Jump to content

Activare "Cornering Assistant" la Octi II


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Intai de toate prezentarile; Ce este "Cornering Assitant"? Este facilitatea ca, atunci cand luam o curba la viteza mica, se aprinde proiectorul de ceata de pe partea catre care coteste masina.

Un film e mai jos:

Practic, sunt cateva conditii pt activarea functiei:

1. Functia sa fie activa in controller, iar controllerul sa permita functia

2. Viteza masinii sa fie sub 30Km/h

3. Farurile sa fie aprinse (nu si proiectoarele desigur!)

Efectul e util daca se circula pe strazi inguste si prost luminate, la parcari sau iesirea din garaj (cu fata).

Conditia pt activarea acestei functii in controller este ca:

1. Controllerul Convenience - sa fie varianta HighLine. De obicei varianta asta vine pe Elegance, sau pe masinile cu Alarma din fabrica

2. Controllerul sa fie nou - nu stiu cand a fost introdusa functia, dar la cele mai vechi nu cred ca era - era un bec separat.

3. Access la VAG-COM.

Modificarea e simpla: Controller Centrala electrica -> Coding (07) -> Byte 23, Bits 2&3 se pun 1- la mine Byte 23 are valoarea in Binar: 0b00001100

Ca de obicei, nu imi asum nici o responsabilitate pt cele prezentate... riscul e al dvs :)

La mine functioneaza. Masina e o Octavia II, MY09, Elegance, iar controllerul are la coada literele "AJ"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e tare chestia.am vazut la multe modele noi chestia asta.am sa incercam la intilnire in seara asta.o sa revin cu detalii daca se poate sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca functioneaza si pe o masina 2005 cu un singur bec in proiector?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca atunci cand am comandat eu masina (2007) era optiunea cu proiectoare cu cornering. Sunt curios daca nu cumva trebuie schimbat computerul de la volan.. daca reusiti sa o activati sa ne spuneti si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat ca nu am avut vag com.nu tine totusi si de faruri adaptive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio legatura. Farurile adaptive se refera la deplasarea pe doua directii a lupei din far, pe plan vertical (sus-jos) si pe plan orizontal (stanga-dreapta) aceasta din urma servind la viraje (luminand interiorul curbei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu bine inteles - LA MINE merge! Masina e o O2 Elegance, cu proiectoare normale, MY2008. Incercati sa vedeti daca va merge si voua... Ar trebui sa mearga...

Nu se schimba nimic la computerul de volan. Pentru simplul fapt ca se codeaza computerul Centrala Electrica, care nu are treaba cu Steering Wheel.

@rvacaru - si eu tot un bec am in proiector. Nu stiu daca controllerul tau stie de functie... Al meu cred ca se termina in "AJ"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pisicutza - sa inteleg ca la tine a mers? Crezi ca poti sa ma ajuti si pe mine cu acest "tweek" pentru masina din semnatura? Please. :icon_thumright: fac cinste.

Multumesc.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru - si eu tot un bec am in proiector. Nu stiu daca controllerul tau stie de functie... Al meu cred ca se termina in "AJ"

Mersi! Chiar acum plec in pauza de masa si incerc "minunea" :D Daca merge iti trimit un portbagaj de O2 plin cu bere (virtual evident :P). Daca nu, tot iti multumesc, dar iti trimit un portbagaj de Aygo, tot cu bere :P

LEdit: Nu cred ca imi merge, trebuie controller nou cu 30bytes :)

Typ 1K0937049 Cod A,B,F,G,H,J,K,L,S,und T -> 17 Bytes (0-16).

Typ 1K0937049 Cod M,N, und 3C0937049 Kennung A,D,E,F,G -> 21 Bytes (0-20 ).

Typ 3C0937049 Cod AD,AE -> 23 Bytes (0-22 ).

Typ 3C0937049 Cod AH,AJ -> 30 Bytes (0-29 ).

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate merge si la mine. Pisicutza din ce an e masina ta? ca a mea e din septembrie 2005. si a lui rvacaru tot din 2005. si poate nu merge la toate. chiar mi-ar placea sa imi activez si eu functia respectiva.

l.e. acum am vazut ca scrie in semnatura ca masina ta e din 2008. probabil se introdusese deja in standard la volan, controllerul necesar pe toate variantele de echipare elegance, ulterior, la comanda "proiectoare cu functie cornering", sa fie montate doar alt tip de proiectoare. modelul cu 2 becuri.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ma uit pe niste loguri mai vechi, eu am 3C0 937 049 E (21 bytes). Mai am loguri de la un Elegance din iunie 2005, el are 1K0 937 049 N (tot 21 bytes)

Deci NU merge la masini vechi :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare.....in final cine ne ajuta si pe noi sa le facem sa mearga.... :ceuameni:

sarim toti cu cate un potbagaj virtual de bere :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa incerc eu sa va ajut... Ne intalnim noi cumva in week-end. Vorbim pe PM.

