Jump to content

Imbunatatire faruri, stopuri, proiectoare


SORAN
 Share

Postare recomandată

Iata si o poza. Speram sa fie mai multa lume interesata de acest proiect, dar vad ca n-am avut succes. Am vazut ca lumea e interesata in general de lumini tip DRL, care insa nu prea pot fi folosite si pt iluminare pe carosabil.

Arata frumos.

Eu am facut tampenia sa pun si in proiectoarele de ceata, becuri cu Xenon (chinezismele din cutiutele colorate). Tampenia e ca nu am lupa si nici nu intrevad o modalitate sa pun, si pe ceata ma auto-orbesc! O alta nasolie e faptul ca orbesc pe oricine care vine din fata :) Singura satisfactie (daca o pot numi asa) e atunci cand vreau, pot sa luminez strada de unul singur. Pot concura cu succes cu orice stalp de la Enel :blah:

Vreau de cateva luni sa revin la halogene dar mi-e o leneee sa ma apuc iar sa scot ce am pus acolo...

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SORAN

    37

  • ShMan

    10

  • SAMSON

    7

  • cavrom44

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu ai lasat reflectoarele metalice care erau montate in interiorul farului? Acelea faceau ca farurile sa bata spre sosea. Exista si buton de reglaj, poti sa le dai mai in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am lasat reflectoarele, chiar si reglajul este la minim (adica sa bata cat mai jos). Partea nasoala e ca H3-urile de halogen sunt sensibil mai mici fata de xenoanele cu soclu H3. Asa ca lampa in sine e mai infata (aproape ca atinge sticla exterioara). Cred ca acesta este motivul pentru care bate asa aiurea.. unghiul este modificat si nu il pot regla bine din reglajul standard.

Nu stiu cum as putea monta doua lupe acolo. Cred ca ar rezolva problema.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In curand voi face o noua versiune a celor doua proiectoare de ceata care pana acum s-au comportat exemplar, mai ales ca lumini de zi. Daca fac greseala si vin la spalatorie cu ele aprinse nu mai scap de diversi sa le povestesc ce si cum si sa le explic ca NU am xenoane la proiectoare :D

Noua versiune va fi echipata cu niste led-uri multichip tot de la CREE care as vrea sa le controlez altfel insa costurile cred ca vor fi mult mai mari. Teoretic sunt ceva mai eficiente si mai puternice, insa mai greu de alimentat si mai greu de facut partea optica.

post-5125-1232441422_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la cam ce bani a iesit un astfel de led atat de puternic ?? :icon_thumright: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai putea sa imi spui cam la ce pret a iesit produsul final si cata munca in ore a fost depusa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem vreo 600 ron tot ce este in faruri, fara mici piese care le aveam le-am mai adaptat etc. Ca timp de lucru e greu de zis. Am lucrat mult la pc dupa aceea am facut radiatoarele, sursele, am cautat firele adecvate pt temperatura mai mare si cand am avut tot ce trebuie am stat o zi de dimineata pana dupa amiaza si le-am integrat pe toate in faruri. A doua zi am facut legaturile electrice la "ingerasi" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intre timp am mai scazut consumul cu vreo 9W pe circuitul de pozitie montand in spate lumini led pentru lampile de pozitie montate pe hayon, cat si o lumina mai alba si mai puternica fata de becul clasic pe marcharierre. In al doilea caz nu reducerea consumului a fost cauza schimbarii ci necesitatea luminii mai puternice pentru mers inapoi (am folie si se vede mai intunecat uneori). Revin si cu poze daca sunt persoane interesate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat trebuie sa pui niste poze nu ne fierbe :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile de la extremitati sunt inca cu becuri cu incandescenta. Restul e LED.

post-5125-1236460036_thumb.jpg

post-5125-1236460185_thumb.jpg

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile de la proiectoare sunt din sticlă sau din plastic? Sunt cam zgariate şi dacă ar fi din plastic, le-aş aplica un polish, să vad ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am pus in faruri kit xenon Hid de la philips 6000k se vad meserie...m-ar intereasa daca exista ceva cu leduri k sa inlocuiasca bec tip h3 :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca exista nu o sa bata xenonul. Ma refer la ceva plug and play care sa pui in locul becurilor clasice. Geamurile sunt din sticla la proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am mai scazut consumul cu vreo 9W pe circuitul de pozitie montand in spate lumini led pentru lampile de pozitie montate pe hayon, cat si o lumina mai alba si mai puternica fata de becul clasic pe marcharierre. In al doilea caz nu reducerea consumului a fost cauza schimbarii ci necesitatea luminii mai puternice pentru mers inapoi (am folie si se vede mai intunecat uneori). Revin si cu poze daca sunt persoane interesate.

