Jump to content

Relee si sigurante Passat B6


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

va salut! am un vw passat b6 2.0 de putin timp. ieri am pus un incarcator de telefon la bricheta din fata si s-a ars siguranta, am schimbat-o iar mai apoi am pus acelasi incarcator la priza din portbagaj, s-a ars o siguranta dar nu stiu care, mentionez ca cele 2 prize din fata functioneaza, doar aia din portbagaj nu mai functioneaza. Ma poate ajuta cineva? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba siguranta dela priza din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, clau13 said:

va salut! am un vw passat b6 2.0 de putin timp. ieri am pus un incarcator de telefon la bricheta din fata si s-a ars siguranta, am schimbat-o iar mai apoi am pus acelasi incarcator la priza din portbagaj, s-a ars o siguranta dar nu stiu care, mentionez ca cele 2 prize din fata functioneaza, doar aia din portbagaj nu mai functioneaza. Ma poate ajuta cineva? Multumesc

in functie de data fabricatiei, SC 42 sau 45 = pe partea soferului, sau SD 32,35,38 = pe partea pasagerului. Cam acestea sunt de la prizele la B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e pe partea soferului tabloul de sigurante. mai este si sub capota alte sigurante. 42 corespunde pentru bricheta din interior si in spate la pasageri, dar nu e si cea pentru priza din portbagaj. Un coleg zicea ca ar fi alta siguranta pentru priza din portbagaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, clau13 said:

pai e pe partea soferului tabloul de sigurante. mai este si sub capota alte sigurante. 42 corespunde pentru bricheta din interior si in spate la pasageri, dar nu e si cea pentru priza din portbagaj. Un coleg zicea ca ar fi alta siguranta pentru priza din portbagaj. 

2008 are tablou de siguranțe și pe partea pasagerului. Verifica, ți-am dat toate siguranțele pt prize fata/spate.. Pt mai mulți ani de fabricație 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc! Asa a fost. Mai am o problema cu încălzirea în scaune, nu funcționează la niciunul. Care ar fi problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știu.... 

Verifica continuitatea rezistentele, in mufele de sub scaune, precum și termistorul. Siguranța bănuiesc ca ai verificat o deja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai siguranta nici nu era. A-și pune poze dar sunt prea mari ca dimensiune. Hai sa o luam cu începutul. Poate cineva sa pună poze cu tablourile mele de siguranță și explicațiile lor? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, clau13 said:

Pai siguranta nici nu era. A-și pune poze dar sunt prea mari ca dimensiune. Hai sa o luam cu începutul. Poate cineva sa pună poze cu tablourile mele de siguranță și explicațiile lor? Mulțumesc 

Trebuie doar sa le cauți, e plin și google de ele.... Un singur exemplu... https://www.slideshare.net/mobile/vwmaster/vw-passat-b6-2005-fuses-overview

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florin! Sa vedem ce fac cu încălzirea când am un pic de timp.

moderator edit: cand ai timp foloseste si functia search!

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! La un passat 2008 Dsg am probleme cu siguranta de la aeroterma, daca dau ventilatorul la maxim, se arade in cateva minute, ultima data am gasit siguranta putin topita. Am vazut ca siguranta e de 5A, ar trebui sa pun una mai mare, 7.5 sau 10?

Recent am schimbat bateria si mai inainte becurile de la numar si cele interioare cu leduri. Aveti idee care ar putea fi problema.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce nr este siguranta care se arde? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este cu volan pe dreapta, panoul de sigurante de pe partea soferului. Cred ca este la numarul 38.

 

Screenshot_20191118_235350_com.android.chrome.jpg

Modificat de Toma88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele cu volan pe stanga, ai o siguranță de 5a care alimentează climatronicul... Și una de 40A pt ventilator aeroterma. Dacă ți-o arde pe aia de 5a,vezi dacă ai duze spălător parbriz încălzite, pe partea dreapta, se rupe cablajul și întra în scurt. Nu pune siguranțe mai mari ca topesti instalatia 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte ciudat ca se arde numai daca dau ventilatorul la trapta 4, daca il tin mai jos, 1,2,3 functioneaza perfect. Masina nu are clima ?. Am verificat duzele, functioneaza perfect si nu se incalzesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta nr 38 pentru un passat 2008 este pentru brichete si trebuie sa fie de 15A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta numarul 38 la passat 2008 cu volan pe dreapta, cu siguranta nu e bricheta, am verificat asta, pare sa fie aeroterma, poate si altceva legat acolo, dar nu bricheta.

IMG_20191119_142848.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai este legat modulul de carlig.

Ai cumva 2 baterii pe masina ? sau masina nu este 2008 ?

 

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este din noiembrie 2008, am o singura baterie care am schimbat-o acum o luna,( bateria e de 74 Ah, inainte avem una mai mica, 71 Ah cred), am mai schimbat si becurile de la numar si cele interioare, cu leduri si apoi a aparut acesta problema cu siguranta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate siguranța, vezi dacă mai merge aeroterma 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scot acea siguranta aeroterma nu mai merge, dar ac merge si bricheta de asemena. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!