Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

iepumare: aha, deci daca nu erai printre primii nu era cazul. e bine de stiut.

am si eu intrebari:

1. din cate stiu eu RCD 510 are si Bluetooth (BT). merge asa, default? as dori cateva detalii daca l-ati incercat. e suficient sa activezi la telefon si ti-l detecteaza? cand te suna cineva vezi undeva pe vreun ecran al masinii numarul care te apeleaza? sau doar suna si raspunzi?

2. pt cei cu HL, cum vi se pare tapiteria la intretinut si cum estimati ca se va comporta in timp, peste 4-5 ani? credeti ca se vor vedea semne de uzura? la o asa tapiterie nu are sens sa pui huse.

3. din cate stiu eu tempomatul are si ACC (mentine distanta fata de ala din fata). l-ati incercat? cum e? merge si pe sosele cu o banda pe sens? daca vine unul din celalalt sens stie sa nu franeze aiurea?

4. cum vi se pare antifonarea? mie la drive-test mi s-a parut ok, dar nu am apucat sa trec de 100. pe la 130-140 m-ar fi interesat.

o sa va mai intreb pe masura ce imi aduc aminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Iti pot raspunde la punctul 4. pentru ca am facut un test drive cu un golf 6 highline 1.4 TSI 122CP. Am ajuns pana pe la 140-150 si nici nu iti dai seama ca ai o viteza asa mare, e bine antifonata si eu unu pot spune ca Fordul meu e mai zgomotos la viteza aceea, ca sa fac o comparatie. Nu am mers foarte mult cu acea viteza pentru ca mai pun radare pe acolo si am lasat-o mai moale dar cat am mentinut viteza totul era ok si ma putream intelegeam si cu ceilalati pasageri, nu era nevoie sa urlam sau sa repetam ce am spus, vorbeam normal.

Modificat de Fivetd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta e...

Mersi mult de info.

Din pacate setul de jante de iarna care la am de la fostul Focus 2 nu se potrivesc. Cauciucurile de iarna insa raman.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Avertisment verbal!

Aria de anunturi este in alta parte. In plus, anunturile strict non-vag nu sunt permise

Citeste Regulamentul! Mersi

Modificat de dudu
Avertisment Verbal !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr. mandelu :

1. BT radioului nu functioneaza daca nu cumperi si optiunea pentru adaptarea (pregatirea) telefonului mobil, care costa si aia in jur de 400 euro.

2. Tapiteria pare rezistenta in timp, usor de intretinut, cred ca va arata bine si peste 5 ani.

3. ACC este de asemenea o optiune suplimentara, nu e inclusa in tempomatul standard. Si aceasta optiune e peste 400 euro. Nu am luat-o, deci nu stiu cum actioneaza practic.

4. Antifonarea este excelenta, zici ca esti intr-o camera cu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, credeam ca merge si BT si ca ACC e standard, nu de alta, dar din lista de dotari nu m-am prins care ar fi tempomat cu ACC (desi le-am citit cu multa atentie). ok, multumesc mult de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E liniste in masina si cand stai pe loc , dac vreau sa ascult motorul sau evacuarea terbuie sa stau cu geamul deschis. Pana la 1500-1600 de ture toba scoate un sunet mai gros un pic sportiv dar daca nu am geamul ridicat nu aud acel sunet din toba se aunde infundat motorul. Eu am mers cu 120 si e destul de silentioasa.Singurul lucru care il intreb sieu acum. Cine a mers pe piatra cubica ? Acolo se simt suspensiile mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu

Chiar sunt printre primii 10 sau chiar primul cu golf 6 1.4 TSI 122 cp, DSG7, ca atare am fost azi la RAR Voluntari pentru omologare.

angajatul de la RAR doar a verificat seria de pe parbriz, nimic altceva..ah...si mi-a laudat cutia DSG zicea ca e "za best" :(

In rest o ora si jumatate de asteptare si am primit cartea securizata. Costuri: 140 lei.

In rest subscriu la ce a a spus tudorvw.