Am incercat si eu sa pun led-uri, dar avand rezistenta foarte mare, computerul de bord detecta bec lipsa, prin urmare s-a aprins martorul de EPC si cel de ESP (nu am inteles de ce si cel de ESP), dupa care a trebuit sa intru cu VAG-ul sa sterg erorile. Ai vreo solutie? ca daca masori becurile de pozitie, au 1ohm si cel de frana este de 3ohmi. Printr-un calcul simplu iti dai seama ca nu ai cum sa pui o rezistenta in paralel ca sa rezulte aceste valori.

M-ai ajuta mult cu un sfat :) ca stau cu led-urile in cutie.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba masori rezistenta becurilor la rece, nu va tot acceasi cu cea la cald.

Ce trebuie sa faci e sa masori consumul de curent al LED-urilor si becurilor cu un ampermetru, si consumul mai mic al LED-urilor sa-l faci apropiat de cel al becurilor adaugand in paralel un consumator aditional reprezentat de o rezistenta de putere (valoare o gasesti din calcule).

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are una cu alta EPC-ul cu becurile etc ? Daca ai eroare de bec ars se aprinde martorul dedicat pentru bec ars...

Intre timp am dezvoltat o sursa integrata pentru led-urile din proiectoare si s-a integrat totul pe o placuta de diametrul radiatorului care a fost conceput initial.

post-5125-1237808596_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba masori rezistenta becurilor la rece, nu va tot acceasi cu cea la cald.

Ce trebuie sa faci e sa masori consumul de curent al LED-urilor si becurilor cu un ampermetru, si consumul mai mic al LED-urilor sa-l faci apropiat de cel al becurilor adaugand in paralel un consumator aditional reprezentat de o rezistenta de putere (valoare o gasesti din calcule).

Numai bine

Rezistenta la rece (cum zici tu) difera infim fata de cea la cald. Nu este aceasta problema. Consumul de curent al led-urilor fata de cel al becurilor este exact de 10 ori mai mic (in cazul meu). Am adaugat un rezistor de 150ohm / 10W in paralel cu led-ul si vad ca nu mai da eroare. X-Fingers :)

Am pus-o mai mult dupa ureche, pentru ca nu am cum sa bag in ecuatie rezistenta led-urilor care este aproape infinita (e totusi o dioda).

A.

Ce treaba are una cu alta EPC-ul cu becurile etc ? Daca ai eroare de bec ars se aprinde martorul dedicat pentru bec ars...

Intre timp am dezvoltat o sursa integrata pentru led-urile din proiectoare si s-a integrat totul pe o placuta de diametrul radiatorului care a fost conceput initial.

Poate la alte masini :vwrullz: Ibiza nu are martor de bec ars. Rezistenta foarte mare coroborata cu consumul foarte mic de curent da o eroare in calculatorul de retea si aprinde EPC si ESP-ul. Nah... Asa e la Ibiza :)

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am pus led-uri la pozitie in fata si inca nu s-a intamplat nimic, adica in sensul sa se aprinda EPC sau altceva si vroiam sa pun led-uri si in spate la pozitie si frana, dar citind ce probleme pot aparea mi-ati dat de gandit pentru ca la Cordoba nu exista martor in bord pentru bec ars, si parca nu-mi vine sa schimb becurile cu led-uri si sa-mi apara cine stie ce probleme. Oricum la led-urile care vin in spate au ceva rezistente, oare alea o fi ca sa nu apara probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stie cineva daca este legal sa schimbi lumina de la semnalizare? Daca da, as vrea sa fac semnalizarea de la ibiza rosie. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta la rece (cum zici tu) difera infim fata de cea la cald... Am pus-o mai mult dupa ureche, pentru ca nu am cum sa bag in ecuatie rezistenta led-urilor care este aproape infinita (e totusi o dioda).

Eu nu as fi asa de sigur ca e chiar infima diferenta (datorita incalzirii puternice), si nici ca dioda are rezistenta infinita (poate cand e blocata, caci in conductie are o rezistenta directa mica), ambele afirmatii putand fi demonstrate.

Oricum ceea ce conteaza este simularea consumului initial al becului. Bine ca iti merge :)

@aka2door: In mod normal este ilegala orice operatie ce afecteaza sistemul de iluminare din fabrica.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as fi asa de sigur ca e chiar infima diferenta (datorita incalzirii puternice), si nici ca dioda are rezistenta infinita (poate cand e blocata, caci in conductie are o rezistenta directa mica), ambele afirmatii putand fi demonstrate.

Oricum ceea ce conteaza este simularea consumului initial al becului. Bine ca iti merge :lol:

@aka2door: In mod normal este ilegala orice operatie ce afecteaza sistemul de iluminare din fabrica.

Numai bine.

Nu vreau sa fac pe profu' aici dar dioda este o componenta electronica neliniara si polarizata (adica in functie de cum o montezi ea conduce sau nu curentul).

