Jump to content

Seat Ibiza Reference vs Opel Astra Essentia


Serban F
 Share

Postare recomandată

Ce imi recomandati dintre aceste2 masini pentru o fata tanara, majoritatea drumului o sa fie in oras,masina o sa fie noua.

La opel motorul este cel de 1.4 90 CP si la Ibitza cel de 1.4 85cp. Pretul estecam de ~13500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e vb de ibiza noua atunci iti recomand opelul pt calitatea interiorului si design-ul mult mai frumos.

si la pret cred ca e mai mult loc de negociere la opel decat la seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este vorba de ibiza noua

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai spus ce e mai important, mai mult spatiu interior si un portbagaj mai incapator sau agilitatea care ti-o ofera o masina mai mica, o caracteristica destul de importanta, mai ales in Bucuresti. Si eu ti-as fi recomandat Opel Astra, daca ar fi contat spatiul si portbagajul. Uitandu-ma insa pe lista de dotari standard pentru nivelul de echipare Essentia, vad ca nu are nici macar aer conditionat. In Bucuresti, unde vara am vazut frecvent temperaturi peste 40 de grade pe afisajul de la climatronic, chiar nu vad cum ai putea conduce confortabil o masina fara aer conditionat. Fara Cd-player sau alte dotari optionale poti trai, dar fara aer conditionat eu nu mi-as cumpara o masina.

Daca alegerea se face strict intre cele doua modele, eu iti recomand Seat Ibiza, in echiparea Reference include mai multe dotari decat Opel Astra Essentia.

Pentru argumentarea raspunsului meu, pun un link cu lista de preturi si dotari pentru Opel Astra:

http://www.opel.ro/site/local_image/pricepdf/astra.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai intra in discutie si un hyundai I30 cu motor 1.4 (109cp).Cineva stie ceva despre el cam unde ar fi situat intre cele 3?

Ar fi calitate mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata mai bine decat seatu si inauntru-si afara.

la calitate nu e mai jos decat opelul doar are vreo5 ani garantie parca.

dar daca te uitila i30 ia in calcul si sora ei: kia ceed asta are 7 ani garantie la motor si cutie, iar i versiunea cea mai ieftina e ooferta f buna pt 11800euro ddp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca are garantie 7 ani nu e un avantaj. Daca va uitati cu atentie, din cei 7 ani, doar caroseria ramane cu toti, motorul si cutia au 2 sau 3 ani. In schimb, pentru pastrarea garantiei veti fi obligati sa faceti toate reviziile la un service autorizat, timp de 7 ani, iar costul reviziilor la Kia/Hyundai se stie ca este foarte ridicat. Ca si calitate nu ma pronunt, sunt ceva materiale foarte proaste, mai ales la consola centrala si pe usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam de 5 ani garantie full si 7 ani cutia si motorul.

de unde ai datele cu 2-3 ani?

referitor la motorul d 1.4 de pe ceed/i30 la ralanti vibreaza masina mai mult decat la ibiza de 1.2 desi asta e in 3 cilindri.

un punct in plus pt seat :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt un fanatic, pentru mine seat e departe de a fi o marca care face masini perfecte. Am vrut doar sa subliniez ca garantia de 7 ani oferta de unele marci au si parti mai putin placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dat fiind faptul ca s-a pomenit de Kia Cee'd si de garantia aferenta, considerand ca in "parcul" auto am si un Cee'd 1.6 CVVT 122cp as vrea sa precizez:

- garantia este de 5 ani, pt toata masina, mai putin consumabilele; 2 ani suplimentari fata de cei 5, pt motor si cutie

- costul reviziilor, pana acum nu ma pot pronunta decat asupra primei revizii (asta fara a considera tabelul cu revizii si costuri aferente, prezentat de dealer), dar nu costa mai mult decat la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam balanta inclina acum catre I30, sper sa fie o alegere buna, eu as fi preferat totusi ibiza arata altfel,nu stiu cum sa zic.

