Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

pachetul de iarna e foarte important, dimineata, iarna cand masina nu apuca sa bage caldura, incalzirea in scaune iti creeaza o senzatie de atmosfera calda, chiar daca nu e cald in habitaclu.

eu personal pe langa acest pachet, am pus si incalzire stationara cu telecomanda(o optionala deosebita daca ai avut ocazia vreodata sa o testezi).

mai departe fiecare alege dupa pretentii si binenteles dupa bugetul alocat masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Alegerea optionalelor tine de gusturile fiecaruia. Ai pus primul optional culoarea: la mine culoarea a fost ultima prioritate, dar, ca toate optionalele puse pe masina este un "must". Masina este a sotiei, amandorura ne place foarte mult la masina culoarea neagra, dar se intretine greu (am avut si stiu). Pe de alta parte lui golf 6 nu ii sta cu negru (o parere subiectiva), asa ca am mers pe gri.

Si mie mi-ar fi placut oglinzi electrice, dar cum traim in zona mioritica unde gibonii trag de ele, am ramas numai la pachetul de lumini fara oglinzi electrice.

Despre scaunele incalzite pot sa iti spun ca sunt faine, am vazut la cineva. Noi nu am vrut scaune incalzite, pentru ca am ales motorul TDI 2.0: interiorul se incalzeste foarte repede. Alegerea caroseriei in 4 usi si motorului diesel au fost prioritati la noi.

Am ales in plus sertarele de sub scaune...merita.

RCD-ul si rear asist iti vor face viata mai placuta... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal si eu am avut de ales intre culoarea neagra si cea alba si am ales alb. Am vazut cateva pe sosea ( doar echipari TL - se recunosc dupa manere usi ) si chiar aratau bine pe alb. Pe negru parca nu prea se potriveste ptr acest model de Golf 6. In schimb sunt 2 culori mai scumpe ( peste 440 euro ) care chiar se potrivesc pe Golf 6. La cat conta pentru mine vopseaua am preferat sa iau de acesti banuti optionale.

Am ales si lumini II si pacheul de iarna si rcd510 + rear assist si clima dubla, deci practic vorbim de aceeasi masina. Nu pot sa iti spun cat de mult merita pentru ca masina inca e in fabrica dar aceste optiuni din ce am citit pe forum chiar merita.

Modificat de Patrick007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru sfaturi.azi ma urc in avion si vin acasa(a venit vacanta :Driver: )si pana vineri dau o tura pe la reprezentanta sa discut cu ei...poate scoatem si-o reducere...sa vedem...dar int-o saptamana cred k dau comanda:)

multumesc de ajutor:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, si am uitat de pachetul de drumuri grele.....ati vazut ce drumuri sunt pe la noi.....asa ca obligatoriu a fost si acest optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. as fi interesat pt un orizont de timp mai mult sau mai putin indepartat de un golf 6 variant. am vazut ca nu prea indrazneste lumea si la el :) desi pare o alegere buna pt familie ... lasand asta deoparte as vrea sa va intreb o chestie vis-a-vis de configurarea unuia ...

cand intru pe www.volkswagen.ro la golf6 variant imi arata la start mai multe reprezentari grafice/imagini cu noul variant in diferite ipostaze care scot in evideta calitatile acestuia inclusiv prin intermediul unor puncte/"spoturi", unul dintre ele numindu-se "senzatie de libertate cu perspective intinse". chestia e ca aici scrie ca in echiparea de serie de pe highline se ofera trapa panoramica actionata electic de 1.1 metri patrati etc. iar cand fac configurare pe model ... este cam omisa optiunea ... :soothe[1]:

intrebarea finala e : are sau nu pe highline trapa panaoramica golf 6 variant? astept cu infrigurare rapunsul pozitiv ... ;)

Modificat de alex27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu ca si eu am vrut sa iau variant taman pt chestia aia care ma innebuneste. ideea e simpla: la nemti in varianta HL ai si trapa aia. la noi, nu. pe de alta parte, la noi pretul e incomparabil mai mic decat la nemti, la aceleasi echipari, deci e cumva normal. din cate m-am prins eu, smecherii astia de la volkswagen.ro au tradus mot-a-mot echiparile si dotarile versiunii nemtesti, fara sa o adapteze la realitatea romaneasca. la mai multe masini e chestia asta am observat.

deci raspuns final: nu, luat din ro nu are trapa panoramica standard. (si ce misto era :blah: ).

