Jump to content

Pompa tandem cu probleme


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

depinde cat e de mare gaura. Poti sa o auzi....sau nu. Dar totusi verifica vacuumul cum a zis si Cosmin. Daca ai aer in instalatie atunci e moale pedala si nu se intareste repede (sau deloc). Dar pedala tare e lipsa de vacuum.....daca zici ca furtunasele sunt ok masoara debitul de vacuum din pompa. Mansonul acela de cauciuc dintre compartimentul bateriei si cel al motorului l-ai verificat? Poate e rupt acolo si de aceea pierzi vacuumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rupt sau umflat de la ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa il verific ... este vreo modalitate mai usoara de a gasi unde este problema ? sau trebuie luat la mana fiecare furtunas ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e cel mai recomandat. Verificat absolut tot traseul de vacuum, inclusiv pana la turbina, egr, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data pe ramuri.

- coloana principala - cea de frana, cu stutul de accesorii (cel de 3mm) infundat.

- coloana secundara - cea care alimenteaza accesoriile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Daca o sa fac un log in mers se vede daca am scapari de vacuum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si nu.

De ce nu faci teste cu un manometru de vacuum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu am, si nici mecanicul nu are, numai daca ajung intr-un service .....

O sa fac un log si il postez, si o sa iau la mana si furtunele de vacuum.

Am gasit intr-un alt topic schema furtunaselor

Multumesc mult de info.

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te complici. Daca nu ai manometru, cumpara unul gasesti si la 50 de lei.

O eroare sau o valoarea aiurea ce rezulta din log poate avea multe cauze, nu doar lipsa de vacuum.

Cu riscul de a fi rau... daca nu ai scule, du-te la service. Altfel vei pierde mai mult cheltui pe scule.

Dovada... pompa inlocuita fara a efectua destule teste in prealabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut

am mai postat de ceva vreme in urma referitor la pompa tandem

azi am observat ca pompa in cauza a inceput sa picure motorina si sunt putin ingrijorat pentru ca nu as investi asa de multi bani intro pompa noua asa ca rog colegi de pe forum care se ocupa cu achizitionarea setului de garnituri sa imi trimita un pm cu pretul acestuia si sa imi spuna care sunt sansele sa nu mai curga daca da intre pompa si capacul acesteia pe undeva pe dedesupt iar pe deasupra se vad niste bule.. astept raspunsurile voastre

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc eu sa te ajut. Vorbim pe PM, nu poluam aici topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,am citit tot topicul,poate nu am inteles eu! Care este pompa originala(OEM) pentru un passat 2003 ,break,1,9tdi,131cp ,avf,6viteze = BOSCH, LUK, PIERBURG?! Au acelasi cod 038145209Q ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LUK. Codurile difera in functie de an si motorizare, dar sunt compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Rezolvre pentru stutu de vacum fara lipire este sa loviti usor cu o dalta dar nu ascutita, si un ciocan exact pe marginea stiutului ca si cum s-ar apasa pe stiut exact in zona de unde iese din corpul pompei. Incercati asa, eu asa le rezolv. Cine e interesat am si o pompa tandem de vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, vad ca nu s-a mai postat de ceva timp pe aici.

Cautam niste informatii si oarecum am gasit, dar si o nelamurire.

Vad ca tipul a lipit si a pus colier la acel furtun, la mine intra si iese destul de usor( trebuie sa stea acolo fix?)

post-112450-0-81073400-1359381408_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Si mai ales sa inchida foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din curiozitate: Cei de la vw de ce nu au facut un sistem de etansare ?

Sa bage un furtun cu terminatie plastic intr-un manson de cauciuc fara un colier, fara o prindere...

Daca dau pompa tandem jos, pot avea surpriza sa imi trebuiasca garnituri ?

Doresc sa lipesc stutul si nu posed un garaj, iar pana vine caldura sa o pot lipi direct mai dureaza.

Modificat de TrekOut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e prost sistem fara nici o siguranta.

In principiu nu trebuie garnituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am pierderi de ulei la pompa tandem la un golf 19 tdi, an 2007, trebuie sa-i schimb garniturile, dar nu am gasit nimic si nici un atelier unde sa le schimb in zona Timisoara. Ma puteti ajuta sa gasesc chitul de garnituri? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu o pompa tandem de imprumut (cei care au pe acasa una in plus dupa schimbare), nu ma intereseaza daca curge, eu am probleme cu vacuumul, din cand in cand se intareste pedala o perioada de timp dupa care isi revine si merge bine o perioada, dupa diagnosticare si reparare (stuturi, mansoane, furtune) doar pompa a mai ramas dar vreau sa fiu sigur.

Am un AVF 2004

Nu raman dator

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti convine sa muncesti asa in plus ?

Nu ti-a verificat un mecanic masina , ca sa iti spuna exact ce trebuie sa schimbi ?

Doar intreb si eu ... Fiindca e o poztie incomoda sa inlocuiesti pompa tandem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E dificil de diagnosticat problema cu vacuumul, nu pot sa i-au un mecanic cu mine 200 - 300 de km si sa sper ca se va manifesta problema, si daca se manifesta tot nu ai ce sa ii faci, e dificil de masurat presiunea de vacuum ca sa zici ca e pompa de vina. Cel mai simplu e cu una imprumut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok... se pare ca un coleg de-al nostru a gasit in Germania kit de reparatie pentru pompa tandem.

Kitul costa 60 euro si contine toate garniturile, inclusiv arcuri pt paleta pompei.

 

Nu stiu ce si unde, ca n-a binevoit sa ne dea informatiile. Doar incerca sa ne vanda. Poate e vreunul dintre voi mai perspicace si dati de urma kiturilor.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cedat psihic si mi-am cumparat una noua, din doua variante (pompa tandem sau servofrana) sper sa o fi nimerit pe cea buna, daca nu asta e, masinuta mea are pompa noua.

Dupa ce am schimbat si verificat toate furtunele de vacuum, lichidul de frana, placute, discuri si verificat servofrana care nu are apa in ea am zis ca 80% pompa e de vina. Cu toate astea tot nu sunt multumit de frane si pe deasupra patesc si incidente cu pedala tare.

Urmeaza sa o montez si sa vad cum se comporta masina.

Ideea e ca daca ai probleme care apar la intervale aleatorii si dispar la fel de subit cum apar iti vine sa iti dai cu o caramida in co...e... foarte greu de diagnosticat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!