Jump to content

Reparatie maneta de semnalizare.


Komissar
 Share

Postare recomandată

Se pare ca nu ma inteleg cu manetele de semnalizare.... deloc. - pt. ca le rup ... am rupt doua pana acum - ultima am rupt-o aseara... pe la mijloc si a ramas doar un ciot.

In disperare de cauza, deoarece am nevoie de maneta... m-am gandit sa fac o mica bricolare, care sper eu sa si tina :salut: , sa iau una noua, nu am bani, s/h dar bune nu prea sunt de vanzare, si oricum imi trebuie IMEDIAT :lol:

Si anume... sa pun o tija metalica cu "bumb" in cap, in genul manetelor de semnalizare de "oval" .

Am taiat ciotul pana aproape de baza...

Am gasit o tija metalica solida.

Am gasit un bumb "ivory" in stilul butoanelor de bord... i-am largit gaura ca sa incapa pe tija...

Pe blocul de semnalizare, "ciotul" ramas este gol pe dinauntru ... cu o freza mica am facut "pori" pe interiorul ciotului, pt. o aderenta mai buna.

Pe partea cu filet a tijei am pus si o piulita "sa tina bine" :lol:

Tija am fixat-o in ciotul ramas, cu foarte mult poxipol ... care, in 24 de ore se intareste "beton" .

Dupa ce se intareste, o sa mai iau putin la pila lipitura, :lol: ... sa arate mai frumos,... o sa vopsesc - si instalez pe masina.

Stiu ca este un fel de carpaceala ce am facut eu , dar este o carpaceala decenta (sper eu ) .

Ideea mi-a fost data de o piesa similara ce am vazut-o de vanzare pe undeva ...

In prima poza este piesa "de inspiratie" de pe net... in a doua... bricolarea mea :lol:

post-8329-1225880736_thumb.jpg

post-8329-1225880761_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de tiganesc... :coffee_lol: ar trebui sa fii biciuit in piata publica, cu masca de gaze de dama pe figura ca sa nu ai pe unde tzipa... :)

acu sincer conteaza functionalitatea, daca il ai dat jos baga si ceva WD40 in el, curata contactele, fa-l sa se miste usor etc.

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

sincer cred ca puteai sa o lipesti pe cea originala in felul asta; lipeai maneta cu superglue curatai interiorul cu smirghel gaseai o tija sa bagi in scobitura din lungul manetei si umpleai acolo cu poxipol rezultatul eu zic ca era din punct de vedere estetic ok, din punct de vedere al functionalitatii amindoua variantele sunt ok. eu am un butuc care are rupt inauntru o urechiusa care tine arcul pt revenirea manetei si tot incerc sa il cirpesc pentru asta caut un butuc chiar daca nu functioneaza electric mecanic sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i si o farba ALb-CREM peste ciot!! Cred ca ar arata si mai bine!!

Lasa Bai Fikat, ca maine poimaine ii ceri sa iti tuneze si tie maneta de semnalizare :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca i-as da sa imi tuneze maneta.... cum a tunat-o pe-a lui, ar trebui intai sa o rupa... :icon_cool:

si doar unii dintre noi stim cum e cu manete rupte ... nu? :P

PS ar trebui sa pun o poza si eu ... poate maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!