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceeasi problema m-am lovit si eu. Am luat de Porsche direct mapele pentru Golf6 si chiar m am bucurat cand am vazut pe HL f multe dotari pe care le doaream. Apoi cand am ajuns dinou in showroom am primit o veste mai putin placuta, s-anume: mapa de prezentare este cea pentru modelele din Germania la noi in RO este mai ieftina masina si optiunile de pe HL le poti alege doar daca le doresti ca optionale. Deci m-am cam desumflat dar na.. tot am ales Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in conditiile astea importatorul cam face reclama mincinoasa ... daca era ceva scris in engleza mai ziceam ca au preluat fara sa acorde importanta insa asa e clar ca oamenii s-au chinuit sa-l traduca si apoi sa si scoata in evidenta ca uite are si pavilion vitrat in stadardul highline. sunt un pic dezamagit insa se poate trai si fara aceasta optiune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut:)

miercuri dimineatza am ajuns in tara,iar ieri am fost la reprezentanta VW din Craiova(Serpico).Mi-am configurat un golf 6(RCD 510,Climatronic,Pachet iarna) si am dorit sa mai pun si Rear Assist,dar se poate numai cu Park Pikot(asa mi-a zis dealerul),care ajunge la 700 si ceva de euro fara TVA.Chestia este ca pe Configuratorul de pe site,se poate adauga Rear Assist fara Park Pilot,in concluzie ceva sau cineva se contrazice....voi cum stiti ca este?cei care au comandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a zis eronat dealerul, nu trebuie luat cu park pilot neaparat. se poate si cu, dar si fara, nu sunt legate obligatoriu. nu poti lua rear assist cu rcd210 sau rcd310 dar tu luasei deja rcd510. nici in configurator nu zice, si tocmai de asta zice. eu am luat rear assist fara niciun parkpilot (daca ma punea altfel, renuntam). eu zic sa il bati la cap sa se mai intereseze ca parerea mea e ca greseste. mai sunt si altii care au pe aici rear assist fara park pilot.

imi vine greu sa cred ca in 2 sapt de cand am comandat au masina s-a schimbat ceva radical in sensul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi asa i-am zis si eu:ca se poate fara Park Pilot,dar el mi-a zis k nu gaseste in configuratorul lor si sincer sa fiu m-am uitat si eu....era numai Rear Assist cu Park Pilot si am renuntata,deja mi-am depasit bugetul si nu pot sa mia adaug nici macar un o zgarietura pe caroserie...masina a ajuns (fara rear assit) la 18304 Euro...vreau sa o scot la macar 18000 de euro....(conteaza 300 de euro) plus ca vreau sa particip si la rabla(am deja una mai imi trebuie doua :) )

App:test dreive'ul a fost super...am avut putin probleme de acomodare..nu mai condusasem de aproape 5 luni si tinea si foarte sus ambreiajul...nu stiu ce-o fi zis dealerul(app. a fost asa de amabil de nici macar nu mi-a cerut permisu la test drive---in concluzie nu trebuie sa ai permis ca sa faci test drive,ci sa pari ffffff interesat de a cumpara o masina :) )dar masina se comporta superb....mi-=am gasit cam greu pozitia la volan...si loveam mereu cu piciorul stang in coloana de directie...si am dat scaunul ,cred eu,la maxim si parca tot as fi vrut sa stau putin mai intins....nush...ma mai duc astazi sau maine la el..sa mai pun cateva detalii la punct si o sa-mi caut pozitia ideala...:D

abea stept sa fac parte din familia Golf ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa-mi cumpar un Golf 6. Am nevoie de cateva sfaturi.

