Jump to content

Pozitionare senzori parcare spate


speedway
 Share

Postare recomandată

Am citit pe aici despre senzorii de parcare si as vrea sa iau si eu un set after market, dar am gasit la 70 de lei si veau sa va cer parerea daca sunt buni sau trebuie sa iau ceva anume pentru as face si treaba sau la ce caracteristii sa ma uit.

Cele pe care le-am gasi eu sunt:

Sistem senzori parcare cu 4 senzori.

Foarte usor de montat.

Alarmare vizuala si sonora.

- Culoarea senzorilor: Argintiu GRI, negru

- Tensiune de intrare: 10,5-16 volti

- Putere consumata: 20mA - 200mA

- Raza de acoperire: 0.3 - 2 m

- Dimensiuni display LED: 9.7 x 2cm

- Functionare display -20_+60 grade celsius

- Functionare senzori -30_+70 grade celsius

Continutul pachetului:

- 1 Unitate centrala

- 1 Display LED (3 culori in functie de distanta)

- 4 Senzori de parcare

- 1 Freza

- 1 Cablu de alimentare

- 2 Benzi dublu adezive speciale pt unitatea centrala si display

- Manual montaj

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • F l o r i n

    16

  • soila

    14

  • Muale

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am cumparat ceva la 90 lei, poate au mai scazut preturile...tot china dar fac treaba foarte bine.

singura chestie pe care am observat-o este ca distanta nu este calibrata foarte bine; adica atunci cand pe display arata 0.0 m mai este distanta de vreo 20 cm intre senzor si obstacol. nu este ceva deranjant...doar la parcarile "la limita" ignor avertizarea si mai dau putin cu spatele.

montajul este simplu, trebuie doar bara demontata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba e bine calibrata distanta. ;) Unitatea centrala e programata sa arate 0.0 cand sunt sub 0.3m in ideea de a lasa putin timp pentru reactia soferului si a instalatiei de franare. Daca ar merge pana la 5cm, pana calci frana, pana reactioneaza sistemul, deja esti catarat pe capota aluia din spate. :lol:

Seturile pleaca din China la 12-15 euro bucata, acu' depinde si la cine ajung in Romania si cat iti cer pe ele.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da.... plus ca mai conteaza si cum le montezi - amplasarea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montaj...paralel cu solul si la inaltimea recomandata ( nu mai retin care este, se precizeaza in hartia din pachet)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca pozitie pe unde se pune display-ul?

Eu ma uitam sa il montez deasupra oglinzii sau pe mini parasolar.

Voi unde l-ati pozitionat?

Daca se poate si o mica poza sa imi fac si eu o idee.

Va multumesc anticipat!

Modificat de alcsalx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici cateva poze. Eu l-am pus pe oglinda(nici nu stiu cum s-ar putea lipi pe parasolarul mic :blink: ), insa nu am reusit sa-l pun central, ca nu se mai putea rabata oglinda cum trebuie, asa ca am preferat sa-l pun mai spre dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am pus deasupra oglinzii. isi fac foarte bine treaba si merita investitia mai ales daca masina e condusa de o femeie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montaj...paralel cu solul si la inaltimea recomandata ( nu mai retin care este, se precizeaza in hartia din pachet)

in jurul la 50 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi o sa revin pe 30 cel mai tarziu cu niste poze de la montaj si sper eu si eu mic video. Pentru cei care vor sa isi puna.

PS: Din fericire masina mea nu este condusa decat de mine. Dar cred ca sunt utili pentru oricine nu neaparat numai pentru femei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor.Vreau sa va arat si eu cum mi-am pus senzorii de parcare pe un variant.Pe alte masini cam asa erau pozitionati "de fabrica".Daca ai rabdare sa dai incet cu spatele,isi fac treaba si cam de pe la 1,4/ 1,2m.incep sa indice distanta apoi se aprind led-urile si bip-aie sonor.Per ansamblu eu sunt multumit de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Hunter, poti te rog sa-mi spui ce sistem cu senzori ai pus? Eventual cu cat si de unde, prin PM, sa nu se considere reclama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hunter, din fabrica senzorii vin montati pe fusta... dar si fusta e speciala pentru senzori, eu am zis ca imi voi pune pana la urma in fusta, dar sa vina caldura odata si odata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei care au hatchback`uri , senzorii se pun in bandourile negre din spate. se trage putin de bandou si in bara sunt gaurile gata facute din fabrica . trebuie gaurite doar bandourile cu freza care vine impreuna cu senzorii . sunt destul de utili mai ales pt neveste :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pe unele masini asa sunt facuti pentru senzorii AM. Cei originali, OEM vin pusi in bandoul inferior care difera si este special pentru senzori, iar cutia este sub farul din dreapta spate prinsa in 2 suruburi si este VALEO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vad urat tare in bandouri, mie sincer nu-mi place

