Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Si procedura pentru persoane juridice este mult mai complicata. Cel care cumpara masina trebuie sa umple un dosar cu avize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Quick question: Merita "Privacy Glass" 250 de euro? Nu-mi doresc neaparat geamuri fumurii, intreb doar cat e de utila. Am ales culoarea neagra, plus negru la interior, ma gandesc ca o sa-mi blestem zilele la vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

allex6x6,

eu ti-as recomanda sa iei Privacy-ul, mai ales in cazul tau

Pe langa utilitate, chiar arata mai bine masina

Eu am folii omologate spate si luneta insa tot au un look "nenatural"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Privacy glass, am si isi face toti banii. Geamurile din fabrica sunt mult mai naturale cand vin cu optiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred totusi ca merita sa la iei daca ai banutii. Eu din pacate nu am mai avut inca 250 euro asa ca am decis ca o sa le fac ulterior cu niste folii. Din ce s-a scris pe forum pare ca e mai ok cu ele naturale. Asta e. Totusi cu 250 euro iti poti pune alte optiuni. O folie o poti pune oricand pe geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si aspect arata bine, am avut pe un Touran, dar ca si protectie termica nu exceleaza.

de 250 euro iti pui o folie cu grad mai ridicat de protectie termica, dar poate nu la fel de placuta optic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati convins, parere personala, nu merita 250 de euro o folie. Mai ales ca am facut deja creditul si ar trebui sa dau banii astia din buzunar. Am adaugat in schimb Pachet de lumini I. Si culoarea a ramas neagra. Sper sa nu-mi para prea rau.

Modificat de allex6x6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu pricep cu ce te ajuta pe tine ca sofer privacy glass. sa nu imi zica cineva ca scad atat de mult temperatura ca se simte in tot habitaclul ca nu o cred. ai geamuri atermice peste tot si pe tine ca sofer nu te ajuta cu nimic geamurile alea. pt cei din spate, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

iar daca cei din spate sunt copii?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pricep intrebarea, dudu. am zis mai sus: daca e vb de cei din spate, da, pe ei ii ajuta, indiferent ca sunt copii sau orice altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Spuneam ca e un argument in plus pentru privacy (sau folie pana la coada) daca ai copii pe locurile din spate

Eu am facut 5000km vara, pasagerii din spate (adulti) dormeau lejer iar afara erau 35 de grade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu tine. nu neaparat sa ai copii, ci sa mergi si cu pasageri in spate. atunci da, se justifica. pacat ca ai mereu penumbra in masina. niste jaluzele care sa apara-sa dispara ar fi fost perfecte :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca principalul atu al acestei optiuni (privacy glass) deriva din numele ei. In ceea ce priveste protectia suplimentara oferita vara pasagerilor din spate, indiferent de varsta, astept dovezi palpabile, nu impresii subiective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Mazda pe care o detin am geamuri spate laterale + luneta fumurii venite standard. Vara in spate nu prea patrunde soarele si e adevarat ca pentru pasagerii din spate confortul este sporit mai ales la drumuri lungi. In masina este cald oricum daca sta parcata la soare vara si daca are geamuri fumurii si daca nu are si asta o spun avand si masina cu geamuri fumurii si masina fara.

Modificat de Patrick007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca isi merita banii pentru ca o folie pusa pe un geam din fata se poate zgaria destul de usor la coborarea sau ridicarea geamului sau deteriorarea in timp, pe cand atunci cand e ionizat din fabrica (reflexia razelor e diferita la folie decat atunci cand e ionizat) e alta povestea si pus ca se vede altfel ca aspect. Dar fiecare cu parerea lui deasta suntem oameni, fiecare cu parerea lui si argumentele care intaresc acea parere.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara trecuta am avut ocazia sa testez geamurile fumurii de fabrica de pe masina. Cand conduceam simteam cum ma prajesc la soare. In spate nu aveam nici o problema sa tin mana pe langa geam. Chiar nici o problema.

Deci au ceva efect. Acum, daca merta sutele de euro, numai cel care comanda stie :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sutele, eu asa am primit masina cu geamurile ionizate, mai inchise pe spate. Si pot sa spun ca vara tin racoarea in masina, nu merge clima in van.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma faceti sa regret ca nu am luat si eu ca optional acest geamuri. Totusi chiar asa mare e diferenta intre folie si geamuri fumurii din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e greu sa afli chestii concrete, numere etc. altceva decat pareri personale nu ai cum sa afli. nu stiu cum simtea rex ca se prejea ca sunt din fabrica toate geamurile atermice. eu am testat la un passat si tineai mana lejer langa geam tocmai pt ca e geamul smecher. alea fumurii e clar ca mai adauga ceva in plus, dar cat, e greu de cuantificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

patrik007: stai linistit, sa nu-ti para rau, eu nu am ales aceste geamuri tocmai pentru a-mi putea pune o folie cu protectie solara mai buna, si nu am facut economie la extrase (peste 4000 euro)

in ziua de azi sunt din ce mai multe oferte de folii, chiar si diferite culori, nuante, etc.

mandelu:in sparele unui geam atermic te cam prajesti, cel putin cel de pe vw, dar in spatele unui geam cu o folie buna, nu simti soarele pe obraz deloc.

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Parerile sunt subiective, asa ca va invit sa incheiem subiectul

Detalii folii aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchei offtopicul cu un raspuns:

e greu sa afli chestii concrete, numere etc. altceva decat pareri personale nu ai cum sa afli. nu stiu cum simtea rex ca se prejea ca sunt din fabrica toate geamurile atermice. eu am testat la un passat si tineai mana lejer langa geam tocmai pt ca e geamul smecher. alea fumurii e clar ca mai adauga ceva in plus, dar cat, e greu de cuantificat.

Sa stii ca si mie mi s-a parut ciudat, dar chiar asa e. Diferenta imensa intre fata si spate.

Si ca sa fiu ontopic: daca aveti bani sa luati acest optional. Pe langa latura functionala mai esti si latura estetica. Mi se pare ca masina arata mai bine cu geamurile spate mai inchise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am o intrebare pt cei care si-au pus ca optional "roata rezerva normala din otel" - si li s-a inaltat podeaua cu ~10 cm.

Mai exista in cele 4 colturi ale portbagajului inelele de care se prinde plasa pt acoperit spatiu portbgaj (si astfel se tin la un loc diverse lucruri) ?

alta intrebare:

Ca si spatii de depozitare care sint mai utile: cele de sub scaunele fata (tot ca si pachet optional) sau cele din portbagaj create prin inaltarea podelei?

multumesc

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inelele se pastreaza.ca spatiul de depozitare, nu stiu ce sa zic.sotia mea are la polo sub scaune, dar nu le foloseste deloc.este peste mana sa tragi sertarul in timp ce conduci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la golf v sertare sub scaune si mi se par foarte utile.

acolo tin surubelnitele, becuri de rezerva + alte maruntisuri

ca si spatiu nu sunt mari (max 1.5 Kg parca suporta <daca tin bine minte>) dar sunt utile daca ai multe maruntisuri de ascuns :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!