Jump to content

Hella Celis vs FK vs Altele...


Buraddo
 Share

Postare recomandată

Ce ati alege daca v-ati gandi sa va montati Angel Eyes ? Pe mine ma intereseaza un upgrade pt golful meu, nu m-as intinde la instalatie xenon, dar as vrea sa incerc neaparat farurile cu lupa. Conteaza in primul rand calitatea ( + proiector si reglaj electric ), apoi pretul, apoi designul. Am citit cateva pareri despre Hella, si separat despre FK. As dori sa aflu cat mai multe opinii si sfaturi ( argumentate ) de la posesori, la care ati apela dintre astea 2 si de ce. Si eventual de unde le-ati procurat. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hella Celis daca te tine buzunarul! Calitatea este net superioara celor de la FK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ca longevitate ? or fi rezolvat cei de la Hella problema cu led ul de la farul dreapta, care se tot ardea ? La FK nu am auzit sa aiba atatea probleme. Sau ma insel ? Dintre cele aftermarket,dupa Hella, cei de la FK ar fi urmatorii producatori ? Mi-as mai largi buzunarele daca as sti ca iau un lucru de calitate... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu, minim 5 forumisti cu celis printre care si eu s-au plans ca li s-a ars. eu l-am reparat o singura data si de atunci nu am mai avut probleme.

dpdv al calitatii aleg celis dar cu xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si oricum, se rezolva relativ ieftin problema. Este un service de alarme & stuff in zona Dristor care repara Celis-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si diferenta de vreo 200 e intre Celis si FK in ce ar consta ? Vizibilitate mai buna,calitatea materialelor ? Am inteles ca cele de la Celis nu se pot comanda cu motorasele pt reglaj. Asta e valabil si la FK ?

Si inca o intrebare: Cum stau cele 2 faruri la capitolul aburire ? Ati avut si probleme de genul asta ?

Modificat de Buraddo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vizibilitatea noaptea este incomparabila. (unii urmaresc si acest aspect preferand sa plateasca diferenta de pret, daca nu circuli noaptea prea mult nu prea conteaza).

nici la fk nu vin cu motorase. motorasele le iei din farurile originale ale masinii.

celis-urile mele nu se aburesc. atata timp cat capacul de pe spate este coresct montat nu sunt probleme.

oricum, neaparat cu xenon. configuratia veche o sa ti se para ca este pe baza de lumanari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si exista riscul sa pierzi garantia daca montezi apoi motorasele pentru reglajul electric ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai faci asta obligatoriu cand pui faruri noi indiferent ca sunt celis fk sau originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...eu am angel eyes de la dectane...super ok...ca si look...atat ca imi voi pune xenon imediat dat fiind faptul k le am doar de cateva zile mi se par cum a mai zs cineva sus "lumanari"....acum mai ramane sa-mi rezolv o mica prolema cu bara...veneam aseara de la baneasa mall si in drum spre casa mia sarit un caine in fata:((..in fine ;) si asa vroiam sa imi dau comanda de bara de GTI:)) am dat comanda la un cunoscut care are service auto dar nu avea poza cu ea...acum sa vad ce primesc maine...daca va inteseaza revin cu poze...scuze pentru :P dar simteam nevoia sa ma descarc cuiva cu micul incident al meu :sick: :ceuameni:

si ca sa raman la topic...am un prieten care a fost la turci sa isi ia faruri stopuri...(stia de pont) vreau sa zic ca sia luat de la hella...stopurile full led...care pe la noi le gasim la un 400-450eur...lea luat la 120$...ce sa mai zic de preturi...oricum renteaza sa "bagi" o Turcie daca ai mai multe de luat:) parerea mea...

Modificat de Andu2k8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca ce cumperi din Turcia e facut in Turcia :) :) Adica Hella alea nu erau tocmai Hella (pretul de producator e ~480 e ) Farurile pe care le ai pus tu acum, de la Dectane, lumineaza mai slab decat alea stock ? Cat te-au costat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, de unde se pot cumpara faruri hella pentru Bora - vreau un upgrade la astea stock pe care le am acum(au proiectoare de ceata cu lupa dar sunt chioare rau) in vederea echiparii cu xenon, si daca exista pentru Bora cu lupa (proiectoare) angel eyes, sou poate leduri poate pune cineva niste poze . Comparativ cu cele de la FK sunt mai bune? preturi?

Modificat de esilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PT Buraddo:

perfect de acord cu tine legat de produsele turcisme...dar atata timp cat au aspect identic nu vad care ar fi problema...nu sunt ele OEM...dar give a try:)...a fost doar parerea mea privind achizitonarea unor produse de finisaj estic...cat despre faruri...sincer sa fiu bat mult mai slab decat stock...dat fiind faptul ca farurile au lupa pe faza scurta poate fi un avantaj pentru achizitionare de un kit xenon H1 care sper sa remedieze "bug-ul" luminii mai putin eficiente decat cea stock....una peste alta :icon_thumright: cine e interesant vreu sa le inmarit:))...deja am pus ochii pe altceva...detalii pe PM.

toate cele bune..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ieri mi-am montat engels eye marca Sonar,cu reglajul de faruri;din pacate farurile nu sunt reglate,bat la 5m in fata masinii,asa ca nu-mi dau seama cum lumineaza,dar pot spune ca atat pe faza scurta cat si cea lunga dau o lumina alba,placuta;intensitatea luminoasa o voi afla dupa ce le reglez.Ca si look arata f bine,dar deaja am o prima problema:se aburesc!Are cineva vreo idee ce sa fac sa nu se mai abureasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

inseamna ca nu sunt etansate cum trebuie.. ai xenon? Eu incep usor-usor sa tind catre Hella simple,cu lupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut FK si am fost f dezamagit... FK-ul este pt cei care vor tuning cu buget redus. M-am zgarcit si mi-am luat FK in loc de Hella. Ideea e ca nu voi mai repeta greseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@Buraddo: Ce ti-ai luat pana la urma? Ce +/- uri au?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!