 

am sa incerc sa caut o solutie sa-i pun in fusta, dar prin vara poate

 

oricum am sa merg pe kit-uri cu functionare tip OEM, adica numai atentionare auditiva.. fara consola din aia cu leduri care arata vizual

 

am o problema cu OEM-ul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Senzorii i-am comandat de pe okazii.ro cu 75 de lei.Pana in prezent merg foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Intentionez sa-mi montez un kit de senzori after-market in bandourile din spate (am vazut niste poze la cativa useri si mi se pare ca arata foarte bine)

Ma poate indruma, va rog, cineva si pe mine pe unde tragi firele de la senzori pana in portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 dopuri din cauciuc, prin care poti sa treci cu ele. Uite cum am facut eu(#192): http://vwforum.ro/topic/51047-bestiutza-mead/page-10

 

L.E. Acu' vad ca mi-a sters Imageshack-ul din poze. :dry:

Ca sa lucrezi cum trebuie, dai bara jos. Apoi, in spatele bandourilor ai deja 4 gauri date in bara; trebuie doar sa le dai si prin bandouri.

Firele le-am facut manunchi incepand de la cel mai indepartat(dreapta) spre cel mai apropiat(stanga), apoi le-am trecut pe rand prin dopul de cauciuc in portbagaj si le-am legat la unitatea centrala. Apoi alimentarea o faci de la firele becului de marsarier.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Robotelu!

Sa inteleg ca musai trebuie data bara jos? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am procedat, pentru ca mi s-a parut mai comod(stiu, nu-ti vine sa crezi :lol: ). Probabil merge si cu bara pe masina, dar te mai chinui. Plus ca nu e asa greu de dat bara jos. ;) Triplele au 3 suruburi, bara are niste torx-uri in contraaripa si 2 dopuri mai rigide sub stopuri(atat mai tin eu minte, s-ar putea sa mai fie elemente de fixare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ! As vrea sa achizitionez o fusta oem cu senzori de parcare si sa-i adaug senzori de parcare "made in china" pentru ca cei oem mi se par destul de scumpi . Si-a facut cineva acest upgrade ? Se pot adauga sau sunt diferente de dimensiune (la senzori) ? Nu vreau senzori de parcare cu ecran lcd sau mai stiu eu ce , doar sa piuie cand ma apropii de un obstacol . Mentionez ca golfuletzul e hatchback . Multumesc anticipat

post-124524-0-46157000-1382904404_thumb.

post-124524-0-00042300-1382904429_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum offtopic : Cei mai banali senzori pe care i-am vazut eu au si display. Nu e LCD, e cu leduri si iti arata "progresiv" cum te apropii stanga/dreapta si distanta. Eu i-am luat de pe ocazii cu vreo 50 de lei si functioneaza impecabil.

Legat de pozitionarea in fusta nu stiu ce sa-ti zic. Eu i-am pus in bandouri, mi s-a parut mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bandouri nu imi place cum arata , prefer "cat mai oem" cu putinta . Am citit si in celalalt topic cu "pozitionarea senzorilor de parcare" si am observat ca majoritatea au ales aceasta varianta . Prefer sa cumpar fusta oem pentru senzori de parcare si sa-i adaug senzori aftermarket , insa nu stiu daca se vor incadra bine in fusta . Am cautat si la dezmembrari insa senzori oem cam rar pe golf 4 hatchback . E o masina destul de mica si usor de manevrat nimic de spus ,insa vroiam o dotare in plus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!