Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

da, dar e mai putin relevant cum arata cand sunt stinse. relevant e cum se vede cu ele activate, tu fiind la volan ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

cine are roata de rezerva din aia normala, nu redusa, poate sa imi zica, daca are idee, cam ce litraj are la portbagaj? sau unde gasesc informatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandelu, eu am roata normala de rezerva, iar rezervorul meu are o capacitate de 55 litri (asa zice hartia). N-am golit niciodata complet rezervorul, am intrat de 3 ori pe rezerva cand ma indreptam spre peco, dar cel mai mult am bagat vreo 49 litri daca imi aduc bine aminte. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HNS, multumesc, dar pe mine ma intereseaza litrajul de la PORTBAGAJ, nu REZERVORUL :icon_thumright:; stii ala care e maxim 350l si care devine mai mic cand pui roata de rezerva normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandelu, nu vreau sa te contrazic, mai ales ca spiritul Craciunului este puternic, dar capacitatea in litri a portbagajului este aceeasi, indiferent ca ai rezerva normala sau redusa, ori deloc.

Sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

alex76 esti tu sigur de chestia asta?!

Pot sa-ti spun ca la G5 eu am rezerva aliaj 17" si am cam 10cm mai putin in adancimea portbagajului... tradus in litri, vreo 40 l (cica)

Este logic sa scada volumul daca alegi o rezerva de 16" de ex, cu o latime a cauciucului (tradusa ca inaltime "luata" din portbagaj) de cca 20cm fata de o roata de uz temporar care nu cred ca depaseste 10cm...

Chiar crezi ca VW face caroseriile functie daca doresti tu rezerva normala sau temp?!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dudu, m-ai prins, recunosc. Pot sa te intreb insa, daca atunci cand ai configurat masina a venit cu rezerva de 17 stock, sau a fost o achizitie ulterioara? Vreau doar sa ma lamuresc, in prospecte este data aceeasi capacitate a portbagajului pt. G6, indiferent de motorizare sau linia de echipare, optionale etc. Chiar sunt curios daca exista diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm ce scrie @dudu ...litrajul se schimba in functie de tipul rotii de rezerva; si lucrul acesta ti-l poate si confirma orice dealer si mai e valabil pentru multe alte modele

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu alex76, nu e aceeasi capacitate. se si vede cu ochiul liber ca e mult ridicata in sus podeaua.

dudu: multumesc, cam multi litri pierduti. intreb pt ca ochisem un g6 f misto pe weltauto insa are atat jante pe 17 cat si rezerva pe 17, acest ultim aspect m-a deranjat prea tare. speram ca nu sunt mai mult de 20. stiu, ma innod de niste detalii, dar na, masina nu o schimbi ca pe sosete. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-i asa imi cer scuze. Cat traieste omul invata. Lucrurile simple sunt de cele mai multe ori cel mai greu de inteles. Am fost indus in eroare de o experienta anterioara. Am avut un Bmw 320d, cu rezerva temporara. Cand am avut prima pana am crezut ca rezerva lipseste. Ulterior am avut spatiu suficient ca sa o inlocuiesc cu una normala pe janta de 16 si nu exagerez, dar mai era loc inca o palma buna. Poate ca masina o fi avut de noua tot rezerva normala si nu m-am prins eu. Este evident si logic ca daca vroiam sa pun pe ea niste jante de 18, rezerva nu incapea in locasul destinat in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e urmatoarea: cand o iei cu rezerva normala sa zicem, ce e sub podea, e altfel configurat decat daca ai roata de dimensiuni reduse. deci iti va merge una mai mica, insa invers nu. problema mare e ca odata luata masina nu mai poti recompartimenta portbagajul ca am sunat si am intrebat daca se rezolva daca cumpar eu o rezerva redusa si mi s-a zis ca nu, ala e gata configurat. probabil difera suportul ala in care se pune roata, nu stiu exact.

ma zgarii pe ochi, era cam tot ce imi doream de la masina aia, avea si suspensie adaptiva era si pretul super bun. ma rog, trebuia sa ii mai pun eu camera rear assist (nu renunt nici mort la asta) si sertarase sub scaune si sa scap de rotile pe 17 ca sunt prea mult pt soselele noastre, dar in rest era belea masina. asta e, ghinion :blink:

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are roata de rezerva din aia normala, nu redusa, poate sa imi zica, daca are idee, cam ce litraj are la portbagaj? sau unde gasesc informatia asta?

mandelu- Eu am rezerva normala, care este si 16 in. Prin comparatie cu G5, la care aveam rezerva ingusta, pot spune ca pierzi cam 5 cm din inaltimea portbagajului (habar nu am in litri, nu am avut curiozitatea);

In schimb vine cu un suport din polistiren (sau ceva asemantor), suport care are multe locasuri ideale petru depozitarea accesoriilor (trusa, triunghi, perii, s.a.m.d.);

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc M.Golf, m-am lamurit.

sorinsab: nu ti-a rastalmacit nimeni cuvintele, tu folosesti aprecieri ca "nimicitor" si apoi zici ca ca ai folosit alt cuvant. fii mai specific si mai consecvent daca vrei sa inteleaga lumea exact ce vrei sa spui. pt mine nimicitor ala e echivalent cu 90%. pun problema f corect si sanatos; pt mine, e adevarat :)

Craciun fericit tuturor!!

