Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

Acele pocnituri se aud si la mine, la masina din semnatura, am inteles de la Midocar ca e vorba de evacuare care se contracta din cauza diferentei de temperatura mers-cald/stationat-se raceste

Modificat de Antihazul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude si la masina si la motocicleta :) e normal daca a fost solicitata mai tare...dar daca a stat la relanti...nu stiu...nu imi pot da seama....posibil sa se incalzeasca toba si sa se auda...

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la mine se aud niste pocnituri dupa ce o opresc de la racirea tobei. In legatura cu covorasele de cauciuc si eu as fi interesat daca s-ar gasi.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus blordc , se gasesc la vw pe comanda dupa cum a spus si Corado , isi fac treaba super bine , eu am iesit cu masina din prima zi de zapada si am adus destula zapada pe ele . :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate confirma cineva cu ce specificatii de ulei vine din fabrica GTI-ul (uleiul din motor, la livrare), cu service plan normal (nu long life)? Banuiesc ca e vorba de Castrol Edge 5W40 sau eventual rebranduit sub marca VW.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima revizie uleiul folosit a fost Castrol Edge Professional 5 W 30 B4 specificatii VW 502.00. Se gaseste la reperzentanta VW.

post-79494-0-18211200-1330713026_thumb.j

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca pentru drive test, trebuie sa ajungi la Bucuresti..... Lamuriti-ma va rog, cu o chestie, suspensia e rigida in sensul ala de hardcore (sau de neam prost ca la Tiguan, as zice) in care simti ca stai cu fundul pe o placa vibratoare, sau o duce capul suficient cat sa nu prea simti toate crapaturile de pe drumurile patriei noastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a parut chiar placuta suspensia la G6 GTI, foarte asemanatoare cu a mea (desi ma asteptam sa fie sesizabil mai rigida).

Nu cred ca se pune problema sa simti toate crapaturile in mod deranjant, dar nici nu iti iei GTI ca sa o plimbi prin cratere... Atata timp cat mergi cu masina pe drumuri europene/nationale si mai eviti 2-3 gropi, nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul e de obicie de minim 100 km/zi pana la 700 (atunci cand sunt plecat) iar drumurile europene leaga doar marile orase. Restul... in halul bine cunoscut. Oroarea mea o reprezinta cele betonate, care au inceput sa crape si rezultatul sunt fisuri de-a dreptul contondente. Ca ideea, Tiguanul e ingrozitor pe asa ceva, pe jane de 17", suspensia de Sport & Style (nu-mi amintesc daca are vreo legatura cu suspesia sport).

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cei care aveti VW Golf 6 GTI, va rog frumos sa imi spuneti si mie cat mai repede daca voi aveti placute de frana pe spate si pe fata BOSCH, pentru ca eu am numai pe spate BOSCH si pe fata nu scrie nimic pe ele. Am avut-o in service acum putin timp si cred ca au fost schimbate. Astept raspuns. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima revizie uleiul folosit a fost Castrol Edge Professional 5 W 30 B4 specificatii VW 502.00. Se gaseste la reperzentanta VW.

Merci, pe mine ma intereseza de fapt cu ce ulei vine in motor GTI-ul din fabrica, in caz ca este nevoie sa completez, pana la prima revizie. Stiu ca tendinta in ultimul timp e de a utiliza la revizii 5W30, dar nu inteleg de ce as utiliza 5W30 si nu 5W40 sau 0W40 , mai ales ca primul (5W30) mi se pare mai nepotrivit pentru o utilizare sportiva la temperaturi ridicate, fiind prea "subtire" fata de 5w40.

Orice parere sau feed back e bine venit, merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scuze pentru dublu post, dar pana la urma imi dau singur raspunsul, poate va mai folosi si altora.

Dupa VW, GTI-ul vine cu 5W30 pentru service long life si cu 0W30 (cu specificatiile 502.00/505.00) pentru intervale de service fixe.

Multumesc daca un moderator poate sa uneasca cele doua posturi

Modificat de konti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O intrebare pentru colegii cu 2.0 TSI-uri (200/210 CP). Bujiile la 2.0 TSI sunt tot cu iridium ca si la 2.0 TFSI?

Eu am un carnet mai vechi de service (de pe vremea TFSI-urilor) si sunt curios care este intervalul specificat in caiet pentru schimbarea bujiilor la colegii cu G6 GTI.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici un coleg cu GTI6 nu vrea sa ma ajute si sa-mi spuna ce scrie in cartea lui de service despre schimbatul bujiilor (numar de ani si de km)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact la GTI, dar la majoritatea masinilor regula e 60000km sau 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu bujiile la 53000 km. Am luat pe original bosh iridium.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
dragos.pandelache

salut ,

am si eu cateva intrebari legate de edition 35 .

ce ulei se foloseste pentru edition 35

ce presiune trebuie sa avem in pneuri 2.4 2.7 3 bari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut placute TRW pe G6 GTI, fabricatie oct. '09. Poate au schimbat furnizorul de placute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cristian Tanase

O intrebare pentru colegii cu 2.0 TSI-uri (200/210 CP). Bujiile la 2.0 TSI sunt tot cu iridium ca si la 2.0 TFSI?

Eu am un carnet mai vechi de service (de pe vremea TFSI-urilor) si sunt curios care este intervalul specificat in caiet pentru schimbarea bujiilor la colegii cu G6 GTI.

Mersi

Salutare . Eu iridium am avut :) la 60000 le am schimbat :)

Modificat de Cristian Tanase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare de noob... la farurile de GTI, cele cu 15 leduri, pozitia este aceeasi cu DRL-ul? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Doar ca DRL e mai puternic decat pozitia. Daca muti pe pozitie, scad putin in intensitate sa nu fie deranjante noaptea.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nu stiu daca s-a mai vorbit pe aici, dar a aparut oficial G6 GTI cabrio de la 30.000euro in Ro

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi se pare o mare prostie GTI cabrio. Putea sa puna motorul de 2.0 tsi fara sa puna caracteristicile gti-ului cum au facut pe jetta. Ma mir ca nu au pus la toate masinile cu motoare de 2.0 tsi si emblema GTI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!