Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

salut.

am vazut ca pe configuratorul de la vw.ro,pentru un golf 6 TSI 122 CP,la alegerea tapiteriei apare "piele" si nu costa nimic.Ma poate lamuri cineva?sa fie adevarat sau doar o greseala de-a lor.ma gandesc ca este pielea aceea intoarsa care o gasesti pe sezut si pe spatar.

astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

daca e varianta de echipare HL e Alcantara, un fel de piele intoarsa. nu e pielea aia de 1000 si ceva de euro gratis :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,la varianta HL ma refeream....

deci este pielea aceea intoarsa pana la urma,nu? e bine si asa:D

este o greseala a configuratorului sau chiar e adevarat...pentru ca pana acum am mai configurat masina,tot varianta HL,dar nu aparea tapiterie piele.Imi apare doar de cateva zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

azi am dat comanda de un Golf 6 PLUS HL cu cateva optionale:

-climatronic

-senzori ploaie,lumini si de presiune in roti

-senzori de parcare fata-spate

-priza 220V

-RCD 510 cu MP3, 10 incinte acustice, cd-changer pt 6 cd

-scaun pasager complet rabatabil

-incalzire in scaune, pachet de iarna

-suspensie drumuri grele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...motorul este 1,6 tdi 105cp, DSG7, iar ca pret final 21700euro.

am in schimb o curiozitate: ce procent maxim % DISCOUNT ati putut obtine in urma "negocierilor"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2% la Cardinal Motors (pentru versiunea Edition care avea deja discount)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adifox dupa negocieri cu mai multi dealeri, am obtinut pe langa reducerea de baza( Golf Edition) inca o reducere de 4% la PBV1 Bucuresti, de la 18758 la 18007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit 3,5%, se pare ca 4% e maximum, cel putin acum cand deja sunt reduse preturile cu aprox. 10%.

in ce perioada a fost reducerea de 4%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit 4.5 la timisoara si am zis ca nu e mult si nu m-am bagat :Driver:

dar vad ca era. mi s-a mai oferit un 4 si ceva in bucuresti daca iau cu cineva inca o masina, adica 2 in total. dar am zis sa mai stau sa vedem ce mai face euroiul. desi nu face bine deloc, vad ;)

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ adifox am facut comanda pe 04.11. alt dealer s-a mirat de reducerea obtinuta spunand ca 4% e cam mult, ca masina a fost vanduta in pierdere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea sunt niste minciuni sfruntate. mi-a zis si mie un dealer ca 4% are el si i-am zis ca daca avea atata, era de mult in faliment. si nu a mai zis nimic :)

pt 4% nici nu m-as chinui sa fiu dealer. sa fim seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil 4% are agentul de vanzari, restul are dealerul, atunci un agent care iti vinde masina cu mai putin de 4% discount, castiga diferenta + salariul lunar. parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog ramaneti OnTopic!

Exista deja un topic ce se refera la Discounturi la cumparare

Ca parere strict personala, nu cred ca aceste discounturi sunt general valabile. Acordarea si valoarea lor depind de foarte multi factori, de la necesitatea respectivului dealer de a vinde o masina (sta foarte rau pe acea luna/trimestru), la tipul masinii si momentul evolutiei respectivului model (rareori gasesti bargain-uri pe noi modele) pana la sarmul tau personal si modul cum interactionezi cu agentul de vanzari... Nu toti suntem negociatori innascuti, nu toti putem obtine aceleasi cifre iar peste toate astea se aplica zicala "Cere si ti se va da" in sensul ca nimeni nu da aceste avantaje fara sa le soliciti (da, stiu ca e aiurea insa am vazut destule cazuri)

Mersi de intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pot gasi un manual de utilizare golf 6?in orice format.daca ma puteti ajuta,va rog sa-mi postati un link de unde il pot downloda.

inca nu am masinutza,dar as vrea sa ma informez din timp despre functiile fiecarui compartiment in parte.