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastrati, va rog, topicul curat, postand ON topic.

Posturile offtopic au fost ascunse.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva prin martie :Golf 6 Comfortline 1.6 TDI 90 Cp Albastru graphit, Climatronic , CB+, jante Atlanta 16, Rcd 310, volan......piele.

17.300 e si presuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin :huh: si felicitari! ne intalnim si aici dupa un an, tare.. nu ne-ai zis cutia de viteze de care e? dar banuiesc ca la 90 de CP e doar manuala, asa parca arata configuratorul de la vw. e cumva si modelul in 2 usi de e asa ok la pret sau ai obtinut tu reducere mai mare? si mai e ceva: de ce ai ales 90 CP si nu 105 CP? care a fost ratiunea sau motivul tau, pt alegerea facuta?

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: Ei de data asta esti tu primul.

Cutia e M5 motorul de 90 si e in 4 usi.

Masina o iau pt maicamea asa ca nu sa pus problema de putere.

Am vrut o masina clasica in cinci usi cu motor disel si dotari decente.

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare:vreau sa-mi achizitionez un G6 HL,1.4 TSI 122 CP,cu jantele de serie(16").se pot monta apoi jante pe 17" fara suspensie sport?care sunt riscurile daca fac aceasta "mutare"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@raul_mihai. Iti poti pune linistit jante pe 17. Nu are nici o legatura suspensia cu marimea jantei in cazul tau. La ce te gandesti tu e valabil daca treci la 19 sau 20. Si nu e nici un risc. Va trebui sa ti cont mai departe, doar de ET si J. Dar despre asta citeste: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25363

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va fi mai dura la gropi. Daca pui pachetul de drumuri grele este contraindicat sa treci pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

miercuri ajung in tara(momentan austria,la studii)apoi vr sa-mi fac timp sa ma duc sa dau comanda de un golf 6 1.4 TSI HL si sunt in impas.Va rog sa va dati cu parerea:

1.ce culoare sa aleg?(imi place cel mai mult negru,dar am avut o KIA C'eed pe negru si este foarte pretentioasa culoarea)

2.Care din urmatoarele optionale sunt cu adevarat necesare(va rog sa explicati cum si de ce):

- Lumini si vizibilitate II-lumini de

drum permanente,functie Coming

Home-Leaving Home,senzor d

eploaie,oglinda retrovizoare interioara

cu sistem automat antiorbire,doua

lumini fata in dreptul

picioarelor,oglinzi exterioare

rabatabile electric

- Pachet iarna-scaune fata

incalzite,indicator pentru nivelul

lichidului d espalare,instalatie

spalare faruri,duze instalatie spalare

parbriz incalzite

- Rear Assist

Optionale sigure(la care m-am hotarat):RCD 510 si climatronic

Voi ce-ati alege din lista de mai sus?

astept parerile voastre:)multumesc anticipat:X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. alege ce iti place, o masina se mai ia si cu sufletul. daca aia iti place ia tot asa. mie nu mi se pare ca negrul da la fel de bine pe g6 cum dadea pe g5. dar e o impresie subiectiva.

2. nimeni nu iti poate zice ce e cu adevarat necesar PT TINE. nimeni. numai tu stii ce nevoi ai. poate ar fi bine sa spui ce nevoi ai si dupa aia o sa ti se recomande mai bine.

acuma sa iti zic cate ceva despre chestiile alea

mie la pachetul ala de lumini II nu imi plac oglinzile rabatabil electric in sensul ca daca le uiti nerabatate si vine vreun chior si ti le da peste cap, s-a stricat mecanismul, deci trebuie sa nu uiti de ele.

la pachetul de iarna nu ma bag, numele e destul de clar si descrierea la fel, esti friguros, merita.

rear assistul l-am luat si eu pt ca, desi masina nu e mare, niciodata nu reuseam sa parchez la mai putin de juma de metru de ala din spate, mereu mi-era ca il lovesc, nu ma ajuta nici forma masinii. si decat sa ma stresez de fiecare data, mai bine asa. eu unul ti-o recomand, sunt niste filmulete pe youtube cu ea, e super utila oricat de mica/mare e masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am zgarcit ca nu mi-am luat pachet de iarna si regret.

Eu spun ca acest pachet de iarna e obligatoriu :beer:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate mandelu, te asigur ca este unul dintre cei mai documentati colegi de pe forum. Daca iti place negru, de ce eziti? Mai ales ca daca o duci o bucata de vreme in Austria, o sa-ti fie mult mai usor sa o intretii, atata praf ca la noi eu nu am vazut altundeva. Cand mi-am configurat eu masina exista un pachet relax ce era o combinatie intre lumini si vizibilitate 2 cu pachet de iarna. Mi s-a parut ideal atat ca si pret cat si ca dotari. Singurul lucru care regret ca nu l-am pus sunt oglinzile rabatabile electric. Este pt. mine o optiune utila, atunci cand trebuie sa manevrez masina in spatii inguste, la fel acea coborare a oglinzii dreapta care te ajuta sa-ti protejezi jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!