Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

AditzaG. : 1. Cu boxe si pe usile spate vine standart doar la varianta de echipare elegance la restul sunt optionale, si merita pt aproximativ 60 euro. 2. Nu cred ca limiteaza acel dispozitiv mai complex de la pedala de accelaretie ci asa este mecanismul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare legate de optionalele de pe Octavia 2. Scrie in dotarile standard ca elegance vine cu "plasa de fixat bagaje in portbagaj" in standard. Mai exista insa o "plasa acoperire spatiu portbagaj" care nu e in standard. Cum arata fiecare ma gandesc ca a 2-a prinde bagajele sa nu fuga prin portbagaj prin "acoperire". Cea care vine standard de "fixat bagaje la ce se refera"? Cei care au primit Elegance de curand a venit cu asa ceva? Cum arata ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ai vazut si tu cand ai fost la dealer (eu asa fac, ma uit inainte sa cumpar :) ), ai observat ca pe podeaua portbagajului sunt 4 gaici. Plasa care vine cu masina are si ea 4 colturi, deci fiecare colt se prinde in fiecare gaica, deci sacosele (bagajul) se prind misto sub plasa standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu stiam de 6 puncte de prindere!!(pentru a prinde plasa in mai multe feluri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, scuze, "e" 6 puncte :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat in 5 min cu oglinda. E destul de simplu de strans, dar e mai bine sa o faca cei din service.

Ref la plasa de portbagaj: eu am 2 plase in portbagaj, de aceea sunt cele 6 puncte de prindere 4+2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM si eu o intrebare.La O2 Elegance daca uiti farurile aprinse si inchizi masina,se sting ele automat dupa un timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai cum sa le uiti aprinse... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le uit le uit,la actuala masina cel putin de 2 ori mi s-a intamplat.dar am avut noroc ca nu am ramas fara baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile se sting singure,cel putin la mine!am senzor de lumini si de ploaie,da nu cred k are vreo legatura,pt k le las pe pozitii sau faza scurta si se sting in max 1 min...toate.Si ca echipare e trend.

Multumesc pentru raspunsurile la intrebarile de mai sus...mai tarziu am aflat si eu despre chestia aia de sub pedala...e mecanismul ei,pt ca nu are cablu,sau cam asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Shellshock

Nu ai cum sa le uiti, pentru ca...

1. Daca ai farurile aprinse, cand scoti cheia din contact se sting.. raman doar pozitiile aprinse

2. Daca scoti cheia din contact si deschizi usa soferului te avertizeaza printr-un piuit foarte enervant, ca ai farurile (pozitia defapt..) aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,ieri am dat comanda de O2 si am dat avans 30% care au fost calculati 1 euro=3,17 RON

Am inteles cand o sa dau restu banilor o sa mi se calculeze la cursul valutar din ziua respectiva.

Acum am o intrebare,masina care am comandat-o a fost ~20.000 euro,daca pana platesc restul banilor Skoda mareste pretul masinilor si al dotarilor asta inseamna ca masina o sa fie mai mult de 20.000 ? Intreb pt ca nu am contractu la mine si nu stiu daca e scrisa suma totala de plata pe el,ca presupun ca daca este scrisa atat am de plata orice s-ar intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema similara am avut eu: am platit avans si cand masina a ajuns la Curtici banca a platit restul de bani conform facturii proforma eliberate de dealer. Factura proforma era emisa la cursul zilei si era in RON pa intreaga valoare a masinii. Banca a scazut avansul platit de mine cu trei luni in urma si a transferat diferenta de bani. Dealerul a primit o suma de bani care era mai mica dupa conversie cu aprox. 150 EUR, si mi-a cerut sa achit diferenta de bani.

Valoarea masinii (in EUR) inscrisa in contract nu se modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost "magarie" cand am luat-ol. In ziua cand am dat avansul am facut o tranzactie imobiliara si am luat o suma mare de bani la cursul BNR din ziua respectiva, la reprezentanta cand am fost sa platesc cei 30% ma asteptam sa platesc, fireste, tot la cursul BNR, dar surpriza, cursul la care trebuia sa achit avansul era Porche Bank, si binenteles era mai mare si asa per total am iesit in pagupa la toata masina cu in jur de 15 mil. Dar entuziasmul e mare cand vezi masina si uiti de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare o sa vad si eu masina ??

Chiar cei care si-au comandat O2 elegance ,mi se pare ca nu are alarma standard.Ce ati facut ? ati pus alarma optionala de la ei sau ati lasat-o asa?

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da, o sa vezi si tu masina.

si

2. Am luat alarma originala. Nu-mi placea ideea sa se umble la instalatia electrica dupa ce a fost fabricata.

Modificat de rvm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am facut si eu... dar asta din fabrica nu are senzor de soc, ceea ce e cam naspa...

In fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania alarmele cu senzor de soc sunt interzise, daca nu gresesc. Si se pare ca asta va urma si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiu si eu ca in UE sunt interzise alarmele cu senzor de soc si perimetru...ceea ce e rau pt Romania ca stii cum e cand ti-o zgarie un rauvoitor nu tipa masina sau cand se apropie de ea...Dar ei se gandesc mai mult la linistea cetatenilor in miez de noapte decat ca exista anumite "animale" ce umbla noapte si nu au loc de un fier...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu cateva intrebari :evil:

1. Am comandat doar oglinda retrovizoare cu efect antiorbire cu senzor de ploaie (nu ca as avea nevoie dar asa era in pachet... nu puteam sa iau doar oglinda :blink:). Acest sistem functioneaza tot timpul sau trebuie sa apas eu pe vreun buton cand vreau sa se mai "intunece" ?

2. Cat are rezervorul O2? e la fel ca la O1? adica mai are si acea rezerva suplimentara?

3. Am inteles ca O2 are suspensie independenta spate... Se simte o oarecare diferenta fata de vechea O1 care nu avea asa ceva si cand coborai de pe o bordura sau dadeai intr-o groapa se auzea cam urat cand treceai cu rotile din spate....

4. In cartea tehnica scrie ca discurile de frana fatza sunt ventilate... M-am uitat mai bine si nu am vazut acele gaurele pe disc pe care le-am vazut la alte masini... cum sunt ventilate astea de la Octavia 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da, trebuie sa apesi un buton aflat sub oglinda

2. 55 l

3 da, se simte :D

4. discuri ventilate intr-adevar, dar nu ca la masinile sport unde franele se incing foarte rau.

Practic sunt doua foi de disc cu niste distantiere intre ele, "ventilandu-se" in acest fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm.. referitor la oglinda.. pei apas pe buton si functioneaza tot timpul din acel moment? daca da, de ce nu e implicit activata optiunea.. nu vad de ce tre s-o activez/dezactivez eu tot timpul... eu as lasa-o activata tot timpul sa nu mai stau sa apas pe buton de fiecare data cand sunt masini cu soferi chiori in spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si da,mai are rezerva suplimentara de 7 litri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as lasa-o activata tot timpul sa nu mai stau sa apas pe buton de fiecare data cand sunt masini cu soferi chiori in spate...

E alegerea ta daca vrei sa o lasi sau nu activata...

Eu am si oglinzile laterale cu efect anti-orbire si uneori noaptea am observat ca dupa ce trece vreun destept cu faza lunga din spate (oglinzile sunt super la faza asta), dureaza destul de mult pana isi revin la normal, timp in care in spate totul e pitch black... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e activat de cand am luat masina. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!