Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

@ maryuskkk: nici pe mine nu ma incinta alcantara de pe HL asa ca mi-am indreptat atentia catre echiparea CL - studiaz-o si tu, poate iti convine ca dotari.

si stofa arata f bine, mai ales pe culoarea latte machiato

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

maryuskkk: pai eu vb singur?

asta inseamna lumini de drum permanente, niste becuri cu halogen in plus fata de faza scurta si lunga care stau mereu aprinse. deci nu te obliga nimeni sa mai aprinzi faza scurta, ca altfel nu se aprinde xenonul. eu cred ca tu pui egal intre lumini de zi permanente si xenon. sunt niste becuri in plus, indiferent ca ai xenon sau nu. in fine, vezi ca e cineva cu G6 si xenon intreaba-l ca iti zice exact.

nu, HL fara alcantara nu se poate. se poate TL cu me2. sau CL. alte optiuni nu. si eu as fi vrut de exemplu g6 cu volan si scaune de gti (macar la sofer), nu s-a putut :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost la dealer si mi-a/i-am facut o oferta concreta.Am ales asa:1,4 TSI,122CP,6M,HL plus optionalele:

*Climatronic

*RCD 510

*Lumini si vizibilitate I...

*Rear Assist

Pret final 18.268 Euro....pret cu reducere:17.900 Euro.

Ce parere aveti?este o reducere rezonabila sau se mai putea negocia?In conditiile in care masina este deja redusa.Astept pareri...constructive;))

Lunea viitoare dau avansul...mai mult de 50%...pana at nu pot umbla la cont pentru nu a-mi pierde dobanda pe 2 luni(conteaza cateva milioane).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e un dealer in Oradia care dadea reduceri mai mari ,si din ce am inteles iti poate trimite si masina la scara.

Eu la golf am avut 500e + golf edition si presuri.

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la 500e e diferenta foarte mica....plus drumul pana acolo...eu sunt din craiova.....zic ca nu merita.....ce castiga in plus dau pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maryuskkk, am alcantara pe G6 de un an, daca vrei sa o vezi cum arata si se comporta da-mi un pm si se rezolva, am drumuri in zona lunar. Am avut piele adevarata pe cateva masini, nu vreau sa fiu acuzat de un versus, dar putem discuta mult. Despre xenon, nu stiu exact cum este la G6, vreau sa pun am, studiez inca piata, dar la A6 de ex., daca nu-l vroiam, nu-l aveam. Whatever!

raul_mihai, ai obtinut un discount rezonabil, altora li s-au oferit doar covorase. Oricum, daca vrei mai mult, trebuie sa comanzi o masina mai scumpa, iar bonusul ti se acorda din lista de optionale. Se poate si mai bine, dar nu stiu la ce te-ar ajuta un volan multifunctional cu padele, de ex.?

Modificat de alex76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ raul_mihai: la pbv1 bucuresti am obtinut o reducere de 750 euro si un set de covorase. masina costa 18750 euro (incluzand oferta Golf Edition) si cu reducerea lor am ajuns la 18000. contacteaza cat mai multi dealeri si astfel ii vei pune in concurenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la PBV1 dar pentru 15100euro(incluzand oferta G Edition) am obtinut o reducere de 300 euro , sper sa obtin la livrare si un set covorase.Cu cat este pretul de achizitie mai mare cu atat poate creste si reducerea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca totusi am scos o reducere rezonabila...daca se putea si mai bine,asta este.As incerca si la alte reprezentante,dar singurele care mai sunt cat de cat aproape de la Pitesti,Valcea si Tg-Jiu....plus ca trebuie sa calculam si timpul pierdut,benzina si vremea nefavorabila....

merita pachetul "lumini si vizibilitate I "??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu dupa ce l-am vazut pe taica-meu butonand de zor in timpul ploii la temporizatorul ala cu vreo 20 de viteze (masina e un ford fusion, eu la symbol nu aveam decat 3 viteze mari si late) am zis ca e inadmisibil ca in loc sa fiu atent la drum sa butonez la o maneta si am tinut mortis sa imi iau senzor de ploaie. in aditie la el imi mai trebuia si oglinda interioara cu functie automata si ca atare am zis ca merita confortul adus de pachetul lumini 1.

tu te cunosti cel mai bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita. L-am ales si eu.. doar ca am ales lumini II. Legat de reducere parerea mea e sa mergi la PBV1, acolo am obtinut si eu o reducere mai mult decat dublu fata de ce ai obtinut tu. Incearca. Totusi un drum pana la BUC, din care 115km pe autostrada eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin86cos eu din Oradea am luat-o si am primit reducere ciuciu pe langa faptul ca masina era gata configurata (dar nu livrata din germania) , de D&C vorbesti cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ...

