Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

La highline ai plasa pentru portbagaj. Eu am luat si tavita pentru G6 aftermarket, si are 2 gauri pentru inelele de prins. Sunt doua tipuri de tavite (pt.roata de otel normala, cum am si eu si pt.roata subtire). Spatiul de depozitare de la roata de rezerva este foarte util, nu mai stai cu diverse nimicuri imprastiate prin portbagaj. La octavia ii simt lipsa...

Sertarele de sub scaune, de asemenea le folosesc de fiecare data. La octavia ai sertar numai in dreapta, dar se poate monta after si pentru stanga (eu il am). E greu sa spun daca cele de la golf imi plac mai mult: la golf se trage de sertar cu totul - dezavantaj ca te loveste in picior, avantaj ca ai acces usor la tot sertarul. La octavia se deschide usa in jos, dezavantaj ca trebuie sa intinzi mai mult mana. Sunt destul de incapatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

@KimDiesel

de unde ai luat sertarele? din reprezentanta sau din alte magazine?

Modificat de vali83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la reprezentanta, a ajuns intr-o saptamana.(e vorba numai despre cel de stanga). Vezi ca e un topic in aria de skoda octavia. (accesorii aftersale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vin cu rugamintea de a verifica configurarea masinii pe site-ul www.vw.ro

Urmatoarele posturi de genul celor de mai sus, vor fi sanctionate cu warning... Sunt 6 posturi complet inutile (si ca atare sterse) al caror raspuns se putea afla foarte simplu, fisierul de configurare (acel faimos .pdf) - poate fi gasit aici

post-3944-1268756307_thumb.jpg

post-3944-1268756307_thumb.jpg

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti si va multumesc pentru multele lamuriri (chiar si indirect) privind dotarile si optionalele acestei masini.

Am o nelamurire daca stie cineva.. exista cumva vreo dotare in urma careia schimbatorul de la cutia dsg sa aiba alta forma decat cea in forma de "t" sau mansa?

De ex la G5 cel putin la gti daca comanzi clapetele pt volan schimbatorul arata, ca forma, ca unul normal..deci rotund in partea de sus, iar aici nu ma refer la edition 30 la care e in forma de mingie de golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am DSG si volan cu padele, dar schimbatorul de viteze este acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o veste proasta...nu ma va impiedica sa imi iau dsg..dar arata mai elegant schimbatorul rotund...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
De ex la G5 cel putin la gti daca comanzi clapetele pt volan schimbatorul arata, ca forma, ca unul normal..deci rotund in partea de sus, iar aici nu ma refer la edition 30 la care e in forma de mingie de golf.

:Driver:

Nu stiu sa fie o legatura directa intre padelele si forma manetei, cel putin la G5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

este cineva pe forum cu G6 echipare Comfort line si tapiterie latte machiato? (il rog sa imi lase un mesaj)

as vrea sa vad in realitate ac culoare iar la dealer nu am gasit-o

mutumesc

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e altfel la plus....e altfel la highline fata de comfortline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://cc5.volkswagen.de/cc5/configurator/...&app=ICC-DE

vezi la configuratorul din Germania, acolo arata poze cu interiorul latte machiato, am si eu asa ceva dar la Plus e altfel.

salut

am comparat pozele de pe vw.ro versus vw.de si difera si la nuanta (e mai deschisa la germania - poza din dreapta)

si la modelul tesaturii (la romania partea din mijloc e cu niste buline negre, la germania nu are buline, are niste striatzii ca de velur)

grig

post-1831-1268986014_thumb.jpg

post-1831-1268986058_thumb.jpg

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut

pentru cine si-a pus pe CL jante optionale Atlanta: acestea sint prevazute din fabrica cu suruburi antifurt ?

multumesc

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce nu poti selecta pe configurator farurile cu xenon in combinatie cu pachetul de lumini 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pentru cine si-a pus pe CL jante optionale Atlanta: acestea sint prevazute din fabrica cu suruburi antifurt ?

multumesc

grig

Da, vin cu suruburile respective. Apropo, am vazut in configurator la jantele Girona ca vin cu suruburi cu protectie antifurt extinsa. Stie cineva ce inseamna asta? Am dat un search dar nu m-am lamurit. Thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai citit aici pe forum ca de fapt sint suruburile clasice cu antifurt.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grig, la mine au venit cu jantele respective, desi atunci cand am dat comanda nici macar nu mi-a trecut prin cap sa intreb de antifurt. Iar existenta suruburilor respective nu era mentionata distinct niciunde in oferta. Acum, nedumerirea mea se leaga de acel cuvant in plus: extinsa. Si fara el se cheama ca ai protectie antifurt. Diferenta este doar de limbaj, sau presupune ceva in plus?

alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cauza ca la atlanta nu scrie clar ca au antifurturi iar la girona scrie, am intrebat si eu posesori de CL + atlanta ce primesc ei pe masina.

acum legat de girona, aici pe forum citisem ca e vorba doar de limbajul folosit, antifurturile fiind aceleasi pe care le stim cu totii si care nu au nimic special(extins :rolleyes: ).

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a interesat cineva la achizitionarea masinii cat este garda la sol la Golf 6 cu si fara suspensie drumuri grele?

Scutul de protectie care poate fi achizitionat numai impreuna cu suspensia pentru drumuri grele din ce fel de material este confectionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

stie cineva unde este fabricat golf variant? am tot auzit pareri ba ca in Germania ba ca in fabrica din Mexic unde este facut si Jetta ....

Modificat de alex27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mexic

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog ca discutia sa ramana OnTopic

Locul de fabricatie al modelului respectiv poate sau nu poate influenta calitatea acestuia insa rog bazati-va afirmatiile pe argumente solide, nu pe radio-shantz

Altfel posturile vor fi sanctionate

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma scuzati ca ma bag aiurea in topicul asta.Eu nu pot sa fac topic nou asa ca va zic problema mea aici:vreau sa imi cumpar un golf(ma gandeam la 1.4 tsi 160 hp).Am auzit ca sunt unele probleme la aceste motoare(se crapa pistoanele).Am nevoie de sfaturile voastre;desigur pro si contra.

STIMA(si inca o data scuze)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Remus44, nu exista o astfel de problema pe acest motor... Cel putin pe acest forum nu am auzit de asa ceva si sunt destul de multi posesori de TSI 160 si 170 (poti include chiar si 140 aici).

Dupa parerea mea ori a fost pur si simplu o intamplare a celui care ti-a povestit de aceasta defectiune, ori e rea vointa. Sunt alte chestii care crapa la el insa asta cu pistoanele este grosolana

Poti citi topicurile deja deschise in aria Golf5, Golf5 TSI 140 si 170 probleme, Jurnal MKV GT

Rog ca in continuare discutiile sa fie bazate pe fapte si argumente obiective, nu "ca asa am auzit"

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat.Eu vreau sa iau unul nou HIGHLINE cu dsg ,suspensii adaptive si navi cu touch(pt mamaliga):icon_thumright:.merita navigatia?(tot din auzite;cica nu e foarte buna pt RO deoarece nu are hartile complet deteliate)

Eu vreau de la aceasta masina un mers sportiv,dar nu prea sportiv;deaia am si ales aceasta motorizare.

STIMA

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Mersi!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!