Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

da, asa e, m-am uitat pe configurator si chiar scrie ca "reglare pe verticala", adica scaunele ca nu sertarele :ceuameni:

e misto, am mai vazut la o masina si mi-a placut. si nu sunt f scumpe.

n-am inteles faza cu trusa de scule si cric - 13 euro, adica cum, ti-o da fara cric????? cred ca e singura masina de pe piata romaneasca fara asa ceva, si la o asa masina cred ca 13 euro sa puteau include.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Salut puteti sa-mi spuneti care este diferenta intre -lumini de drum permanente- si -lumini de zi permanente- cu specificarea ca o sa imi vina masina golf 6 highline cu pachetul de vizibilitate 2.E o diferenta de culoare a becului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare, ulterior se mai pot pune sertarele acelea?

Eu nici nu le.am observat cand am comandat.. Si ma gandeam ca sunt utile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai mai adaugat faruri ceata la TrendLine daca ai ales Pachet secure care le include ?

ups ^^

mersi de celelalte sfaturi ... o sa ma gandesc la acel pachet depozitare-sertare sub scaune ... niste poze darca s-ar putea cand ai timp ar fi ok ....

adevarul este ca mai util ar fi acel pachet de iarna ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

faazd, miercuri seara ma intorc in Bucuresti. Daca imi poti da un PM, te rog, iti fac pozele. Sa nu cumva sa uit. Eu as pune clar sertarele, incalzire poti pune si aftermarket cu vreo 4 milioane (daca nu ai bani acum si vei dori peste un timp.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau incalzirea, si sertarele le pui mai usor dupa decat prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea si optiunea privacy glass merita. E diferenta enorma intre folia after (chiar si cea de calitate) si geamurile ce vin cu cu aceasta optiune. Si va spun in cunostiinta de cauza, pt ca la fosta mea masina am schimbat luneta si am pus una cu privacy glass, iar pe geamurile laterale aveam folie. Diferenta de vizibilitate si calitate se observa imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire nu le poti pune pe toate, iar daca ai putea, ai ajune la un astfel de pret, ca ar merita o masina dintr-o clasa superioara. sunt de acord ca sa iti iei dotari cate iti trebuie, mai ales daca dupa aia nu le mai poti pune, sau te costa prea mult, dar totusi, daca ajungi la dotari de inca 20-30% din pret, e cam mult. parerea mea. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WNS ... si eu tot la asta ma gandeam .... adica cele din fabrica suntmult mai de calitate decat folia de dupa ... chiar vreau sa am "folie" pe partea din spate si cred ca o sa iau privacy glass .... mersi de opinie .. sincer parca as fi vrut ca cineva sa spuna chestia asta :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faazd, cred ca ai ametit cu totul cu atatea sfaturi, nu mai stii ce sa iei. Fiecare optiune merita si e clar superioara "inlocuitorilor" after-market. Insa, ma repet, configurarea masinii o alegi doar tu, in functie de buzunar si modalitatea de cumparare(cash sau leasing).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Iata pozele cu sertarele de sub scaune. Nu stiu daca si sertarul din stanga volanului intra tot in pachetul depozitare. Nu i-am facut poza ca sa nu induc in eroare. Daca aflam ca si ala e in pachet bag o poza si acolo.

Bafta in alegerea optionalelor, ai nevoie :)

PS: cand vrei sa dai comanda? Cred ca e mai inteligent sa VEZI sertarele mele decat sa te uiti la poze, sunt mult mai mari decat par (parerea mea).

Ciao.

post-41053-1245825454_thumb.jpg

post-41053-1245825460_thumb.jpg

post-41053-1245825465_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cumva capitonate, nu? adica nu pui ceva in ele si zdrangane de te ia gaia :). ca te lipsesti in cazul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare : de ce vreti neaparat cutie de viteze automata? (majoritatea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Sunt capitonate, nu zdrangane nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare : de ce vreti neaparat cutie de viteze automata? (majoritatea)

In primul rand confortul. In orasele aglomerate unde se poate intampla ca 5 km sa-i faci in 1-2 ore sau mai mult, cred ca te simti mai bine cu o cutie DSG decat sa tot invarti facaletul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul este o cutie senzationala, care isi merita fiecare cent dat pe ea, performante de neegalat de nici un mare cunoscator. Cam peste 1 an si jumatate imi voi lua noul GTI + DSG :D . Mai astept sa treaca "perioada critica" a noului model :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca e vorba de confort si ca e f buna ( tatal meu are pe masina sa cutie automata) dar ma gandeam ca multi isi fac calculul ce dotari sa isi ia, ce sa mai scoata, ce sa mai puna in conditiile in care dau aproape 2000 euro in plus doar pe cutie.