Cand conduce, rezistenta este catre limita 0, in teorie nu exista rezistenta 0 absoluta. Cand nu conduce atunci are rezistenta interna catre limita infinita, in teorie vidul este asa. Dar cum noi suntem "in practica" nu prea putem masura nici zeroul conductor si nici infinitu neconductor. Deaceea e practic imposibil sa determini o rezultanta de rezistor in paralel cu 0 sau cu infinit.

Anyway... am pus la ghiceala rezistenta de 150ohmi pentru ca nu am gasit de 100ohmi cum am vrut initial sa pun :D

Deci... daca cineva e amator sa monteze niste led-uri in loc de becuri incadescente pe pozitii (spate ma refer, ca in fata nu sesizeaza modificarea), poate utiliza solutia aceasta. Am verificat cu VAG-ul dupa si nu am gasit nici o eroare. Se pare ca am pacalit computerul. Ce nu am reusit inca sa pacalesc este semnalizarea. Am pus si acolo led-uri si acelasi tip de rezistor dar degeaba... pe exterior clipeste la parametrii normali, dar in interior tacane de parca se grabeste sa ajunga inaintea mea acasa :D

V-am pupat pe portofel si sper ca nu am suparat pe nimeni explicand chestiile de mai sus.

A.

Si eu mi-am pus led-uri la pozitie in fata si inca nu s-a intamplat nimic, adica in sensul sa se aprinda EPC sau altceva si vroiam sa pun led-uri si in spate la pozitie si frana, dar citind ce probleme pot aparea mi-ati dat de gandit pentru ca la Cordoba nu exista martor in bord pentru bec ars, si parca nu-mi vine sa schimb becurile cu led-uri si sa-mi apara cine stie ce probleme. Oricum la led-urile care vin in spate au ceva rezistente, oare alea o fi ca sa nu apara probleme ?

Rezistentele sunt pentru a scadea curentul din circuit pentru a nu arde led-ul. Deobicei sunt bune la pacalit si computerul :lol:

Poti incerca. Daca ceva nu va merge bine, duci masinuta la VAG sa stearga erorile si gata.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal, as avea idei oarecum diferite de cele pe care le-ai expus mai sus, din experienta. Desi pana la urma e un forum auto si nu electronic :)

numai cateva remarci as avea:

1. Ai dreptate cu descrierea diodei. Totusi lucrurile trebuie privite din alt unghi.

2. Necesar este a fi simulat consumul initial al becului de x mA. LED-ul are intern o rezistenta de limitare care limiteaza curentul la y mA, deci LED-ul tau fiind alimentat de la z V si trecand prin el y mA, poate fi asemanat cu o rezistenta R1.

3. Din consumul initial de x mA, se va constata ca este sensibil mai mare decat cei y mA ai LED-ului (de aici si eroarea de bec ars, deoarece BC se asteapta la alt consum de curent). Pentru a contracara efectul este necesar a se adauga un rezistor care sa adauge pe firul de alimentare un consum suplimentar.

4. Din teorie se stie ca la un montaj in paralel curentii se impart pe ramuri, deci daca am pune un rezistor in paralel cu LED-ul am putea teoretic sa simulam consumul nominal al unui bec.

5. Ceea ce este important nu sunt rezistentele, ci curentii. Difereneta necesara de curent este cunoscuta din xmA- ymA, si montajul este cunoscut paralel. Tensiunea de alimentare a montajului paralel este cunoscuta (12 in principiu, spun asta pt ca in auto variaza intre limte destulde mari). Din legea lui Ohm (I=U/R si nu "Eu sunt om cu tine, tu esti om cu mine!" :) ) se poate calcula usor R-ul necesar aditional pentru adaugarea diferentei de consum. Mai trebuie calculat numai wattajul necesar al rezistentei si gata.

Imi cer scuze pt descrierea lunga, dar am dorit sa pun o metoda simpla de rezolvare a problemei aparute.

Deci nu este imposibil :), trebuie numai ocolit putin.

Spor

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ShMan - are dreptate. Nu mai are rost sa dezvoltam ca deja s-a cam spus ce era de spus. Eu am surse led cam peste tot si am avut si in locul becurilor cu doua filamente in spate - nu a aparut nici o eroare. Acum nu mai am decat pe stopurile din centru, pozitii si proiectoare. Nu imi placea solutia respectiva cum se vedea(la becurile cu doua filamente); atunci nu am avut nici o eroare! Ca sa scapati de treaba cu semnalul care clipeste repede trebuie modificate valorile unor condensatori din releul de semnalizare :rolleyes:

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A incercat cineva asa ceva?

Ma bate gandul sa trec si eu la actiune. Pastrez ideea dar ma folosesc de alte elemente.

Pareri ceva?

Binder1.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!