Am de ales intre :

Golf Edition CL 1.4 TSI/122 CP,M6 / Benzina / 1.4l / 90 kW/122 CP / Manuala - 6 viteze / 4-usi -> 13.809 euro fara TVA

Golf CL Edition 1.6 TDI/105 CP DPF M5 / Motorina / 1.6l / 77 kW/105 CP / Manuala - 5 viteze / 4-usi -> 14.507 euro fara TVA

Amandoua CONFORTLINE ca varianta de echipare standard (tempomat, scaun cu suport lombar si reglare pe verticala, faruri de ceata cu lumina statica la virare, jante de 6 1/2 * 16......)

Optionale :

Airbag-uri laterale spate -> 231

Alarma antifurt "Plus" cu imobilizator electronic,senzor de supraveghere interioara,back-up horn,iluminare individuala a usilor,lumini pentru citit fata/spate -> 219

Asistent urcare panta -> 86

Computer de bord "Plus" -> 40

Conector multimedia MEDIA IN,cu cablu adaptor USB -> 123

Lumini si vizibilitate-lumini de zi permanente,functie Coming Home-Leaving Home,senzor d e ploaie,oglinda interioara cu sistem automat antiorbire,doua lumini fata in dreptul picioarelor -> 150

Radio CD "RCD 310" cu functie mp3 si 8 incinte acustice,conector multimedia -> 67

Argintiu(silver leaf metallic) -> 350

Optionale -> 1266 total

Total fara TVA:

TSI -> 15.075

TDI -> 15.773

merita urmatoarele optionale ?

Scut de protectie -> 188

Suspensie drumuri grele -> 308

1. Cat de mult imi va afecta suspensia de drumuri grele stabilitatea pe sosea ? Am inteles ca masina va fi mai inalta.

Masina o s-o folosesc in special in afara Bucurestiului (stau in Bucuresti momentan). Sunt incepator. Nu conduc sportiv/agresiv, imi trebuie o masina pentru excursii.

2.Dar ce vreau sa stiu : o sa ma probleme cu acel TDI de 105 CP sa fac depasiri ? Nu vorbesc de slalom pe autostrada, dar nici nu vreau sa stau in spatele unei carute sa nu o pot depasi.

Avand in vedere la ce-mi trebuie masina, momentan inclin spre TDI. Astept o opinie, eventual de la cineva care are acest motor. O mica parere.

Orice alte sfaturi/pareri sunt binevenite.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru o comparatie intre motoare, rog citeste topicul 1.4TSI vs 1.6TDI

Pachetul de drumuri grele e folositor (in opinia mea) daca mergi si pe drumuri neasfaltate, pe la munte, samd.

Masina are o garda la sol rezonabila, sunt sigur ca orice posesor de masina noua merge cu grija asa ca personal nu as alege PDG. Insa poate fi un avantaj pentru tine fiind incepator... In fine, tu-ti stii nivelul de "skill" la volan :icon_cool: si drumurile pe unde mergi

Ca idee, comportamentul pe sosea este influentat destul de mult insa sesizabil mai ales pe drumurile virajate si abordate in regim de viteza medie-mare (ruliu mare)

Bafta!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, bun venit in club. Ambele motoare sunt la fel de bune, depinde doar de tine. Daca vei face peste 20 mii km pe an cu masina, renteaza dieselul. Despre scutul de protectie si pachetul de drumuri grele, dudu are dreptate. Depinde pe unde vrei sa faci acele drumetii. Oricum, trebuie sa fii constient ca nu vei avea la dispozitie o masina de off-road.

Cat despre optionale, climatronicul face toti banii, iar multi regreta ca nu au ales rcd 510.

Orice vei alege, sa ai noroc de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Olteanu Vlad: vezi ca CL nu vine cu jante din aliaj cum ai scris tu acolo. daca cumva vrei, sa fii atent ca alea sunt capace, sa nu iei si dupa aia sa faci scandal, ca e tardiv, de asta iti spun. e misto ca sunt taiate sa semene cu niste jante si nici nu ti le poate fura ca prezonul prinde si capacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu si @alex76 - mersi pentru link si informatii. Am citit linkul si cred ca o sa raman la TDI.

