge incercat si incercat sa setezi toul pe ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, trebuie sa vad daca pot gasi la dezmembrari un ecu ieftin si trebuie sa aflu incepand cu ce an s-au introdus centralele noi pe 30bytes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2007 si nu este ecu este central electronic, centrala electrica 09 pe tester.Se afla sub bord in stanga intra multe mufe in ea are cateva relee si cateva alte cabluri :)

ECU = engine control unit :lol:

De obicei scrie pe ele sau au cod trebuie sa scrie parca 30 bytes long ceva d egenul , se gasesc pe ebay dar nu prea stiu ce garantie ai , cred ca merg si de golf 5 si de a3 si de passat etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!