Referitor la consum mie imi ia sub 10 in oras acum si am ~350 km

Cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru noii posesori de G6 carora le si urez cati mai multi km fara incidente, ce parere aveti de spatiul interior din noul golf? la locurile din spate este suficient spatiu pentru 5 persoane? daca puteti poate puneti si niste poze din punctul asta de vedere, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta nu e loc pentru 5 persoane pe locurile din spate. Desi cred ca te-ai referit la 5 locuri si cu cele din fata. Mie unul mi s-a parut o idee mai ingramadit G6 decat G5, dar pot sta decent 3 persoane adulte de greutate medie in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepumare

in legatura cu senzorul de lichid de parbriz am intrebat si eu si mi s-a zis ca se poate la prima revizie sa spui si din calculator se poate activa aceasta functie, adica exista acel senzor doar ca nu este activat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta nu e loc pentru 5 persoane pe locurile din spate. Desi cred ca te-ai referit la 5 locuri si cu cele din fata. Mie unul mi s-a parut o idee mai ingramadit G6 decat G5, dar pot sta decent 3 persoane adulte de greutate medie in spate.

Da...imi cer scuze de neatentie...vroiam sa spun 3 persoane daca incap in spate pentru ca am de ales intre G6 si O2 FL si O2 are spatiu dar G6 imi da mai multa incredere la calitatea materialelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca O2 poate avea loc in spate pt 3 ca doar e aceeasi platforma cu Golf-ul 5.

Oricum parerea mea personala este ca in nici o masina nu se poate merge la drum lung cu 3 adulti in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dnldnl

Se pare ca situatia cu becul de lipsa lichid parbriz e mai complicata decat pare.

In teorie se poate activa cu VAG-COM-ul dar daca nu ai si sensor de nivel in vasul de expansiune, atentionarea de pe bord va sta tot timpul aprinsa dupa ce o activezi.

Bine pana acum nu am avut curiozitatea sa verific daca am sensor de nivel in vas. Dar de regula daca nu platesti pentru pachetul de iarna nu-ti pun sensor.

Era pe aici pe site si un DIY despre montarea sensorului, trebuie sa trahi fire pana la Instrument Cluster (complicat pentru mine)

O sa verific vasul de expansiune

LE: cand am spus vas de expansiune ma refeream la vas de spalare parbriz

Mersi Alextz

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vas de expansiune? Poate vrei sa zici vas de spalare parbriz. Ca senzor in vasul de expansiune iti zic eu sigur ca ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30.10.2008 - 05.02.2009, mai exact un termen de livrare de 3 luni si cateva zile si uite ca a venit si Golful meu :D .

Echipare HL, optional: climatronic, motorizare 1.4 TSI 122cp. Nu va pot da momentan prea multe detalii starea de euforie fiind destul de mare, totusi va pot spune ca masina (asta asa la o prima vedere dupa abia 100 km) este destul de confortabila avand in vedere calitatea drumurilor din oras in general. Revin cu impresii, subiective, mai tarziu dupa ce voi fi trecut de rodajul de 1500 km.

Baietii de la predare au zis ceva de genu sa nu depasesc 3000 rpm in primii 1500 si dupe aia sa ii dau. La rodaj in carte nu scrie de cele 3000 de ture da spune sa nu te dai la ea ca se sperie :P.

Nu vreau sa fiu offtopic, dar voi cum procedati sau ati procedat in rodaj. Ma intereseaza cum ati procedat voi si nu ce scrie pe alte siteuri gen hard run. Ati respectat manualul sau "ati inrosit-o" :coffee_lol:. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa tine, baietii aia cu diplome de mecanici sunt mai inteligenti decat aia cu diplome de ingineri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti de geamurile electrice? Ele vin toate 4 electrice standard? Sau e diferenta intre TL, CL si HL?

In configuratia din VW Germania toate 4 electrice sunt optionale, in standard venind numai cele fata. La noi nu exista optiunea asta.

de asemenea cand te uiti la VW Romania pe site-ul de prezentare a TL este o poza cu geamuri electrice numai pe fata iar la CL si HL cu toate 4 electrice.

Dealer-ul mi-a spus ca la noi vin toate 4 electrice si la TL. Este numai reclama mincinoasa sau...?

