Jump to content

Schimbare bec semnalizare din oglinda laterala


gabimok
 Share

Postare recomandată

Acele plastice sunt lipite, teoretic se poate desface dar cand il lipesti la loc o sa ramana urme.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu unu la fel, nu prea ai cum sa il desfaci fara sa se vada, e vreo 80 de lei cu totul jucaria sau chiar 70 de lei, ce rost are desfacutu lipitu si toata jmecheria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e 80 lei la reprezentanta? ai un cod pentru el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am luat de la reprezentanta, l-am luat de la un magazin oarecare, este identic cu celalalt. Sunt 3 modele, al meu este modelul cu bec de intrare si cu semnalizare.

E simplu daca te duci cu certifivatul.

Momentan la reprezentanta mai am comanda de un plastic si are deja 15 zile si nici un semn ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta PBV1 ca sa intreb de curiozitate de pretul piesei, partea cu luminare exterioara si ledu-uri de semnalizare, pret.....195 RON ( geeezaz)

O sa incerc pe la magazine de piese sa vad daca gasesc mai ieftin, nu am intrebat la Wolksparts dar cred ca e la fel daca e original

Gabriel, al tau zici ca e la fel ca cel original in sensul ca e acelasi, sau ca arata la fel dar e facut de altcineva? Calitatatea e la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naiba, e la fel nu stiu de cine e facut, s-o fi scumpit de anul trecut dar eu atat am dat 80 de lei pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva sa ne dea un cod pentru piesa (ansamblul) asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In post 41 ai citit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu . sry . m-am uitat peste topic dar se pare ca prea in graba . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna!Am un golf 5 si de curand mi sa ars un bec semnalizator de la oglinda.Imi poate spune cineva cum se schimba?eventual daca aveti si kteva poze cu pasii ce trebuie urmati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost indrumata aici de un moderator... dar in cate topic-uri a postat nu cred ca mai are vreo importanta :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , de curand am observat ca dezaburirea oglinzii pe partea dreapta nu mai merge , am observat ca acolo inauntru aveam un paianjen ascuns , in fiecare dimineata gaseam panza de paianjen , am fost la o spalatorie manuala si am spalat masina , la oglinda din dreapta am insistat oleac mai mult sa scam de musafir , sa fie asta o cauza de nu mai merge ? oglinzile au sigurante separat ? Oi fi facut vreun scurt ceva ? Voi ce ziceti ? A mai patit-o careva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incalzirea merge numai de la 16 ( daca tin bine minte ) grade afara in jos, la temperaturi mai mari nu merge comanda de incalzire...

a-ti avut temperaturi asa scazute la voi acolo ?! .

Faptul ca ai insistat la spalatorie nu trebuia sa aiba nici-un efect negativ la oglinda, caci la 12Vpoti tine firele bagate in apa si nu se intimpla scurt...

Gasesti pe forum multe tutoriale cu demontarea oglinzilor si dupa ce dai carcasa jos pui un aparat de masura sau lampa de cotrol pe firele de la incalzire si vezi daca ai tensiune pe ele cind dai comanda, ca sa stii ce ai defect ( dar repet, sa fie destul de frig afara )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , erau afara 10 grade si aveam bruma pe toata masina inclusiv oglinzi , am dat drumu la dezaburire oglinzi , la cea din stanga au inceput sa iasa aburi si sa dezaburit repejor , la dreapta nici o reactie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa desfaci oglinda, nu cred ca o sa ai tensiune acolo pt ca din calculatorul de usa se va dezactiva functia de incalzire atata timp cat ea nu merge ( de fapt nu are consumator sau nu se inchide circuitul).

Pentru aceste defectiuni s-a inventat testerul...spune imediat daca e arsa sau nu oglinda respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut oglinda si am deconectat firele de la rezistenta oglinzii pt incalzire , am masurat-o cu un aparat de masura si e buna , nu am idee de ce nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut oglinda si am deconectat firele de la rezistenta oglinzii pt incalzire , am masurat-o cu un aparat de masura si e buna , nu am idee de ce nu merge

Ce rezistenta are incalzirea din oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg intrebarea , ea e ca un circuit electric lipita de spatele oglinzii , nu stiu daca m-am exprimat bine , ar trebuie sa va uitati oleac pe adresa asta http://simplement.skoda.free.fr/ , e in limba franceza dar are multe poze , iti arata diferite chestii la octavia , e tare adresa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e asa greu de inteles? LA o masurare a circuitului cu aparatul de masura, ce valoare a rezistentei e indicata de aparat ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

atasez poze pt. cei care au curaj sa-si schimbe singuri semnalizarea din oglindapost-106190-0-90721400-1343860004_thumb.post-106190-0-46977800-1343860220_thumb.post-106190-0-51590200-1343860242_thumb.post-106190-0-07733700-1343860251_thumb.cu mentiunea ca se gaseste aftermarchet sub denumirea de capac semnalizator oglinda exterioara la pretul de 30 lei+ taxe curierpost-106190-0-79894100-1343860609_thumb.

Modificat de luktm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Poate pune cineva un link unde pot gasi acest capac cu semnalizare si lumina la un pret decent ( eu nu am reusit sa gasesc ) ca la OEM :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se repara ,se pot schimba ledurile SMD .

se desface modulul de plastic ce contine semnalizarea si apoi cu o surubelnita subtire se deslipeste mufa cu tot cu cablajul ce contin ledurile SMD.

se strica unul dintre leduri , cablajul contine o dioda( ca sa nu se alimenteze gresit ledurile) si o rezistenta de 110 ohmi si trei leduri SMD , 2 pe o parte si unul pe cealalta parte a cablajului

se verifica cu un aparat de masura care dintre leduri estre stricat si se scimba cel care estre stricat

ledurile de pe cablaj au 4 picioare 3 sunt masa( cel putin 2 pini sunt pentru sustinere) si un pin este tensiunea ,cele 3 leduri sunt inseriate si caderea de tensiune pe ele este de aproximativ 8v deci un led trebuie sa fie de cel putin 2v .

cost led cam intre 1-3 lei + lipiciul pentru lipire la loc a mufei cu cablaj(am folosit bison epoxy 5 minute la formatul de 2 siringi http://www.bison.net...poxy-5-minutes/)

eu am folosit led SMD cu 2 pini luat de la http://adelectrocom....ath=620_710_716

am reparat acu 3 saptamani semnalizatorul din oglinda de la sofer si lumineaza brici..

timp de lucru cam o ora trebuie sa aveti o menghinuta mica cu falci de cauciuc ca sa prindeti mufa de partea de plastic alba ce contine si becul de semnalizare a iluminari intrari in masina cei care au modulul elegange ca in poza ,ca sa se faca o lipire foarte buna.

semnalizatoroglinda.jpg

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!