Modificat de tormentor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta nu este orice fel de cutie automata, ci renumitul DSG(dumblu-ambreiaj), care a fost premiata si raspremiata. Si e cam singura cutie automata care schimba mai repede decat cel mai tare sofer in viata care ar avea o cutie manuala, iar timpii de accelerare obtinuti sunt mai buni,consumul la fel(e vorba de acelasi motor si conform datelor furnizate de producator). Asa ca face toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e o cutie f buna, am mers cu una, singura problema (insurmontabila in ce ma priveste) e ca iti rapeste complet placerea de a conduce, practic nu prea mai ai ce face la volan, iar eu unul nu am 50 de ani, imi place sa conduc eu si sa am control cat mai mult. ce nu mi-a placut e ca daca o tii in D e masina cam fara vlaga, in schimb in S se recompenseaza. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un golf 6 motor 1.6 trendline.Se pot monta jante de 18 detroit fara sa atinga in aripi ?n as vrea sa fiu nevoit sa roluiesc aripile sau sa schimb suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tormentor - in legatura cu DSG'ul ... .cel putin pt mine este cam principalul motiv pentru care am ales vw, am condus un golf 5 cu dsg 7 trepte cam 1000 km in cam toate conditiile (oras, autostrada, drum 2 benzi, drum cu destule denivelari) si am ramas foarte impresionat de acesta cutie .... daca nu ar fi pt ea poate as putea alege un cee'd linistit daca m-as gandi la pret si mai ales garantia de 7 ani care o ofera cei de la kia mai nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu cei 2000euro dati pe aceasta cutie la achizitionarea masinii asa cum zice tormentor este o problema ci aceea de asumare a unui risc. Riscul consta in faptul ca, dupa expirarea perioadei de garantie si in cazul unei eventuale defectatii ale acestei cutii(ex.mecatronic) costurile reparatiei si reparatia in sine sunt destul de costisitoare(100 +mil.) si atunci cat de mult iti poti asuma acest risc?. Exemple sunt destule, inclusiv d-l Voinea care a avut probleme la cutia DSG pe Golf R32.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu chiar cred ca atunci cand achizitioonezi cam orice masina in orice configuratie iti asumi un risc ..... chiar acuum o saptamana unui prieten i s-a stricat pur si simplu motorul la un clio si il costa cam 3-4 mii euro reparatia daca o face cu piese noi, avea in jur de 60 mii km cand i s-a intamplat (motorul, din motive inca necunoscute 100% a inceput sa i se accelereze singur fara nici un motiv .... si acum mecanicii i-au spus ca nu mai are ce sa faca decat sa schimbe motorul in intregime .... prea multe amanunte exacte nu stiu si nu vreau sa dau informatii gresite, tot ce stiu este ca i s-a intamplat dupa revizia de 60 mii km facuta la reprezentanta la renault)

ceea ce vreau sa spun este ca este de luat in considerare si norocul pana la urma la achizitionarea unei masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

riscul nu e totusi asa de mare. cunosc oameni care au facut sute de mii de Km fara probleme avand cutie de viteze automata. E un fel de mit ca pe la 150.000 Km incep sa cedeze .

Acum e totusi vorba si de noroc sau ghinion. Un exemplu care sa sustina ce zice faazd pot da si eu :

2 prieteni si-au cumparat la o diferenta de 1 luna cate o Skoda Octavia (prin 2006 asta) unul merge si azi cu ea si o lauda ce masina excelenta e , celalalt a avut numai probleme si injura de mama focului. Aceeasi masina, comportament diferit.

Sorry de offtopic :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Ma gandesc sa achizitionez si eu un Golf nou insa nu sunt foarte hotarat ce sa iau(diesel sau benzina).

In ceea ce priveste optionalele care e diferenta intre Aer conditionat "Climatic" cu reglare

semiautomata & Aer conditionat Climatronic-reglare automata pe doua zone,separat stanga/dreapta(EUR 149)?

Suspensiile cu reglare adaptiva sunt de folos? Doamne fereste va fi nevoie sa schimb ceva nu o sa ma coste o caruta de bani? E putin mai delicata treaba cu presiunea gazului din amortizoare, etc.

Multumesc!

Modificat de NemeSys_xxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!