Jump to content

DVD+ navigatie - montaj pe un Seat Altea


accelerator
 Share

Postare recomandată

Am o Altea 2.0 TDI Stylance si as vrea sa montez pe ea un sistem de Navigatie + DVD/TV aftermarket.

Sistemul e 2 DIN,si are un mare ecran touchscreen NEDETASABIL. Aici e marea problema, mi-e teama sa nu atraga hotii ca un magnet. Cel care vinde sistemul mi-a spus ca acesta se prinde in bord asemanator celor venite din fabrica. Intradevar, cred ca are un sistem de prindere in 4 puncte robust, dar nici hotii nu se dau in spate de la a baga dalta :rolleyes: . Sitemul ma tenteaza in mod real, e dragut si are o multime de gadgeturi incluse.

Vreau un sfat de la voi in legatura cu montajul pe masina, e riscant rau de tot sau merita riscul. Daca ati patit-o in legatura cu hotii din auto va rog sa detaliati putin.

Ca masuri anti-hot as adopta geamuri fumurii + alarma buna.

Modificat de accelerator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rama se scoate f usor.eu am rama acea cu sertaras.se prinde in cateva cleme.

cel mai bine ar fi sa ii faci geamurile fumurii,sa ai o alarma cu pager si sa parchezi masina in locuri luminoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rama se scoate f usor.eu am rama acea cu sertaras.se prinde in cateva cleme.

cel mai bine ar fi sa ii faci geamurile fumurii,sa ai o alarma cu pager si sa parchezi masina in locuri luminoase

alege o alarma viper!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca nu da alarme false,este stabila,iar daca alegi versiunea cu pager(nu stiu codul produsului) ai raza de actiune destul de mare,mai mare decat multe altele

alarme iti mai pot recomanda: UNGO , K9,dar viper is the best of all :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, m-ai convins. Referitor la geamurile fumurii cred ca am sa bag si pe fata tot inchise la culoare desi stiu ca nu sunt autorizate RAR, dar ce sa fac trebuie sa opresc curiosii sa-si bage ochii in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa faci toata masina,dar nu folie inchisa ci cat iti permite legea.

cunosc pe cineva care a ramas fara talon pt asa ceva,capul de creta nici n-a vrut sa auda de ceva spaga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand si eu sa nu exagerezi cu folia.

Eu am navi pe leon din iunie-iulie.

Si am umblat in toata tara. Nu am avut probleme pana acum si nu am folie deloc. Si am umblat in toata tara, lasand masina pe unde am putut.

Sa iti spun de ce nu prea atrage priviri dupa parerea mea: e integrata in bord si arata ca cea originala.

Daca ar fura asa ceva ar fi greu de vandut. Nu s-ar potrivi decat pe golf leon altea...

Dat fiind ca e integrata in bord si arata ca cea originala nimeni nu stie ca e prinsa in 4 suruburi care se desfac in 2 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut. De asa incurajari incercam sa fac si eu rost :angry:. Asa ceva mi-a zis si tipul care vinde sistemul, ca cica hotii nu se baga la deviceurile prinse in bord (amai ales 4 puncte), mai degraba furand navigatii si detectoare cu ventuza. Nu l-am crezut stiind faptul ca fiecare vanzator incearca sa-si vand marfa. OK, cred ca merita riscul

Modificat de accelerator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita,dar nu uita sa-l treci in lista de optionale la firma unde ai casco(ca in caz de doamne feri' sa nu ramai cu buza umflata)

bafta multa :huh:

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si-a mai pus cineva dvd pe 1m ??? poze daca se poate...sunt curios de ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

AI pus navigatia ?Ce model e ?

Eu am un Seat Toledo Stylance, are bordul k al tau si m-ar interesa ceva de genul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Topicul asta e vechi de 2 ani, iar initiatorul lui n-a mai dat pe forum din aprilie..Personal cred ca sunt sanse mici sa primesti un raspuns.

Cauta pe forum / net, sunt multe discutii / imagini despre navigatii pt. Altea / Toledo 5P.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si-a mai montat cineva intre timp navigatie (replica RNS510) pe Seat Altea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Replica de RNS 510 am avut eu. Insa nu am montat-o pe masina niciodata, am facut doar proba.

Nu functionau toate comenzile de pe volan si trebuia decupata partea de jos in interiorul consolei centrale. Asta ca sa incapa navigatia in bord (din cauza sloturilor de SD / GPS). Evident, nu am vrut sa tai masina pt. o chinezarie.

Personal nu mi-a placut, desi avea mult mai multe functii decat originalul. Nu mi-a placut displayul, nu mi-a placut ca denumirea postului de radio nu era afisata, ma rog, plus multe alte chestii marunte pe care multi probabil nici nu le baga in seama.

Partea buna e ca replica pe care am avut-o eu functioneaza perfect. Tin legatura cu noul proprietar care a pus-o pe un passat si mi-a spus ca nu s-a blocat niciodata si nu a avut nici un fel de problema.

Personal prefer navigatia originala, chiar daca e mai scumpa si are functii mai putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@starchaser

Depinde mult si ce versiune de replica ai avut.Daca e una de acum 2 ani, atunci abia erau la inceput chinezii.

Acum insa le-au pus ecran HD si au imbunatatit mult softul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi, cum spui tu.

Insa eu nu m-am convins. Nici daca as primi cadou nu as pune asa ceva pe masina. Poate sa fie cu ecran HD si butoane de aur, e o replica pana la urma. Si eu prefer originalul. Care functioneaza impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asa este,

starchaser are dreptate.Trebuie decupat putin in interiorul carcasei, cat despre posturile de radio si denumirea melodiilor la fel...nu le vezi complet.

Ideea este ca la mine nu functioneaza iluminarea butoanelor de pe margine respectiv navi,src,tel, etc.

Mi s-a spus ca ar ficeva de la canbus-ul masinii...ma rog cica trebuie adus un fir de la pozitii si cand sunt aprinse vor si si butoanele de pe margine ilunimate.

Comenzi pe volan nu am asa ca am scapat de problema asta :lol:

In schimb gps-ul functioneaza f. bine nu am incercat isa tv-ul.

Sper sa rezolv cand oi avea timp cu butoanele alea de pe margine.... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!