Jump to content

Schimbare bec semnalizare din oglinda laterala


gabimok
 Share

Postare recomandată

CAuti in fisierul unde e salvata codarea si recodezi modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, B65WZS said:

Mda, atunci e minunat :(

Si cum pot reveni la codarea initiala ?

Orice sfat este bine venit.

 

11 hours ago, Al Bundy said:

Daca interfata e o clona, atunci doar ea stie ce a facut pe acolo. Trebuie sa revii la codarea initiala. 

Corect. Doar daca se mai poate. E posibil sa nu fie bifate respectivele codari....dar erorile sa fie. Am intalnit astfel cateva cazuri.

Masina este Octavia 2 non facelift?

Fa poze si posteaza-le, de la toate ecranele care iti apar la long coding, pe modul 09 ca sa te putem ajuta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa schimb și eu semnalizarea pe partea stângă dar se pare că nu se potrivesc mufele. Cea de sus e cea de pe mașină. Aveți idee unde put găsi mufă adaptoare? Sau dacă comand pe original oare îmi vine cum e modelul de sus? 

P.S. modelul de jos are și un led mai puțin. Cel din capăt de tot.

 

IMG_20220506_133449.jpg

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Conecteaza folosind mufa de la lampa ta. Folosesti tub termocontractibil , izolezi bine...si ai rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Poate ajută pe cineva să descriu experiența mea cu schimbarea semnalizărilor.

În primul rând, există două modele de lămpi de semnalizare : (1) cele cu luminare ambientală (cu bec W5W) și (2) cele fără luminare ambientală (au doar LED-urile pentru semnalizare). (1) are codul 1Z0 949 101 D. (2) are codul 1Z0 949 101 C.

 

În al doilea rând, în perioada 2005-2006 semnalizatorul a venit cu modelul de mufă arătată mai sus. Se numește mufa JST JWPF proiectată pentru medii ude in care spațiul e redus. Sunt destul de peformante.  ULTERIOR, mufa a fost schimbată cu una încorporată în carcasă (mai bună, din perspectiva mea).

De aceea VW/Skoda au adăugat și adaptoare pentru trecerea între cele două mufe. Codurile sunt 1Z0 949 101 DD/1Z0 949 101 CC.

 

În al treilea rând, producătorul OEM este Magnetti Marelli. Din păcate actualmente MM produce DOAR modelul fără lumină ambientală. Dacă aveți cu luminare ambientală și vreți acest model luați fie ALKAR (care e MULT inferior) sau alți producători similari. Dacă vreți OE sau OEM luați fie original de la Skoda, fie Magneti Marelli, dar FĂRĂ luminare ambientală.

Eu am ales varianta 2, căci costul a fost 80 lei/lampă MM cu adaptor inclus în pachet (2 lămpi 160 lei), în vreme ce OE de la Skoda era cam 200 lei lampa+50 lei adaptorul original (2 lămpi 500 lei).

Diferența mi s-a părut nejustificată.

Dacă aveți modelul cu luminare ambientală și montați modelul fără luminare ambientală trebuie să modificați adaptorul, prin eliminarea mufei mamă cu 2 pini și să luați mufa mamă cu 3 pini de la lampa e pe mașină. Nu am vrut să ciopârțesc adaptorul, astfel încât am de-pin-at mufele (cu un ac, cu mare atenție, căutați pe net cum se de-pin-ează acești conectori) și astfel s-a rezolvat problema în mod elegant.

 

Calitatea MM este una OE, este identic cu modelul original existent pe mașină (chiar se vede pe interior că are semnul Skoda șters), s-a potrivit perfect, fără lufturi.

 

Sper să vă ajute!

20220813_162656.jpg

20220811_201344.jpg

WhatsApp Image 2022-08-13 at 16.29.16.jpeg

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!