Jump to content

motor de gti pe brotac


dexter
 Share

Postare recomandată

salut

dupa cum zice si nnmele topilcui

am un brotac pe care ma chiunui de o vesnicie sa il readuc la viata

cert este ca dupa mai multe cujetari am ales sa ii schimb motorul de 31 de cai cu ceva mai puternic un , un motor de golf gti 2 sau 3.(intrucat masina nu amm restaurat-o ci am reconditionat-o)

am flansa pt cutia de viteze. Unii dintre voi au mai facut modificare asta . asa ca as vrea sa stiu siu eu de pune si alta volanata?

si ce modificari la furca ambreiajului? si evident ce modificari se mai inpun la cv?

ma sistem de franare pe discuti de pe o pisica din 93 si am marit compartimentul motor.

Multumesc anticipat!!!

Sper ca intrebarile sa nu para ridicole :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e cu modificarea asta (eu ti-as recomanda sa-i pui un motor de 1600 sau asa ceva, dar tot aircooled de la vw), dar am doua intrebari:

:icon_cool: CE anume este o pisica din 93? ;)

Cum poti sa frinezi pe discutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tu cum derapezi pe discutii? Scuze de off topic.

PS pisicuta cred ca se refera la un BMW seria 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Da, ai si tu dreptate. Dar pina la 7 dintr-o lovitura mai e... Mai stai, mai dai in pisica (din 93).

Ideea-i: omule, motorul de broasca e mai mult de 50% din ce-i frumos la masina asta. Pune unul de broasca, nu de golf sau audi sau subaru sau dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jane as cum cei de la suzuky au reprodus zgomotul de harley asa si dexter poa sa reproduca zgomotul motorului de broasca. uite asa

ii trebuie doar putin antrenament, nenea din imagine a putut sa reproduca zgomotul de feon stricat

sau ia uite aici .. ca sa nu strici brotacul

si iesi primul la arat Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

dupa cum zice si nnmele topilcui

am un brotac pe care ma chiunui de o vesnicie sa il readuc la viata

cert este ca dupa mai multe cujetari am ales sa ii schimb motorul de 31 de cai cu ceva mai puternic un , un motor de golf gti 2 sau 3.(intrucat masina nu amm restaurat-o ci am reconditionat-o)

am flansa pt cutia de viteze. Unii dintre voi au mai facut modificare asta . asa ca as vrea sa stiu siu eu de pune si alta volanata?

si ce modificari la furca ambreiajului? si evident ce modificari se mai inpun la cv?

ma sistem de franare pe discuti de pe o pisica din 93 si am marit compartimentul motor.

Multumesc anticipat!!!

Sper ca intrebarile sa nu para ridicole :)

Suna la Karcsi din Baia Mare.El mi-a facut modificarea si mie.Dupa ce pui motorul pe masina fa rost de frane discuri pe fata ca i bai.Apropos eu am pe a mea motor de Passat 2.0 140 de caluti :P.Merge ca nebuna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e cu modificarea asta (eu ti-as recomanda sa-i pui un motor de 1600 sau asa ceva, dar tot aircooled de la vw), dar am doua intrebari:

:( CE anume este o pisica din 93? ;)

Cum poti sa frinezi pe discutii?

pisica din 93 e un bmw urmasul ursuletului. scuze pt grmatica(discuti) discuri voiam sa spun. in materie de motoare am un 1700cc aircoolede cu 2 carburi de p[e un 411 da as vreas il pastrz pt alceva

jane as cum cei de la suzuky au reprodus zgomotul de harley asa si dexter poa sa reproduca zgomotul motorului de broasca. uite asa

ii trebuie doar putin antrenament, nenea din imagine a putut sa reproduca zgomotul de feon stricat

sau ia uite aici .. ca sa nu strici brotacul

si iesi primul la arat

marfa treba cu youtube !!mi-a placut

da treaba e, unde dracu gasesc negru ala cu pene?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, nu mai stie nimeni da gluma! Normal ca era vorba de discuri... Dar asta cu pisica - urmasul ursuletului e tare. Vin vremuri grele, nu se mai cauta cantitate.

Motorul de pe 411 ar fi ideal pentru broasca. Dar tu stii mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stati un pic ca nu mai inteleg nimic :( Pisicuta nu era de fapt calul lui Calistrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, nu mai stie nimeni da gluma! Normal ca era vorba de discuri... Dar asta cu pisica - urmasul ursuletului e tare. Vin vremuri grele, nu se mai cauta cantitate.

Motorul de pe 411 ar fi ideal pentru broasca. Dar tu stii mai bine...

stiu ca motorul de pe 411 este ideal ,dar s vrea sa il pastrez pt un brotacel pe care sa il restaurez old school!!

Mai stati un pic ca nu mai inteleg nimic :Driver: Pisicuta nu era de fapt calul lui Calistrat?

pisica cal al lui calistrat?

detaliaza

pisica urmas ursulet adica bmw serie 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Suna la Karcsi din Baia Mare.El mi-a facut modificarea si mie.Dupa ce pui motorul pe masina fa rost de frane discuri pe fata ca i bai.Apropos eu am pe a mea motor de Passat 2.0 140 de caluti :ceuameni:.Merge ca nebuna...

Da-mi si mie un mail cu poze motor la broasca ta..si eu caut sa pun alt motor pe broasca.

Multumesc

NIcu

gnickyc@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici o conversie , dupa cum se vede si functionala, dar e un 1,6 de 75 cp.

Dar inainte de schimba motorul trebuie sa fi tare pe pozitii. Multi de aici ti-ar lua capul doar pentru ca intraznesti sa te gandesti la asa ceva, asa ca la fiecare sfat cerut o sa primesti pe posibilul sfat plus 10 "pumni" in gura.

Mai important e de retinut ca e complicat, cere multa rabdare timp, si ceva oarecare banuti, dar respectiv la banii si refacerea motorului aircooled nu e ieftina deloc.

post-2506-1272396506_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silviu ce zice de urmatoarea chestie.se da un bus pe care sa se monteze un TD de golf 2 sau 3 sau un benzinar de vreo 90CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi si mie un mail cu poze motor la broasca ta..si eu caut sa pun alt motor pe broasca.

Multumesc

NIcu

gnickyc@yahoo.com

o sa iti trimit

sper doar sa nu te sperii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce serie e motorul de pasat pe care l-ai pus pe brotac??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!