Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

M-am uitat pe configurator si preturile par a fi fara TVA. De ex, este pe prima pagina Golf Edition de la 12.825 EURO cu tva. Daca ne uitam pe configurator vedem ca cel mai ieftin Golf e 10.157. Deci pretul ar trebui sa fie fara TVA.

adrianharlea te-as ruga sa te mai uiti inca o data pe configurator, pentru ca daca ai dreptate si preturile sunt cu TVA, au oferte foarte bune :offtopic:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

preturile sunt fara tva. cand dai sa configurezi unul scrie dedesubt ca includ tva. cand chiar ai ales un model si incepi sa pui optiuni, scrie sus ca fara tva, si asa si sunt, fara tva. scrie initial gresit.

va spun sigur ca e asa, pt ca m fost la dealer si am luat pretul de pe site si i-a pus tva. daca era cu tva inclus il comandam demult :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe configurator la pbn pt un gol 6 trendline, cu livrare de pe stoc pretul este cu tva.scrie mai jos ca este fara tva dar este gresit. mai jos este configuratia copiata de pe site-ul lor:

Golf Ed.TL 1.6 TDI/105 CP DPF M5,4 usi / 105 CP/77 kW / 1.6l / Manuala - 5 viteze / 4-usi

Pret:

EUR 17.028,90

1.598 ccm, 77 kW/105 CP, diesel Albastru, Dotari: Airbag Sofer si Pasager, Airbag-uri laterale fata, Airbag-uri pentru cap fata, Bancheta spate cu spatar rabatabil, Centuri in 3 puncte pentru toate locurile, Climatronic, Computer de bord, Cotiera centrala, ESP (Sist.electronic ptr mentinerea stab.masinii), Geamuri termoizolante, Geamuri electrice fata/spate, Imobilizator electronic, Inchidere centralizata cu telecomanda, Oglinzi reglabile electric si incalzite, Proiectoare ceata, Radio CD-Player + difuzoare, Servodirectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da preturile sunt fara TVA era si normal :| cand vezi factura finala e in plus vreo 2000-3000 de euro :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la configuratorul oficial de pe volkswagen.ro. nu stiu ce face pbn-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate mi-aduc aminte pretul include Tva doar la primul pas, cand selectezi versiunea de echipare si motorizare. Ceea ce urmeaza, adica optionalele sunt fara Tva. Induce in eroare clientul si il face sa creada ca a obtinut un pret final foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, pretul e fara tva, ca dovada, la sfarsit, dupa ce ai terminat de configurat optionale, iti prezinta un total in care intra pretul standard+optionalele cu pretul standard si nu cu pretul cu tot cu tva. ar fi aiurea sa adune preturi cu tva cu preturi fara. daca dai pe listare oferta, iti scrie clar: pret fara tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la configuratorul oficial de pe volkswagen.ro. nu stiu ce face pbn-ul.

Si eu la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ar trebui sa sune cineva la VW romania...la mail nu cred ca o sa raspunda asa de repede.As suna chiar eu sa intreb,deoarece la inceputul lui februarie vreau sa dau comanda,dar nu ma aflu in tara si nici nu o sa ajung pana atunci.

Daca ar fi preturile cu TVA,ar fi super...imbatabil,parerea mea!pentru o asemenea clasa.

Chiar sunt curios,desi cred ca este o greseala pe site(defapt este fara TVA) pentru ca la noi la romani chestii deastea se trec usor cu vederea,desi ei nu-si dau seama ca ne dau batai rau de cap cu asa ceva.

in fine,poate o sa pun un prieten din tara sa sune sa intrebe ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt fara TVA!!! e o greseala a incompetentilor care intretin site-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am uitat in configurator, dar o stire zice ca de acum se pot comanda stopuri cu led-uri si pe alte echipari, nu doar pe r20

o idee buna din partea celor de la vw, parerea mea

-> sursa

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal sunt in culpa datorita lipsei de claritate din postul anterior. Ca sa evit eventuale ironii, recunosc faptul ca sunt cam volubil, dar incoerenta este ceva comun romanilor si macar eu am ca si circumstanta atenuanta faptul ca nu eram baut. Cand configurezi o masina, pretul initial este cel de lista, cu tva inclus.(pasul 1) Fireste ca in configurator iti apare net, dar multi utilizatori nu observa asta. Pe de alta parte, in lista de optionale care urmeaza la pasii urmatori, preturile sunt fara tva, se si spune asta. Oricum, cineva care vrea sa cumpere efectiv masina se informeaza si afla din timp ce-l asteapta. Cu riscul de a fi offtopic, posesorii de tsi sunt rugati sa parcurga saga subsemnatului pe sectiunea Motoare benzina, 1.4 tsi. Astept comentarii.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ angel eye - lampile spate cu tehnologie LED se pot comanda pt GTI sau pt GTD si costa 255 euro fara TVA. cel putin asa am observat pe configurator. pe R20 stiu ca sunt standard.

