Jump to content

demontare capitonj portiera


wolfy_florin
 Share

Postare recomandată

de cateva zile in portiera stanga fata se aude , ceva ca un plastic desprins

pe undeva in zona de deschidere a usii

vreau sa desfac capitonajul usii sa vad care este problema

stie cineva cum se procedeaza, are ceva particularitati in afara de suruburile din spatele ornamentului de pe usa si clemele de pe margine

astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelele pana in 2001 se face astfel :

- desfacere surub in cruce de langa maner (este pe interiorul manerului);

- apoi sub palsticul de acolo se vor desface cele 2 suruburi mari (SW10 cred) care sunt prinse pe protectia interioara a usii;

- desfacere surub in cruce din partea din fata a usii;

- desfacere ornament plastic din fata;

- apoi se ridica fata de usa din clemele ce o prind si se scoate tija de la incuietaore.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dsc04740sv5.th.jpg dsc04741lk6.th.jpg dsc04744fo7.th.jpg dsc04745ae0.th.jpg dsc04754rd3.th.jpg

Dupa ce ati desfacut toate suruburile, se desprinde panoul de usa incepand cu partea de jos spre sus. Incercati sa va fixati dinainte cam unde se afla clemele si trageti din dreptul lor. Cand le-ati desfacut pe cele mari, ati ajuns in partea de sus (la geam). Acum, din partea dreapta apasati usor spre geam si impingeti in sus(vertical). In partea stanga, apasati usor spre geam si trageti spre dreapta(orizontal).

Sper sa iti fie de ajutor. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de indicatii

maine ma apuc de treaba si si8gur o sa imi fie de folos imaginile

multumesc inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut portiera...........................multumesc ptr pozele de mai sus , mi-au fost de mare ajutor........dar nu am rezolvat nimic

in portiera sau cel putin asa mi se pare mie ca acolo se aude..............am in continuare un greieras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

cum se scot butoanele de geamuri de pe usa de la sofer  cat si de pe usa din dreapta? intentionez sa le schimb si nu reusesc sa le dau de cap, m-au uitat toata ziua dupa suruburi, cleme, si sincer imi e cam teama sa trag de ele asa fara sa stiu cum sta treaba . mentionez ca am geamuri electrice doar pe fata. Multrumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

@Codringolf4 - e destul de simplu, doar ca trebuie sa ai f mare grija sa nu cumva sa le rupi/crapi. Bagi o surubelnita f subtire intre peretii butonului si tija care il sustine pana iese de pe tija si ridici. Procedezi la fel si in cealalta parte a butonului. Ai mare grija sa nu pierzi lamela din interior pentru ca e destul de subtire si destul de mica :). Spor la treaba!

Modificat de o`neal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!