In ceea ce priveste PDG - stiu cu nu o sa obtin un off-road :). Avand in vedere ca sunt un impatimit al muntelui in mod sigur o sa ajung si pe drumuri forestiere. La capitolul asta o sa ma mai gandesc daca merita, desi cred ca nu o sa pun asa ceva.

Dar ca idee... daca le pun, cat m-ar costa sa pun unele obisnuite ?

Cat despre rcd510. Eu am pus 310 pentru ca ma incanta cele 8 incinte acustice.

Radio RCD 510 DYNAUDIO Excite cu functie MP3,inclusiv CD-changer pentru 6 Cd-uri,amplificator digital cu 8 canale,300W putere,8 incinte acustice,antena Diversity,conector multimedia AUX-IN -> costa 720 euro. Mi-se pare cam mult.

Iar Radio RCD 510 cu functie MP3,Cd-changer pentru 6 CD-uri -> 305 euro nu are 8 incinte.

@mandelu - pe site la materialul informativ pentru CL imi par jante. Nu capace. Esti sigur ?

Aici http://www.vw.ro/files/ro/download/datei/noul_golf.pdf la pagina 12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur sunt capace, iluzia optica provine de la faptul ca aceste capace sunt decupate exact dupa forma jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt foarte sigur, am avut ocazia sa le si pipai si sunt capace taiate misto insa (si oala jantei de metal e taiata). au fost altii inaintea mea care le-au pipait si ei si si-au dat seama ca sunt jante. deci atentie daca cumva vrei neaparat jante, costa in plus. la g5 CL pe final de cariera le bagasera standard dar pe 15. la asta inca nu. poate mai incolo.

RCD 510 simplu are si el 8 incinte. e informatia incompleta unde ai citit. garantat are 8, se si aud :). rcd510 nu are nimic in minus fata de rcd310. nu or mai fi precizat acolo din varii motive, dar sunt 8.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In "Material informativ&preturi" pe site-ul vw.ro scrie clar la dotari standard pentru CL, jante din otel 6,5jx16 numai ca la pozele de prezentare ei iti arata capacul jantei nu janta in sine.Visit My Website. Tot in acest material scrie ca pentru RCD510 sunt 8 incinte acustice.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ raul_mihai: eu cred ca dealer-ul tau este un idiot. masina mea din semnatura are RCD 510 si Rear Assist fara Park Pilot si a venit acum 3 saptamani.

@ Olteanu vlad: RCD 510 are 8 incinte si iti spun ca isi merita toti banutii. :offtopic: tinand cont ca esti incepator, o combinatie RCD510 cu camera Rear Assist ti-ar fi foarte utila :)) dar acum depinde de bugetul tau. vad ca ceilalti colegi te-au lamurit in privinta jantelor si capacelor cu care vine CL. am si eu 1.6 TDI si iti spun ca motorasul asta nu o sa te dezamageasca. :)

Modificat de phane22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor

am deja de o saptamana de cand mi-a sosit masina: G6 Highline 1.6 tdi DSG 7 si am facut un rodaj de 4500 de km (pana in Italia si inapoi);

am reusit sa-mi fac o parere despre masina:

- 1.6 tdi 105 CP - motorul este foarte silentios; consumul 5,9 media in 4500 de km; consum ulei 0". Este suficient ca si putere se simte bine masinuta mai ales daca are DSG, e sprintena. Mananca km de autostrada fara nici un efort; foarte silentios si foarte elastic. Teava de esapament dupa atatia km, arata la fel, curata. Asta e common rail-ul si DPF-ul

- DSG-ul e pur si simplu senzational merita orice efort pentru a lua aceasta cutie - comoditate 100% + tempomatul care lucreaza impreuna cu cutia - o minuntatie. Comoditate dusa la extrem. Fie ca e oras fie ca e autostrada aceasta cutie pare ca are acolo, un spiridus, care stie exact ce vrei si cand vrei"

