Jump to content

problema ridicare geam stanga....


gabimok
 Share

Postare recomandată

Daca deschid geamul stinga doar putin(permite acest lucru),cativa centimetri,pentru a intra ceva aer,cand ii dau comanda ridicare,el coboara !!!! pana la maxim jos si abia dupa aceea pot sa ii dau comanda de ridicare sus.Ce sa fac sa remediez deficienta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa facea si la mine, insa cred ca era mizerie pe clemele alea care il tin...nu stiu exact. Insa a facut de vreo 2 ori si apoi nu a mai facut deloc. Vroiam sa ridic geamul si il ridica pana la mijloc apoi cobora, apoi instantaneu ii dadeam comanda si il ridica normal... :blink:

Mizerie, cred ca este cauza, deorece macaraua nu are cum sa fie...naiba e aproape noua. Si cred ca atunci cand se strica...cade geamul sau are alte simptome...!

S-a mai discutat problema asta in topicul de Probleme mici si enervante la Octavia II - colegul Emiglio a intrebat de problema asta...insa de un raspuns de la RIon...nimic nou sub soare! :blah:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te-ai dus la reprezentanta cu ea si ti-a schimbat macaraua...insa suspectai si ceva mizerie pe acolo...! :D

Le fel si eu! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...la mine nu am simtit nimic despre sarma rupta..etc...!

Mai mult ca sigur a fost mizerie...de pe la 2000 Km, nu am mai facut asa! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca totusi poate sa urce pana la capat nu ar trebui sa fie iremediabil. Coboara pentru ca intervine protectia la prindere, ca si cum un copil ar fi cu mana pe geam, de exemplu.

Cauta intai pe cheder sa nu fie ceva care sa i se opuna cu prea mare forta si degripeaza apoi unge rolele alea de plastic alb din usa, in prima faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La urcat si coborat geamul face cu usurinta cursa totala,sus-jos si jos-sus.

Daca sunt cu geamul coborat la maxim ,pot sa il ridic pe etape,sau sa il cobor iar.

La operatiunea de coborare geam partial,la solicitarea de ridicare la loc la maxim in sus,in loc sa o i-a in sus ,geamul coboara la maxim-jos,si nici nu mai poate fi oprit din coborare pana nu ajunge la capat jos.Abia atunci il pot ridica de tot,sau pe etape.

Ar putea fi un contact imperfect in butoanele de comenzi din usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ridicare la maxim in sus te referi la functia one touch a butonului? Cred ca se poate defecta separat de restul functiilor butonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin one touch,se fac ridicari si coborari treptate,la tinerea continua a butonului,se fac curse maxime......nu stiu ce sa mai fac.

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ai inteles la ce se referea fx. One touch - la care ar trebui sa simti un fel de a doua treapta la apasarea rapida(dar, mai lunga, in acelasi timp) a butonului . Eu la asta cred ca s-a referit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, deci hai sa lamurim cat mai bine.

Cand apesi butonul geamul coboara atat timp cat tii apasat. Cand iei mana, se opreste. Aia e functia normala. Daca atunci cand tii apasat pe buton si geamul ruleaza apesi si mai tare butonul mai are o treapta. Ei, daca dupa ce ai atins-o iei mana de pe buton geamul va merge pana la capat de cursa. Aia e functia one touch.

Acum intrebarea e: problema ta se intampla in timpul cursei one touch, in timpul cursei normale, sau la ambele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, deci hai sa lamurim cat mai bine.

Cand apesi butonul geamul coboara atat timp cat tii apasat. Cand iei mana, se opreste. Aia e functia normala. Daca atunci cand tii apasat pe buton si geamul ruleaza apesi si mai tare butonul mai are o treapta. Ei, daca dupa ce ai atins-o iei mana de pe buton geamul va merge pana la capat de cursa. Aia e functia one touch.

Acum intrebarea e: problema ta se intampla in timpul cursei one touch, in timpul cursei normale, sau la ambele?

La ambele pentru (cred) ,pentru ca la comanda ridicare nu o mai i-a in sus oricum as trage de buton in sus(nici in scurt,nici in lung)............

Te rog citeste si atentionarea din post-ul tau de mai sus. Ar fi pacat sa iei warning pt. QUOTE/REPLY inutil.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am rezolvat problema......am tras in sus de buton si am bagat wd40 inauntru la contacte,si acum functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are ce mizerie sa intre acolo ! am desfacut ambele fete de usi de pe un vw golf 4 si nu era pic de mizerie in schimb la una era dusa macaraua(am luat alta noua ) iar pe celalalta am completat-o din cea veche , cablurile fiind aproape gata ! daca aveti probleme genu pregatiti-va sa le schimbati sa nu le lasati sa pice de tot ca ramaneti fara geam :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Pe dreapta spate nu se aprinde lumina la butonul geamului. Nicio miscare la motoras/geam. Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diagnoza, calc de usa raspunde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, trebuie sa imi iau si eu un scanner...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau sa apelezi la cineva care are asa ceva.

 

pana una-alta, verifica manunchiul de fire dintre usa si caroserie - din mansonul de cauciuc - si conectorii - sa nu fie oxidati, etc.

 

Altfel, daca totul e ok si iti ajunge alimentare in calculatorul de usa.... e posibil ca el sa fie problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma ajuta pe miercuri dupa-amiaza un coleg din Piatra, e o posibilitate. Dar vreau sa ma scobesc de 100 lei si sa imi iau eu un scanner, ca au si tata si cumnatul masini din grupul VAG (Jetta 2 si golf 4).

Ma duc sa mananc, dupa care ies la tractor sa ii fac o verificare. Abia astept sa merg miercuri in oras, ca sa imi iau LED-uri pentru lampa stop :D. Stau cu fata aia de plastic lipita cu banda adeziva.

 

Multam de indrumari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!