Va rog sa ma ajutati daca puteti:)

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@raul_mihai: exista un topic: " intrebari frecvente" - " cereri manuale" . posteaza acolo cererea ta

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti despre motorul de 2.0 tdi 110cp? ?

masina costa 19 mii de euro...si am primit o reducere de 3000 de euro adica mi a redus TVA-ul :icon_thumright:

dotari: 2.0 tdi 110cp,climatronic, 11 airbag inclusiv pt genunchi la sofer, rosu tornado, rcd 310 8 boxe si aux-in, computer bord plus,4 usi,model tred-line., geamuri electrice,pilot. etc....daca nu aveam reducerea asta nu imi mai luam asa ca am avut noroc...masina consuma foarte putin pt motorul care il are am ajuns la 5800 de km cu ea si nu am avut nici o prob cu ea decat ca am schimbat aripa fata stanga din cauza unui ''sofer'' di galati dar sa rezolvat si cu ocazia asta mi au schimbat si amortizorul si telescopul :icon_cool: ....care au mai fc incidente dinastea majore sa zica daca au fc treaba buna aia de la service...multa bafta tuturor care posed aceasta masina Golf6 si orice model vw...sarbatori fericite!!!!! nu uitati cei cu incidente sa va postati parerile pe forum..bafta multa :vwrullz:

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna la toata lumea. In legatura cu pielea Alcantara disponibila pe Golf versiune HL considerati ca se uzeaza mai usor ca o stofa, cunoasteti cazuri in care unele persoane s-au plans de aceasta optiune? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am comandat highline, tot cu piele alcantara, nu se uzeaza mai repede, ca doar e piele, dar se curata mai greu, e mai pretentioasa.

vom vedea cum se comporta, mai ales ca eu la golf 6 plus am comandat varianta deschisa la culoare, cornsilk beige.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcantara nu e piele, e un material compozit cu proprietati similare pielii si cu durabilitate mai mare. Un fel de piele sintetica asemanatoare cu "pielea intoarsa" (suede).

Apropo de ce spune adifox, tapiteria de culoare deschisa e pretentioasa pentru ca orice murdarie se vede imediat. Nu e suficient sa ai hainele curate, pentru ca orice urme de poluare sau praf intrat pe geamul deschis ajung sa se vada pe tapiterie. Personal, nu am vrut sa imi pun cornsilk nu neaparat pentru ca se murdareste, ci pentru ca materialul de pe scaune, in afara de alcantara, nu e de cea mai buna calitate, iar culoarea deschisa accentueaza acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten cu alcantara corn silk beige la passat si dupa 2 ani s-a scamosat pe sezutul de la scunul soferului. Probabil si din cauza blugilor/buzunarelor de la blugi...un pic a intrat si culoarea albastra in bejul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamurire.

Eu ca si optional am ales MediaIn cu cablu conector pt USB, stie cineva cat costa sa cuperi cablu MediaIn seprarat cu conector pentru iPod? Intreb asta pt ca la Golf 6 HL nu poti opta direct pt iPod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti despre motorul de 2.0 tdi 110cp? ?

masina costa 19 mii de euro...si am primit o reducere de 3000 de euro adica mi a redus TVA-ul :D

dotari: 2.0 tdi 110cp,climatronic, 11 airbag inclusiv pt genunchi la sofer, rosu tornado, rcd 310 8 boxe si aux-in, computer bord plus,4 usi,model tred-line., geamuri electrice,pilot. etc....daca nu aveam reducerea asta nu imi mai luam asa ca am avut noroc...masina consuma foarte putin pt motorul care il are am ajuns la 5800 de km cu ea si nu am avut nici o prob cu ea. .multa bafta tuturor care posed aceasta masina Golf6 si orice model vw...sarbatori fericite!!!!!..bafta multa :)

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare..una idioata de altfel:preturile de la configurator de pe vw.ro sunt cu TVA sau fara?la fereastra de la configurator(in dreapta sus) scrie ca e pretul fara TVA,dar daca cititi ce scrie jos de tot(in josul paginei)spune ca preturile sunt exprimate in euro si includ TVA....

ce pot sa mai cred?lamuriti-ma si pe mine va rog frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt cu TVA, este o greseala a lor. Trebuie calculat TVA separat. :rolleyes:

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile sunt cu TVA.sunt verificate si confruntate de mine cu PBN, cand mi-am luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!