- RCD 510 e super ok; se aude chiar mai bine ca RCD 510 Dynaudio Excite(e o parere fundamentata, am varianata asta pe scirocco, e vb aici de modalitatea de dispunere a boxelor care e mai buna la golf); la dynaudio excite e vorba de fidelitate dar trebuie sa ai ureche muzicala pentru asta. Ambele au 8 incinte acustice(asta vis a vis de ce s-a discutat mai sus)

- merita un DCC sau PDG( ca suspensie) + ca are tendinta sa fuga de spate in curbe la trecerea peste denivelari

- designul de pe highline la interior, da masinii o nota de eleganta maxima (italienii sunt invidiosi pe highline desi ei sunt asi pe design; apreciaza mult interiorul nou de la golf)

- mergand si noaptea am tinjit dupa xenoanele de pe scirocco; asa ca xenoanele (cu lupa nu aftermarket) vor fi de acum inainte un "must" pentru mine

- climatronicul - no comment; apesi un buton si stai in tricou ;) . Incepe sa bage aer cald foarte repede pe "auto" probabil pleaca AC-ul (rezistenta)

- chestiile de genul park pilot rear assist etc sunt folositoare, atata vreme cat esti foarte comod si nu prea le ai cu parcatul; mie unul nu-mi trebuie(mai ales ca masina are vizibilitate buna si e si relativ mica)

- pachetul incalzire scaune(dimineatza e un fel de: m-am dat jos de la caldurica si m-am suit in pat :P ) si incalzire duze spalatori faruri(la -10 grade iti spala farurile fara sa inghete, nu mai e nevoie sa te dai jos din masina zi sau noapte pe frig sa cureti farurile) sunt superbe; merita

Parerea mea este ca merita orice optiune atat vreme cat o folosesti; masina trebuie configurata in functie de necesitati.

Bafta!

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil sa iti iei golf highline si sa ai tapiserie din stofa fara sa ai alcantara pe mijlocul scaunelor ? alcantara aia mi se pare josnica.

bineinteles ca scaunele trebui sa fie sport ca la highline.

ceva de genul tapiseriei de stofa de la GTD(vezi foto).

apoi, daca iti pui faruri cu xenon , e musai ca pe timp de zi sa stea aprinse chiar daca mergi in oras ? cam asa se intelege din lista de preturi.

eu daca as avea xenon pe masina , nu pot sa merg cu farurile oprite ?

post-2674-1265381598_thumb.jpg

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maryuskkk: poti sa iei HL si sa pui piele, si atunci nu mai ai alcantara, care nu e deloc josnica arata si se pipaie super misto. alternativ, poti lua TL cu pachetul sport interieur Me2 si ai un fel de stofa si scaune sport, insa anumite optiuni de pe HL nu le mai ai si nici nu le mai poti pune (priza in portbagaj, pachet crom, etc etc).

la golf exista niste faruri, le zice lumini de drum permanente care stau aprinse continuu (cred ca le poti dezactiva cumva totusi), sunt becuri cu halogen. daca lasi alea aprinse nu mai ai nevoie sa mai aprinzi si faza scurta ca sa mearga xenonul. cred ca e chiar bine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nici pielea nu e buna.

highline fara piele si fara alcantara ?

in ceea ce priveste farurile cu xenon intrebam altceva.

exprimarea din lista de preturi spune ca daca iti pui faruri cu xenon, astea vor sta aprinse tot timpul, ceea ce nu mi se pare ok.

asa se manifesta farurile cu xenon?

Faruri Bi-Xenon cu lumina statica si dinamica la virare inclusa (doar in combinatie cu PLA)

iar cand vezi ce inseamna PLA : Lumini si vizibilitate

lumini de zi permanente, functie Coming Home - Leaving Home, senzor de ploaie, ...............

mi se pare aiurea sa stea farurile aprinse intr-una pt ca tu ai comandat xenon

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!