Poate sa imi spuna cineva care are deja TL sau cineva care stie, cum sta situatia?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasul de expansiune (apa de spalare parbriz/luneta) la versiunea TL nu are sezor , ar fi trebuit sa arate ca cel de la vasul cu lichid de racire, eu am 4 geamuri electrice standard,iar cu scaunul dat in spate la maxim stau cu genunchii lipiti de spatar(am 1,75 cam asa ) dar nu cred ca cineva il va da in spate la maxim,treaba cu 3 persoane in spate este mai delicata pentru ca cei de la margini trebuie sa stea cu picioarele lipite ca sa poate sta si al treilea(in mijoc ):

post-39169-1234103379_thumb.jpg

post-39169-1234103540_thumb.jpg

post-39169-1234104258_thumb.jpg

post-39169-1234104263_thumb.jpg

Modificat de Alexzander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru ultima oara:

vasul de expansiune = vas lichid racire = chestia cu galben din poza

Nivelul de spalator parbriz vine pe G5 ori pe xenon, ori pachet de iarna, ori nu-mai-stiu ce (tot pachet optional) iar la G6 nu tin minte sa-l fi vazut ca standard pe vreo echipare...

post-3944-1234106074_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva rost de o carte tehnica de G6 (manual)?

Stie cineva de unde se pot comanda niste accesorii pentru G6 (vezi pozele si link-ul cu comanda accesorii de pe VW Germania):

1.protectia de vopsea V-Protector

2.protectie praguri

3.cablul MEDIA_IN si cu cablurile adaptoare USB,AUX_IN,etc?

4.....

Am incercat la dealer dar nici nu a "auzit" de ele.

https://www.volkswagen-zubehoer-shop.de/web..._category=30842

post-41056-1234108684_thumb.jpg

post-41056-1234108704_thumb.jpg

post-41056-1234108720_thumb.jpg

post-41056-1234108733_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii de la predare au zis ceva de genu sa nu depasesc 3000 rpm in primii 1500 si dupe aia sa ii dau. La rodaj in carte nu scrie de cele 3000 de ture da spune sa nu te dai la ea ca se sperie :).

Nu vreau sa fiu offtopic, dar voi cum procedati sau ati procedat in rodaj. Ma intereseaza cum ati procedat voi si nu ce scrie pe alte siteuri gen hard run. Ati respectat manualul sau "ati inrosit-o" :(. Multumesc.

Eu am cam 650 km si i-am dat de cateva ori ~4000 rpm (involuntar)...deh, DSG-ul asta e sensibil si acceleratia la fel...si daca ma bag intr-o depasire trebuie sa o fac repede, nu sa sforai. Acum nici nu trebuie exagerat, sa pui de exemplu viata ta mai prejos de rodajul masinii

In rest incerc sa o menajez pana la 1000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da imi cer zcuze cu vasul de expansiune :) , iar cu idicatorul de nivel in manual e trecut ca optional.

ps: o sa vorbesc maine cu dealeru (omu de legatura :( ) sa vad daca apar si la noi accesoriile, dar sint sigur ca nu vor aparea mai devreme de xenoane.

Modificat de Alexzander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cip3118

In primul rand felicitari pentru masina, sa stapanest sanatos.

Referitor la rodaj parerea mea este ca in timpul rodajului este indicat sa nu folosest la puterea maxima motorul, nu folosii subturat si sa accelerezi progresiv. In rest sunt de accord cu iepumare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepumare - multam de raspuns, totusi cred ca DSG 7 schimba mai bine ca mine vitezele si de aia e mai usor sa sari usor peste 3000 rpm. Dupa primii 300 km din care juma in oras juma afara, in care am incercat toate treptele de viteza am ajuns la concluzia ca e bine ca rodajul sa il faci combinat oras-iesiri in afara. In oras nu folosec mai mult de treapta a 3-a, foarte rar a 4-a, iar afara ii dau lejer pana la a 6-a.

@szaki - multam de asemenea de raspuns si asteptare usoara, cat mai ai?

Oricum am constatat ca are suficient de multa forta pana ajung la acele 3000rpm (in a 6-a la 2900rpm ai cam 140 km/h :P ) asa ca stau cumintel pana fac 1500 km.

Dupa tine, baietii aia cu diplome de mecanici sunt mai inteligenti decat aia cu diplome de ingineri?

Acuma eu sincer nu am facut altceva decat sa intreb fara insa a pune la indoiala veleitatile profesionale ale cuiva (mecanic sau inginer). Presupun totusi ca cei care mi-au spus cum sa fac rodajul au o pregastire. Multumesc totusi de atentionare. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au o pregatire dar se bazeza mai mult pe experienta practica. Ceilalti au si experienta practica dar cunosc si destula teorie incat sa PREVADA anumite chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!