@alex76 - nu e vina ta. confuzia se produce din cauza incompetentei celor care se ocupa de site. ca si parere personala, site-ul vw.ro mi se pare f slab, lasat de izbeliste, invechit si cam ne-updatat. de exemplu cred ca ar fi ok sa stim de pe site informatii despre oferte, promotii disponibile la toti dealerii etc. parerea mea!

Modificat de phane22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pacat ca nu pot fi comandate si pe alte modele din configurator.. Oare pot fi comandate separat si instalate ulterior?

:) Sorry dudu, still getting the hang of everything around here.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este indicat ca pe un motor de 1.4 TSI 122 CP sa se monteze pachetul acesta:

Pachet sport"Girona"Volkswagen

Individual,7.5Jx17,anvelope 225/45 R17,

inclusiv suruburi cu protectie antifurt

extinsa,suspensie sport,Privacy

glass,indicator presiune pneuri ????

daca da,la acest pachet pe configurator imi arata ca nu trebuie suspensie adaptiva,este adevarat sau doar o greseala a configuratorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita jantele de 17 si suspenia sport!

LE: Si privacy glass merita vara.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nici o greseala, suspensia adaptiva nu conditioneaza de nici un fel pachetul sport ce l-ai ales. Ce inseamna protectie antifurt extinsa la roti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@--- alex76 ----habar nu am ce inseamna protectie antifurt extinsa la roti:( poate iti spune un coleg de pe forum....

multumesc pentru raspunsuri:)

sunteti foarte simpatici aici pe forum...si rapizi:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

protectia extinsa la roti cred si sper sa nu gresesc,este acel "surub de siguranta" de la fiecare roata care nu poate fi deschis cu o cheie normala.(prezent la masinile mai noi in general)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful 6 nu vine cu antifurt la roti, probabil despre acele suruburi este vorba. Eu am cumparat separat antifurturi, odata cu jantele pentru anvelopele de iarna (de fapt eu am lasat jantele originale pentru iarna si cele aftermarket pentru vara).

La octavia vin standard (cel putin la Elegance).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a venit in standard cu antifurt la roti. Este vorba de acel prezon cu cap modificat. Am crezut ca au mai inventat ceva suplimentar. Apropo, stie cineva daca pui xenon aftermarket pe G6, cam care sunt costurile finale (am spalator faruri), ce solutie recomandati si daca afecteaza cu ceva garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate pune cineva o poza cu jantele "Girona"?sa vad cum arata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

In primul rand tin sa precizez ca momentan nu conduc un VW si ca este posibil ca urmatoarea masina sa fie un Golf 6 1.4 122CP HL.

In al doilea rand as dori inainte de a face pasul si a comanda un VW sa va intreb cateva intrebari care pentru mine sunt edificatoare.

1. Doresc sa cumpar o masina pentru 4-5 ani si apoi sa o revand .. cam cat credeti ca va conta la o revanzare motorul si dotarile?

2. Ce este de preferat pentru un buget de cam 17.000 Euro .. un 2.0 TDI TL sau un 1.4 TSI HL in conditiile in care acesta masina este doar ptr BUC si f putine iesiri din BUC?

3. Legat de costuri ma gandesc ca un motor 1.4 benzina per total iese mai ieftin .. ( + revizie, + asigurare, +pret, + dotari, - consum ) .. am dreptate?

4. Cum se comporta motorul 1.4 tsi la un condus agresiv? Primul la semafor.. primul care pleaca.. urcari ale motorului la peste 3000 frecvente.

5. Ce delaer VW credeti ca este cel mai usor de abordat in vedere obtinerii unei reduceri fata de pretul de lista. Puteti recomda o persoana ? stiu ca s-a mai scris dar ce reducere s-a obtinut maxim ptr o masina pe comanda?

Multumesc anticipat,

PS: Sper sa revin cu posturi in care sa ma laud ca am o masina Golf pe comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata farurile cu xenon la G6, daca le-am ales la optiuni?

post-59223-1261070805_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!