Jump to content

Radio - pierde frecventa


bbusiness
 Share

Postare recomandată

Am constatat ca in ultima vreme nu mai sta pe frecventa nici un post de radio din cele memorate.

Daca spre exemplu selectez memoria 1 unde am un post sa zicem 106.7 apoi manual ma duc la 106.8 si din nou la 106.7 se aude mult mai bine(mai tare, mai clar, cu mai multe frecvente).

Dupa noua selectie manuala, in aproximativ 5 minute incepe din nou sa se auda cu "purici".

Aveti idee, e din soft? A mai patit cineva asta? Cum se poate remedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info, da e ceea ce cautam. Dar probabil ca rezolvarea o gasesc undeva pe un forum minitechnicus sau ceva de radio-amatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Cum ai rezolvat problema cu radioul?.

Era defect radioul?, am un prieten care pateste la fel si de cate ori merge la reprezentanta radioul merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am rezolvat, nu imi mai bat capul....

probabil ca voi rezolva cu urmatoarea masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceiasi concluzie am ajuns si eu referitor la semnalul prost al radioului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La celelalte 2 Passat-uri pe care le-am avut,mergea beton radioul!!In schimb,la actualul Passat iti vine sa-l arunci pe geam(daca iesea usor,era aruncat).Cred ca singura solutie este sa-l inlocuiesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosminwon

Il poti inlocui linistit dar tot asa se va auzi; eu l-am schimbat cu unul aftermarket (Pioneer) si tot ca ceapa se aude, desi in Timisoara e OK, in afara orasului e mai rau. Nu cred ca HU e de vina ci antena cu cablu cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca antena sa fie activa si sa nu aibe alimentarea de 12V. Doar asa nu ar functiona corect un alt radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si amplificatorul ala de la antena unde-l gasesc ca sa vad daca are alimentare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in suportul antenei, de obicei pe langa firul coaxial, ori firele, daca ai si antena de gsm inclusa in cea de radio, mai este un fir cu +12v pentru alimentarea antenei.

Daca antena este pasiva poate fi oxidat contactul de la suportul antenei, acolo coaxialul trebuie sa aibe continuitate cu tija antenei si tresa sa fie la masa, prin piulita de fixare a suportului pe caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu amplif. de antena si tot degeaba; semnalul e mai tare intradevar dar si "purici" sunt mai galagiosi asa ca l-am dat din nou jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un Pioneer DEH-P80MP primit cadou (adus din state). De cand l-am instalat nu am mai avut probleme cu semnalul. Nu am facut nici o modificare, pur si simplu am bagat cablu de la antena in spate.

Faptul ca e din USA are cateva minusuri: nu imi afiseaza numele postului de radio ( RSD nu e compatibil cu cel de Europa) si "prinde" mai putine posturi de radio dar toate se aud excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am "reusit" sa bag 1 data codul aiurea la casetofon(beta) si acum nu mai pot baga codul.Pe ecran ramane scris SAFE si-un 2.Asta-i tot ce imi mai arata cass-ul.Cum pot sa-l fac sa-mi mai ceara a2-a oara codul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca trebuie sa deconectezi bateria ... la reconectare ar trebui sa ceara iar codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si eu am aceeasi problema cu frecventele radio...pierde semnalul foarte repede ...ce rezolvare ati gasit???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme cu casetofonul, l-am schimbat cu un SONY X-PLODE si au disparut... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!