Jump to content

DAS ZIM Edition One


eugen_zim

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

Salutare din nou !!! :)

Dupa ce a trecut prin multe etape ale reconditionarii, ajustarii, completarii, masina intr un final primeste si atentie in zona muzicii.

In concluzie boxele de fata si spate oem sunt pe drum, iar pentru cele din usa sunt in cautare.

Caut deci difuzorul de usa aktiv model fara carcasa  165035403 (87-88) .

In ceea ce priveste casetofonul Cd model 91+ consider ca nu are nicio legatura cu bordul de Golf 2 si in concluzie inca sunt in cautarea unei variante .

Sa ne auzim cu bine in noul an !

Link către comentariu

salut si la multi ani!

un difuzor usa fara carcasa am eu, cod 165035403A,  ti-am lasat pe facebook niste poze pe privat; pentru forum sunt mari ca dimensiune.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Boxele spate au venit.. .Isophon vw 333035411b NOI (e vorba de cele din suporti de placa spate)...asteptam si boxele aktiv care sunt pe drum alaturi de tweeterele nokia.

Acum cautam electrica oem de boxe.

IMG_5642.JPG

IMG_5643.JPG

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa ce le legi sa imi spui si mie cum sunt :D. Eu nu am instalatia la ale mele. Sunt cele cu 2mufe, nu ?

Link către comentariu

Sunt la capitolul plafon...ca urmare

Am curatat tot , trebuie intarit cu fibra unde e crapat , ii aplic un burete de 2-3 mm/adezv 3M rezistenta pana la 90 gr si sa vad ce o iesi...daca nu o sa fie ok, il duc la gunoi si gata. :) 

IMG_5891.JPG

IMG_5893.JPG

IMG_5894.JPG

Link către comentariu

Foarte interesant aceasta lucrare ... te rog sa ne arati si cum va iesi produsul final 

P.S. ce vrei pune peste burete tot acelasi material sau alt tip de material ?

Link către comentariu

Da Sebi si pentru mine e interesanta lucrarea...sincer am zis sa i dau o sansa si sa incerc sa o fac cum pot de bine.

Adezivul este de la 3M rezistent la 90gr , iar buretele l am pus pentru rupere termica.

Peste burete aplic acelasi material oem deoarece nu vreau sa umblu la parasolarele luminate oem de mk2, pentru ca sunt sunt destul de rare....daca ar fi fost doar de pus un material negru (nu oem ) acum eram cu un plafon impecabil si frumos pe masina...asta i diferenta dintre modificare/ajustare si reconditionare oem :) .

Atasez niste poze tot din aceasta etapa cu reparatia lui cu fibra si buretele aplicat....urmeaza ce I mai greu ...sper sa iasa

 

IMG_5916.JPG

IMG_5925.JPG

IMG_5926.JPG

IMG_5931.JPG

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Concluzia: Nu incercati asta acasa :)

Deci totul a decurs bine pana in momentul in care i am aplicati vinilinul..am pus adeziv l am lasat putin sa respire si cum l am aplicat mi a umflat buretele si l a desprins de pe plafon...nu ma intrebati de ce :(

3 ore mi a luat apoi sa scot tot buretele cu feonul industrial....cred ca s a facut o reactive ceva.

Mergem mai departe :) , o sa ii pun vinilinul pe plafon direct, fara burete, iar buretele o sa l pun pe spatele plafonului....sper sa fie ok.

IMG_6009.JPG

Link către comentariu

Vin totusi si cu o veste buna ...am reusit sa adun toate piesele pentru tempomat.

Electrica , pompa impreuna cu suportul de lonjeron si calculatorul privin de pe un Golf 2 CE1...maneta si pedala sunt deja on.

Asteptam urmatoarea achizitie.... :)

IMG_6026.JPG

IMG_6029.JPG

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cred ca provocarile imi tin pasiunea alive

IMG_6444.JPG

Link către comentariu

Foarte misto ideea.
Am inteles ca merge de scirocco 2 acest model de trapa. Eu am cumparat electrica de audi 200, dar trebuie putin taiat o urechiusa de metal acolo sus, sa incapa motorasul si am renuntat la proiect, sa nu tai din caroserie.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare !

Capitolul plafon pentru mine este inchis.

Pe scurt buretele l am aplicat pe spate , iar materialul este oem nou cu textura de intarire.

Poza este cu el inainte sa i decupez trapa , ....este deja pe masina montat....

Cat de curand o sa pun cateva poze cu interiorul complet., care in momentul de fata se prezint intr o forma foarte buna....scaunele nu au rupturi, gauri , buretii nu sunt lasati ori rupti,plafonul ok ,..etc

IMG_6448.JPG

IMG_6541.JPG

IMG_6539.JPG

IMG_6540.JPG

IMG_6304.thumb.JPG.73722f4c685211f6704f7ca399e726eb.jpg

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
  • 1 month later...

plafonul de trapa reconditionat cu material oem /new...cu aceasta ocazie masina a primit inca un buton :))) mai exact = press

Trapa mecanica vine plug and play : nu se taie nimic.

 

IMG_6757.JPG

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Felicitari Eugen pentru raritati si pentru cum ai reconditionat plafonul si nu numai . Ideea cu trapa e tare rau de tot , da mai multe detalii , de ce masina e ? din ce ai scris tu , am inteles ca aia mecanica ar venii fara modificari , trebuie schimbata si trapa cu totul ? sau doar mecanismul de deschidere si materialul plafonului trapei  ? Mersi frumos 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare!!! Multe s au imtamplat de cand nu am mai scris pe aici. Incerc pe scurt: caroseria fusese lovita (am mai scris aici asta) si imi statea pe cap. Ca urmare am luat alta masina pentru caroserie si am mutat mai tot ce era important de pe masina mea pe aceasta.... interior complet , fata, optiuni , suspensie, frane, roti, etc. Noua caroserie este de G60 edition one...Ca urmare, asa va fi :) 

IMG_6934.JPG

Link către comentariu

Sigur Tap , doar ca filmarea nu e prea relevanta, doarece masina sufera in continuu lucrari :) ...inca mai sunt de pus anumite elemente. 

ps... rog un moderator sa schimbe titlul in ,,DAS ZIM edition one,,

Link către comentariu
  • Administrator
On ‎10‎/‎5‎/‎2017 at 9:17, eugen_zim a scris:

...ps... rog un moderator sa schimbe titlul in ,,DAS ZIM edition one,,

Done. :beerchug:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!