Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Cum e 122-ul? Suna el sau toba dupa 4-5000? :)

Daca dai search pe youtube gasesti multe filmulete cu sunetul acestui motor.

Ca sa iti dau numai un exemplu: Sunet TSI 122cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Dinamovistule, sorry pt. post, a-i făcut un drive test? Cum suna un 122, at

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinamovistu

Test drive am facut cu 1.2 TSI si mi-a placut cum trage. Cel mai mult mi-a placut sunetul motorului pe Octavia 2. Se auzea misto motorul. Si asta de la 2000 de ture. In schimb pe Golf era mult mai silentios.

Ce nu mi-a placut la 1.2 TSI a fost cuplu la viteze mari. Adica trage bine in vitezele 2,3,4 insa 5 si 6 parca as fi vrut ceva mai multa putere. Si am zis ca 1.4 TSI ar trebui sa aiba ceva in plus.

Nu am inteles din pacate ce ai vrut sa spui legat de Cristea si NDoye. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu are de ce sa traga cu a 5-a si a 6-a ca sunt special optimizate pt consum. Asa e si asa e normal sa fie. Pt orice depasire in viteze legale iti ajunge maxima a 4-a. 122-ul prinde cu a 3-a ceva de genul 130, deci pana si a 4-a e cam mult :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Triplele LED nu mai sunt disponibile sau e o scapare in configurator si in pdf ul oferit pe volkswagen.ro?

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Existau triple LED ca optiune?

Eu cand am dat comanda (7mai) nu am vazut sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ştiţi unde as putea vedea un interior/exterior de HL?

La PBN aveau doar TL.

Exista undeva o comparaţie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu intrebam de versiuni normale TL,CL si HL.La GTI ma asteptam sa existe din moment ce este deja divizia sport .

In alta ordine de idei vad ca au disparut din configurator la varianta CL :

-asistent urcare panta

-volan multifunctional

si a aparut :

-Asistent faza lunga "Light Assist"

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca era disponibila la mai toate variantele de echipare, standard la R. Ma rog...am cautat putin si am remarcat ca pe configuratorul de pe .de triplele LED sunt standard la GTI. Si pe configuratorul .ro apar la dotari serie. Asa s-ar explica de ce nu mai sunt pe lista de optionale. Totusi daca are cineva un pdf de configurare updatat la zi, nu relicva de pe site, sa il posteze.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si aici poate topicul acesta are mai multa popularitate :cool:

O scurta intrebare pentru cei care au apelat la programul Rabla si au achizitionat o masina noua din grupul VAG.

De ex:

Golf VI CL Edition 1.2 TSI/105 CP,M6

Benzina / 1.2l / 77 kW/105 CP / Manuala - 6 viteze / 4-usi

Incarcarea totala permisa: 1790 kg Sarcina utila nominala: abh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pretul final.

de ex. daca in urma avansului dat, a mai ramas de dat 12700 euro, iar la ridicarea masinii, cand se presupune ca dai toti banii, cele 3 vouchere valoreaza 2700 la cursul lor, mai ramane sa scoti din buzunar 10000 euro.

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot considera avans cele trei vouchere fara alti bani cash oare ? Masina o vreau in leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic da, doar ca dupa ce le depui la dealer, tb ca acesta sa primeasca validarea lor de la AFM (cam 2 sapt) , abia apoi poate sa lanseze comanda la fabrica.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Dupa amiaza incerc sa imi fac drum la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot mai multi cu late machiatto, f bine, e chiar misto. sper ca la urmatoarele versiuni sa iti ofere si ei mai multe culori si optiuni de personalizare interna.

pana acum nu am sesizat sa se murdareasca usor si am stresat-o putin cand m-am mutat si am umplut masina.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai acum la bord?

Ce mi s-a paurt ciudat este ca la Golf 5 existau 3 nuante(exista si gir)pe CL si la Golf 6 sunt doar 2.Aceeasi situatie si la culorile caroseriei,pe G5 existau mai multe (de ex verde olive).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu decat de 2 nuante la g5. la g6 exista 2 pe fiecare nivel de echipare, care 2 cam difera cu cele de la alt nivel de echipare. gri-ul si machiatto de la CL difera total fata de griul si albul de pe HL. si asa e si la TL. sigur, daca tu vrei un anumit nivel de echipare esti blocat la 2, sper ca pe viitor sa fie mai atenti. ce nu pricep eu de ce au scos varianta aia plusata (asa pare la mana) care era pe jetta. Tare mult as fi vrut cremul de pe jetta.

km am acum 6000 si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa va dau o veste "bomba" : lattele meu machiato este mai inchis la culoare decit al lui mandelu. Ambele G6 CL !

a mea e fabricata la Mosel , culoare exterioara blue graphit

@mandelu, a ta unde este fabricata (litera 11 din VIN ) ?

ma gindesc ca o fi din cauza furnizorilor diferiti (nu ar fi normal) sau o avea legatura cu nuanta exterioara a masinii (mandelu o are alba)

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala de la Golf 6 nu e gri e titanium black adica e aproape negru.Eu am golf 5 cu interior gri (asa il vroiam si pe 6) si este sesizabil mai deschis decat titanium de pe 6.

Vreau si eu machiatto din acesta inchis :huh:

Daca nu e asa ii paste un scandal cu paletarul care nu corespunde .

Nuanta mai deschisa/inchisa din poze sa fie oare de la cum cade lumina pe tesatura?

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, are legatura si cu lumina. eu am incercat azi sa fac poze dar cu soarele asta f puternic a iesit in poze tesatura deschisa la culoare.

eu am vazut live masina lui mandelu si nuanta lui e aproape identica cu ce era la Octavia 2 echipare Ambiente tapiterie Achat (masina mea anterioara).

am atachat si 2 poze (prima a mea, bate mai spre roscat) , a doua de la mandelu

post-1831-1276590779_thumb.jpg

post-1831-1276590786_thumb.jpg

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci a tu le-ai vazut live pe amandoua si a lui este sesizabil mai deschisa.Am inteles eu bine?

M-as bucura sa fie ca a ta pentru ca sunt mai tipicar din fire .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, le-am vazut live pe ambele si a lui mandelu e mai deschisa la culoare.

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pt proaspat posesorii de G6: nu vi se pare ca distanta fata de masina din spate perceputa in oglinzile laterale este mult mai mare decit distanta perceputa cu retrovizoarea de pe mijloc?

stiu ca din constructia oglinzilor laterale "objects in the mirror are closer than appear", dar am condus si octavia 2 si golf 5 si nu era asa mare diferenta de distanta perceputa;

sper sa ma acomodez repede cu ac neajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu mi se pare mare diferenta cand iau in calcul si cum bate lumina. e posibil sa fie f apropiate. nu stiu acum vin-ul o sa ma uit.

referitor la oglinzi, da, asa e, si eu m-am socat. insa pt ca retrovizoarea apropie asa mult, este incredibil de utila pe autostrazi cu mai multe benzi (adica ma rog, orice de la 2 benzi in sus). evaluez dintr-o singura aruncatura in ea intreaga situatie din spate. mai iau putina teapa ca am impresia ca daca vreau sa schimb banda aia deja sunt lipiti de mine, si cand colo ei sunt la naiba in praznic, dar in principiu m-am obisnuit si evaluez destul de repede.

edit: P e litera 11.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!