Jump to content

Activarea functiei "auto-lock" la Octi 2


shkoda
 Share

Postare recomandată

Mai baieti, noi nu aveam "inchidere automata a usilor la o viteza de peste 15km/h" ?

M-am gandit eu azi, asa din senin.. :D sa incerc chestia asta. La 40km/h am deschis usa fara probleme... DE CE? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este, si se activeaya din calculatorul de bord.

Dar, daca s-au inchis usile automat si la 40 km/h le deschizi, se deschid, dar nu se mai inchid, decat daca scade viteza de deplasare sub 15 km/h, si apoi creste la loc. Este verificata, si este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La clio, functia aceasta se activeaza/dezactiveaza apasand luuuuuung butonul ala dintre banci pentru inchiderea centralizata. La skoda n-o fi tot asa ? Tre' sa intri in calculator sa faci asta ?

<{POST_SNAPBACK}>

La Fabia cu VAG-COM se activeaza in computerul masinii functia "Autolock". Poate fi tot asa si la O2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
Nu e obligatoriu sa-i dai nimic. Asta e o setare a masinii pe care nu poti sa ti-o faci singur (teoretic). Asa ca eu cred ca 1 schimbare la fiecare setare de genul asta ar trebui sa ti-o faca gratis in perioada de garantie. Ca nu te-au intrebat cand ti-au livrat masina cum sa ti-o seteze.

Daca chiar vrei sa-i dai ceva, ca sa te tina minte, nu cred ca trebuie sa te arunci prea sus. Treaba dureaza 2 minute.

Btw, daca alarma permite si se intelge cu masina (nu era cazul meu cu Fabia) poti sa-ti activezi functia si din alarma.

<{POST_SNAPBACK}>

:) cel mai bine e sa nu se faca din alarma pt. ca au fost cazuri in care se blocheaza usile cu cheile in contact.... :) :) Se face 100% in 1 min activand din calculatorul de confort 10adaptare canal 4 pt inchidere la 15Km/h si canal 5 deschiderea usilor cand se scoate cheia din contact ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin Offtopic dar legat tot de inchidere.

Valabil numai pentru platforma A5 (GolfV, Touran, Octi II, A3/Sportback , probabil si la celelalte noi platforme) in cazul in care codarea software a modulului de confort (12 bytes concatenati) nu are activata functia autolock/unlock nici grupurile 04/04 din adaptari nu sunt active.

La fel este valabil si pentru restul canalelor de adaptari (claxon la incuierea din telecomanda si/sau cheie, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

:( Totusi sunt valabile si la OCT1 si mai ales la OCTI 2.La ce spui tu de biti, se fac alte codari in functie de varianta calculatorului de retea electrica J519 adica HIGH sau MED (exista o lista pe 3 pagini)Inchiderea automata se poate face si la FABIA ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se pare ca doar la Elegance se activeaza, la alte versiuni nu... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RIon: nu stiu daca ai observat, dar replica ta vine dupa 3 ani!!!!

Toate vesele!

Modificat de pascat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Elegance se poate activa chestia asta din setarile de la maxidot. Nush daca e valabil si pe celelate variante de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se activeaza din Maxi Dot ... Ti apasat una dintre sagetiile Cb-ului si selectezi Setup->Convenience si ai acolo blocarea usilor...

Functia este prezenta doar la varianta Elegance

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca functia e prezenta doar la elegance. conteaza sa ai maxi dot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Trend cu maxidot si se poate seta inchiderea automata a usilor din meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca functia e prezenta doar la elegance. conteaza sa ai maxi dot.
Nu trebuie sa ai niciun maxi dot :)
Functia este prezenta doar la varianta Elegance
:P este si la Ambiente/Trend... foarte posibil si la Classic.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am elegance si nu se inchid automat... mi-am facut un obicei in a apasa butonul ala din consola centrala atunci cand consider ca e nevoie... :icon_thumright: am cautat in meniul maxi-dotului si nu am asa ceva. o fi softul mai vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octi 2 My2008 cu maxidot sigur este-convience

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am elegance si nu se inchid automat... mi-am facut un obicei in a apasa butonul ala din consola centrala atunci cand consider ca e nevoie... :Driver: am cautat in meniul maxi-dotului si nu am asa ceva. o fi softul mai vechi?

Probabil...

Se poate face in schimb, cu Vag-Com. Nu stiu cum este maxi-dotul la O2 dar, la un Passat B6, unele functii (comin&leaving home) dupa ce le-am activat cu Vag-Com-ul, au aparut si pe display-ul/meniul BC-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca am butonat meniul ala de mi-au iesit ochii si m-au durut degetele ;)

Nu apare... E un O2 din 2005, poate intre timp softul a mai fost reactualizat/imbunatatit...

cand ma duc la revizie atunci am sa intreb daca se poate face un update sau ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functia a fost introdusa in meniul maxi-dot-ului de la my2007 in sus. asa ca nu ai ce sa faci decat sa o activezi cu vag-com-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am softul mai vechi, si nu am aceasta functie. Cine poate sa ne rezolve? :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti apasat pe una dintre sagetile CB-ului sau pe butonul Reset, nu mai tin minte exact si intra in meniul Maxi-Dot-ului, si umblii pe acolo. e foarte intuitiv. Sau mai simplu. Te uiti in cartea masinii.

iertati-mi ignoranta , dar ce este CB? Am elegance din 2006 si nu reusesc sa setez functia de autobloacare din meniul Maxi dot.Presupun ca numai la versiunile mai "proaspete" e valabila optiunea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iertati-mi ignoranta , dar ce este CB? Am elegance din 2006 si nu reusesc sa setez functia de autobloacare din meniul Maxi dot.Presupun ca numai la versiunile mai "proaspete" e valabila optiunea...

CB e computer de bord...adica pe sagetile de unde schimbi ce`ti afiseaza maxi`dot`ul...consum instant..mediu etc. tine apasat acolo si o sa intri in setari. butonul de ok e cel de jos. Eu am tot elegance din 2006 si e prezenta optiunea

Modificat de Gabriels
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricat tin apasta pe ok sau pe reset, nu intru in nici un fel de meniu :offtopic: .Cel putin la mine displayul afiseaza doar informatii, nicidecum posibilitatea intrarii intr0un meniu de unde pot schimba ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo
oricat tin apasta pe ok sau pe reset, nu intru in nici un fel de meniu :blush: .Cel putin la mine displayul afiseaza doar informatii, nicidecum posibilitatea intrarii intr0un meniu de unde pot schimba ceva...

ai maxi-dot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!