Acum alta intrebare ca confort si spatiu interior I30 e mai mare ca Ibiza noua? E comparabil sa zic cu golf5/octavia2??

Si nu inteleg ce o fi asta :"Geamuri electrice fata + spate cu coborarea automata a geamului (sofer)"

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I30 e clasa compacta, in clasa cu Golf. Octavia e ceva mai mare, ca dimensiuni e intre compacta si medie. Ibiza e clasa mica, sigur exista o diferenta de spatiu interior si de volum al portbagajului. Coborarea automata a geamului sofer e similara cu functia confort de la VAG, adica apesi mai mult si geamul coboara singur pana jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam balanta inclina acum catre I30, sper sa fie o alegere buna, eu as fi preferat totusi ibiza arata altfel,nu stiu cum sa zic.

Acum alta intrebare ca confort si spatiu interior I30 e mai mare ca Ibiza noua? E comparabil sa zic cu golf5/octavia2??

Si nu inteleg ce o fi asta :"Geamuri electrice fata + spate cu coborarea automata a geamului (sofer)"

Shellshock: Inseamna ca soferul are posibilitatea sa apese mai tare pe butonul de coborire/urcare geam, si geamul sau va cobori/urca singur, fara a fi nevoie sa fie tinut apasat incontinuu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si eu un raspuns de la cineva care s-a urcat intr-un I30 sa imi zica cum se comporta la confort, se compara cu Golf 5/Octavia 2 sau mai mult se poate compara cu clasa Ibiza/Fabia etc??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o sa astepti ceva...

mai bine intreaba pe un forum hyundai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar banuiesc ca masina per total nu se poate compara..? I30 cu golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricit de ieftina ar fi masina, trebuie sa aiba AC. i30 nu imi place. E urita.

Si vezi si tu optiunile la fiecare. Cum se schimba pe faza lunga de ex..Daca se trage spre sofer de maneta pina la capat sau se impinge maneta spre exterior ? Pentru ca daca e primul caz, asta inseamna ca flash-ul e la jumatatea cursei si crede-ma ca e de rahat rau daca vei fi nevoit sa il folosesti mai ales seara. Geamurile care se inchid/deschid total dintr-o singura apasare si nu doar coborirea sa fie posibila si dintr-o apasare de buton. Claxonul cum e ? Ocupa tot interiorul volanului ? Ca daca da, o sa fii obligat sa tii volanul numai intr-un fel. Oglinzile laterale: sint eficiente in sensul ca vezi ce e banda din dreapta calumea sau ai impresia ca vezi ? De asemenea: oglinzile au optiunea de a fi incalzite ? Sau e doar un simulacru de incalzire ? Cite airbaguri are fiecare masina ? Ce sisteme de siguranta are fiecare ? (abs, esp). Cit de bine vezi in curbele usor mai strinse spre stinga ? Trebuie sa te misti mult sau doar sa apleci putin capul in fata ? Cum e directia ? Simti cum masina o ia foarte usor pe denivelari si trebuie corectata des ? Nu de alta, insa de cind cu vw-ul asta al meu, ma iau toti dracii cind ma urc in alte masini fara directie electro-mecanica.

Cit costa reviziile ? Cit costa un set de roti la dealer ? Ca daca costa 861+tva cum e la MCar nu cred ca iti suride..

Citeva intrebari care iti vor face alegerea mai usoara, sper eu ...

Spor !

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am fost cu un I30 am condus cam 30 min.

Impresii nu stiu poate mi s-a parut dar cel putin spatiu pentru locurile din spate mi s-a parut mult mai mare ca in gama golf5,oct2/leon, poate ma insel, calitatea bordului pare sub cele mentionate mai devreme.Dar totusi cred ca pentru pretul care il ofera I30'ul, masini ca golf5,octavia 2,leon nu isi mai au rostu decat daca esti dispus sa dai mult mai multi bani doar pentru o chestie de gusturi.

Repet este o parere personala si in mod normal sa judec la rece ar fi trebuit dupa ce am condus Hyundaiul sa ma urc in masina mea sa vad diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!