Jump to content

Montaj bara stabilizatoare


vavi
 Share

Postare recomandată

salutare, mi-am papat sambata incercand sa montez bara stabilizatoare la loc ca de 1 an umblu fara ea. am cauciucuri noi la ea, si cleme cu siguranta. am incercat cu cleshti si n-am reushit. la un moment dat, cand m-am dus la baie sa fac "pipi" si am simtit ca am un cub de gheatsa intre degete am renuntat ca era prea frig, vro 2 grade, ningea deja si m-am lasat balta.

nu reusesc sa aduc varful clemei aproape unul de altul + am avut si ajutor. pe la service-uri sunt ceva prese speciale?

voi cum v-ati descurcat?

in poze apare clema in sus, shtiu ca se monteaza in jos, era acolo doar de decor, la final.

.

post-9878-1227367355_thumb.jpg

post-9878-1227367374_thumb.jpg

post-9878-1227367522_thumb.jpg

Modificat de vavi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum am facut eu (dar .. eu am avut caroseria scoasa de pe sasiu ) - eventual - poti sa desfaci puntea fata si sa faci operatiunea separat - daca nu are loc ideea mea pe puntea montata sub masina:

Am luat un cleste vechi (asa zis "de cuie" , mai maricel ) - si i-am prelungit manerele cu 2 tevi lungi ( tevile mele aveau 2m lungime fiecare, ... acum, poate ca nu e nevoie chiar atat de mult, dar p-astea le aveam prin preajma si mi-a fost mila de ele sa le tai ) si folosindu-ma de ele am reusit sa apropii clemele ... deci secretul e TEVI LUNGI ca prelungitor :rolleyes:

Alternativ, ...am vazut ca exista kituri de cleme pe baza de surub... par a fi ceva mai "omenesti" :rolleyes: ... mi se pare ca lexxus avea... ( mi se pare )

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu clestii prelungiti cu tevi a functionat si la mine . Ar fi ideal sa ai un ajutor.

E important din ce parte introduci clemele .

Spor la lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Komissaraciu - mersi mult, am sa mai incerc asha inca o data. punte nu o dau jos pentru asha ceva. in cel mai rau caz imi cumpar cleme cu surub si pace

@ Asterixaciu - shtiu ca se baga intr-un fel, ca are o parte mai mare si una mai mica. se baga siguranta cu mare pe mic si practic ia forma buzelor tesite de la clema, si dupa aia indoi prostia aia de flaps de la un capat.

@ Polociu - am sa incerc sa si ung putin, VAZELIN! TRECI INCOACE!

@ Lexxusaciu - n-am sa-ti comunic nimic bah!!! :P am ca incerc si din canal. :P

Modificat de vavi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ceva sub clema cu bucsa la locul ei. Masina sa fie saltata pe cric. Lasi cricul jos, f usor a.i. greutatea masinii sa impinga clema. Cand a ajuns la gaura (foloseste un surub mai lung), bagi surubul dand cateva ture sa fie prins bine pe filet. Ridici masina si strangi.

Aoleu! Credeam ca e cu bucsa prinsa pe caroserie...

Stai asa...

Strange bine cu clestele si apoi cu acel cleste care se blocheaza pe pozitie o asiguri. Usor usor, tot strangand si asigurand-o cu clestele ala o sa mearga din aproape in aproape. Incearca si faza cu cricul si cu ceva bagat sub clema, sa intre cat mai sus ca sa "inghita" bratul iar partea care o strangi sa fie cat mai in afara.

Modificat de dihorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu asa cleme ti-e mai mare dragul sa tot lucrezi :)

post-9878-1228493081_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!