Jump to content

Unde pot gasi (un chip pentru un Polo) ?


Fanatic
 Share

Postare recomandată

M-ar interesa cam la ce pret s-ar gasi un chip pentru un Polo Classic '99 cu motor de 1.6 8v 55kW 75CP (jegos motor mai este asta :12: )?

Ce crestere de putere si cuplu as obtine ?

Banuiesc ca voi obtine un pret de magazin pentru un chip nou !

Un prieten a facut rost de un chip second hand pt un Bmw si a dat o suma relativ mica pe el, adica de vreo 8 ori mai putin decat este el nou !

As vrea si eu asa ceva ! Se poate sau nu prea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un motor aspirat benzina nu are un castig mare de cuplu si respectiv putere pentru ca parametri care sunt controlati de ECU (si respectiv sunt ajustati prin chip tuning) nu permit cresteri extraordinare.

Pentru motorul AEA de 55 Kw/5200rpm Cp si un cuplu de 128 Nm/2800..3400rpm poti obtine dupa tuning maxim 61 Kw si 140 Nm.

Oricum cel mai in masura sa-ti raspunda cu toate detaliile tehnice este chiar aspad : chiptuning@aspad.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am gasit pe net 2 tipuri de chip : unu care creste puterea de la 75 CP la 87 si unu care o creste la 90 CP. Relativ similare !

Oricum nici nu ma astept la o crestere surprinzatoare, dar eu zic ca 20% nici nu e de colo :study: la motoru' asta prapadit!

Pe mine ma intereseaza in special a 2-a varianta de care am pomenit si speram ca poate obtin un sfat unde as putea gasi un chip SH !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de orice modificare vezi exact toti parametrii si masuratorile Dyno.

Oricine iti poate spune ca cipul lui iti aduce orice spor de putere dar la roata nu ii simti pentru ca nu valoare puterii maxime te intereseaza ci mult mai importanta este cresterea de cuplu maxim.

La motorul tau nu stiu exact dar cred ca se poate face o masuratoare cu VAG-COM-ul (engine grup, block 120) care iti da o informatie despre valoare de cuplu brut calculat la diferite turatii. Informatia iti va fi utila la verificarea cresterii procentuale a performantelor dupa tuning.

Am mai explicat TOT AICI pe forum procedeul (este drept datele de acolo sunt pentru TDI-uri)

Posteaza te rog si linkurile unde ai gasit informatiile despre cip-urile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masuratorile probabil ca le voi face dupa ce sunt sigur ca pot achizitiona un chip. Pana atunci inca nu vad sensul !

Banuiesc ca nu este o problema daca e tipul diferita de masina atat timp cat motorul e acelasi (adica 1.6 8v 75 CP tip motor ALM)

Unul din site-uri este

http://www.powertec.at/datenbank/vw125.html

Iar cel de-al doilea (s-ar putea sa fie o mica problema pt ca sunt concurenti cu aspad dar asta e)

http://www.motorpower.ro/volkwagen.html

Ar mai fi site-ul asta !

http://www.chip4power.de/file.php?marke=vo...olkswagen&id=93

Iar de departe astia scot CICA cel mai mult din motor (cu chip, gasisem si alte chestii foarte misto dar incepand cu 1000 si ceva de $)

http://www.fischbach-irrel.de/abt/abt.htm

Prietenul de care am pomenit cu Bmw-ul a gasit chip-ul pe ebay.de! Am gasit un singur posesor de chip care sa corespunda cat de cat. El spune ca e pentru Polo 3 cu 75 CP. Nu spune pentru ce tip de motor si nici un alt fel de detaliu. Il vinde cu 10 Euro. Nici nu ii pot pune intrebari pentru ca imi trebuie un CC sa fac un cont la ebay.

Eu tot sper sa gasesc SH pentru ca 400 Euro sau chiar mai mult nu sunt dispus sa dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu mi-am pus la Golf III 1.6 si sunt foarte multumit. Teoretic am 100 CP. Am facut linie cu vento 1.8 90 CP si l-am luat, am facut linie cu Passat 1.8 90 CP si l-am luat. Alte verificari nu am facut dar oricum se simte diferenta!

PS.: Totul la doar 200 EUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sint in aceeasi situatie, adica motor 1.6 ALM.

Am gasit la acest link http://www.okazii.ro/catalog/view_item.php...p3?LotID=337413 o oferta, i-am intrebat, si iata raspunsul lor.

initial 75cp dupa optimizare 101cp si in plus 32Nm

pret 420eur cu TVA inclus

licitati pt mai multe detalii

-10% consum

Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred eu ca poate scoate o asemenea putere !

Si oricum mi se pare scump ! Acelasi motor e si la Golf / Vento si Polo si am gasit pe ebay la maxim 50 Euro dar iti adauga doar vreo 15 Cp maxim si tot atatia Nm.

Un chip asa bengos :D ar fi misto !

Totusi sunt circumspect in ceea ce priveste adoasul de putere !

kisslorand : Unde ai facut tuning-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

foarte scump pretul pe okazii. Ebay e bun la preturi.

Puterea nu creste mult la motorul tau.

E BINE sa faci o masurare de cuplu si inainte sa te apuci ! (mi s-a parut din primul tau raspuns ca zici ca nu e nevoie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pretul e mare. In plus de asta, baietii aia sint cel putin neatenti. Desi le-am specificat clar tipul motorului si faptul ca e pe benzina, mi-au trimis datele despre diesel.

In cazul benzinei, raspunsul lui Fanatic este foarte aproape de adevar. Pretul e de 265 EURO sau cam asa ceva si in continuare mi se pare foarte mare.

Dar asta zic eu ca e o alta discutie, si fiind o economie de piata e absolut corect ca fiecare sa solicite cit doreste pentru ceea ce face. Nu imi plac lamentari de genul, "ba, da' ce scumpi e astia!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fanatic:

Eu mi-am montat chipul. Locatia exacta unde l-am montat Str. Horea, Cluj Napoca. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@Greuceanu> asa e, trebuie sa fi atent cu chipul sa fie clar pentru motorul tau. La VW e si motorul 1.4 3 cilindri DIESEL de 74-75CP ! atentie sa nu te alegi cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chip-urile pentru masinile aspirate normal deobicei nu o sa creasce CP prea mult, mai ales pe un motor de 1.6 8v, nu o sa ai mai mult de 5cp in plus cu un chip.

majoritatea producatorilor de chip-uri spun cati CP o sa ai in plus maxim, cu alte modificari, nu stock, daca ai exhaust, intake sau k&n,came,si alte modificari, atunci POATE o sa ai 7-10cp in plus cu un chip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

corect. la motoare 16v mai scoti 10CP cu un chip dar asta e maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a afisa orice crestere de putere trebuie mentionat si la ce turatie este masurata puterea respectiva. Daca cresterea de putere se realizeaza la o turatie mai mare decat cea "stock" este o simpla "pacaleala" a limitarii de fueling la turatii ridicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a afisa orice crestere de putere trebuie mentionat si la ce turatie este masurata puterea respectiva. Daca cresterea de putere se realizeaza la o turatie mai mare decat cea "stock" este o simpla "pacaleala" a limitarii de fueling la turatii ridicate.

nu neaparat... un chip ar trebuii sa schimbe "map-ul" aprinderi la turatii mai mari ca sa produca mai multa putere, si normal mai mult fuel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!