Nu vorbesc din expierienta in schimb, eu am luat masina de la dilerul local, dar stiu cazuri concrete care au avut reducere de peste 1200 e la valori de 18-20.000 e de la D&C .E adevarat ca nu erau promotii asa bune ca edition cand au fost luate masinile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edition este o reducere de comun acord intre dealer si producator, fiecare platind 50-50 din reducere intr-un fel sau altul. O noua reducere o poate da doar dealerul.. care i-ar scadea lui din profitul net per masina. Deci daca nu ar fi fost Edition se putea negocia mult mai mult decat 500-700euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am vazut ca a aparut o optiune interesanta pentru cei ce vor Trendline.

Oglinzi exterioare si manere usi in culoarea carosriei EUR 39,-

Pacat ca nu a fost introdus mai devreme, sigur il luam :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci de ce se vand in paralel si golf HL edition si golful HL normal???

adica de ce sa-l iei pe ala mai scump cand il poti lua pe acela mai ieftin, cand sunt absolut identice din toate pct de vedere

Modificat de cipster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vrut sa intrebi de ce apar ambele in configurator, banuiesc ? Cel mai probabil din ratiuni de marketing; sa vada clientul ca are parte de reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se vand amandoua. ala mai scump e pus ca sa iti sublinieze reducerea existenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marketing.. marketing.. ar fi normal sa fie scos.. nu cred ca se va mai vinde vreodata la acel pret. Odata scazut pretul ramane scazut. De asemenea au aparut optiuni in plus din ce am vazut pe configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am scris deja mai sus si cum a zis si mandelu, sunt ambele variante acolo ca sa vada clientul ca i se ofera reducere. E o tehnica de marketing, nimic mai mult.

Intri in configurator si vezi masina de 18.000 EUR la pret de 16.000 (Edition), te bucuri si te "convinge subtil" sa cumperi, pe ideea: "e la reducere dom'le". Nici vorba sa se vanda la pretul anterior, cel mai mare (de 18.000 din exemplul meu).

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marketing.. marketing.. ar fi normal sa fie scos.. nu cred ca se va mai vinde vreodata la acel pret. Odata scazut pretul ramane scazut. De asemenea au aparut optiuni in plus din ce am vazut pe configurator.

nu, asta e si ideea. nu ramane obligatoriu scazut. uita-te te rog la pdf-ul cu preturile g6 si ai sa vezi ca sunt cele originale, mari, fara nicio reducere. ca asta e si ideea, ca dupa ce se termina reducerea, revine acel pret. acuma, ca datorita crizei si a altor factori (concurenta etc) e posibil sa ramana aceasta reducere pana la g7 e cu totul altceva.

ce fac ei fac multe magazine. ca exemplu fara legatura, mi-am luat bocanci de munte de la himalaya, la fel, pretul nu era redus pe raft pt ca mi-au explicat ca dupa reducerea de 2-3 saptamani, preturile reveneau la acelasi pret si nu se justifica sa faca alte hartii cu pretul.

a, si mai e ceva: ei se prevaleaza de pretul nou si de cel vechi ca atunci cand te duci si ceri negocieri si reduceri sa iti poata zice: pai uitati, deja e redus, nu mai putem da cine stie ce.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanda vw g6 - 2.0 CR highline

+ climatornic, airbag spate, alarma, carlig, cd-changer, navigatie + DVD Europa EST, pachet lumini 2, pachet depozitare, pachet relax, pachet iarna, park assist, RNS 510, monitorizare presiune, ESP, suspensie cu reglare adaptiva, trapa = 29.031,24 euro cu tva.

deabia astept sa vina.

mda...ce sa zic masina a venit pe 24 martie 2009.....acum 26 februarie 2010 are 20.000 km.

Nu am avut nici o problema cu ea....super masina.

Sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a, si mai e ceva: ei se prevaleaza de pretul nou si de cel vechi ca atunci cand te duci si ceri negocieri si reduceri sa iti poata zice: pai uitati, deja e redus, nu mai putem da cine stie ce.

De acord cu tine, dar daca stii sa pui problema obtii si alte reduceri.. eu am reusit ptr un HL ED.. sa obtin in plus circa 4% ceea ce reprezinta o suma maricica.

Acum masina e venita dar nu o pot ridica pana nu se verifica cele 3 vouchere date de catre dealer catre AFM.. si na asteptarea creste.. emotia de asemenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........cele 3 vouchere date de catre dealer catre AFM.. si na asteptarea creste.. emotia de asemenea.

adica programul RABLA se aplica si la masinile ce nu se afla in promotie (pe comanda) ???

LE: apropo...pe persoana juridica se poate beneficia de programul RABLA?

Modificat de alecsutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programul rabla se aplica la orice masina NOUA cumparata fie ca e vorba de una de pe stop fie pentru una pe comanda. Singura conditie e sa fie dealer-ul in lista aprobata de afm. PB este. Ca apar reclame la TV doar cu masini din stoc asta e altceva.

Programul este si pentru persoanele juridice, diferenta este ca trebuie sa cumperi voucher ptr pers juridice. Voucherul ptr pers fiz este verde galbui iar cel ptr pers juridice este rosu.

Modificat de Patrick007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!