@RVacaru: Bravo, domnule inginer - acum avem raspunsul - controllere AH sau AJ. Probabil numai cele MY2008+ au reviziile astea (a mea e fab Jan '08 si are AJ)

Imi pare rau - poate gasiti cumva functia si pe cele cu 23Bytes?

Typ 1K0937049 Cod A,B,F,G,H,J,K,L,S,und T -> 17 Bytes (0-16).

Typ 1K0937049 Cod M,N, und 3C0937049 Kennung A,D,E,F,G -> 21 Bytes (0-20 ).

Typ 3C0937049 Cod AD,AE -> 23 Bytes (0-22 ).

Typ 3C0937049 Cod AH,AJ -> 30 Bytes (0-29 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca si pe forumurile prietene din Germania s-au ocupat baietii si concluzia e cam clara: AH si AJ merg, restul pauza ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si banuiesc ca tipul de controller nu se poate afla decat cu vag-comul nu?

Nu este o centralizare pe undeva pe ani/luni/date nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca la Octavia mea o sa mearga corneringul, cand nu au putut sa imi aprinda farurile normale odata cu contactul?

MY e 2008.

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu fie in stare sa iti aprinda farurile atunci cand pui contactul? Aceea e o functie de baza, trebuie sa mearga pe orice controller (Scandinavia sau NordAmerica). Daca ai controllerul care trebuie (si eu cred ca il ai) poti sa activezi si cornering. Incearca sa te vezi cu cineva cu vag-com si surubariti un pic :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa incerc eu sa va ajut... Ne intalnim noi cumva in week-end. Vorbim pe PM.

@RVacaru: Bravo, domnule inginer - acum avem raspunsul - controllere AH sau AJ. Probabil numai cele MY2008+ au reviziile astea (a mea e fab Jan '08 si are AJ)

Imi pare rau - poate gasiti cumva functia si pe cele cu 23Bytes?

Typ 1K0937049 Cod A,B,F,G,H,J,K,L,S,und T -> 17 Bytes (0-16).

Typ 1K0937049 Cod M,N, und 3C0937049 Kennung A,D,E,F,G -> 21 Bytes (0-20 ).

Typ 3C0937049 Cod AD,AE -> 23 Bytes (0-22 ).

Typ 3C0937049 Cod AH,AJ -> 30 Bytes (0-29 ).

I`m in. Multam fain. Acum astept sa imi spui in ce weekend :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

natia voastra voi astia cu 2008 :)). voua va merge. hai sa facem si noi o mini lista gen... 2005-2006 nu merge... 2007-2008 merge, pentru ca nu cred ca toata lumea intelege tipul de controller AH, AJ, sau altceva, ca sa se prinda ce si cum. scuze de "mini injuratura de la inceput". doar am glumit :)) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu deviem de la subiect ... daca stie cineva poate ne da si noua o lista cu tipurile de controllere dupa perioada in care au fost ele folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu fie in stare sa iti aprinda farurile atunci cand pui contactul? Aceea e o functie de baza, trebuie sa mearga pe orice controller (Scandinavia sau NordAmerica). Daca ai controllerul care trebuie (si eu cred ca il ai) poti sa activezi si cornering. Incearca sa te vezi cu cineva cu vag-com si surubariti un pic :D

Am mai scris-o si la masina mea. Eu si fratele meu ne-am luat msinile in acelasi timp: el Skoda Octavia 2 Elegance 1.9 TDI cu DSG, iar eu Skoda Octavia 2 Elegance 1.8 TSI. La el se arind farurile faza scurta cand baga cheia in contact, iar la mine nu se poate, pt. ca nu permite softul.

Deci, in cazul asta nu stiu daca sunt compatibil sa mi se aprinda in colturi farurile de ceata.

Iar cu farurile de ceata, am mai spus-o si nu vreau sa deviez prea mult de la subiect: nu cred ca deranjeaza (daca nu sunt manarite cu alte becuri) si le folosesc si eu din ratiuni de securitate, de a fi mai bine vazut de altii cat mai de departe. De altfel, din acelasi motiv, Comisia Europeana a hotarat ca masinile sa aiba lumini de zi din 2010 (cum are deja Skoda Octavia cu facelift, in bara, langa proiectoarele de ceata) asa ca am rezolvat si problema "cetarilor". Scuze, Roger. Merci.

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva ti-au spus cei de la reprezentanta ca nu e compatibil softul? .. pentru ca daca asa stau lucrurile atunci sigur e .. sunt niste mari INCOMPETENTI :) Mai bine discuti cu un coleg (de ex Pisicutza sau xxnelu) si la o intalnire te rezolva ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-Topic: Nu as spune ca cei de la reprezentanta sunt incompetenti... poate *unii* or fi, dar aici nu stiu ce sa spun. Se poate sa nu fi VRUT sa o faca, si se poate intr-adevar sa nu se poata face. De exemplu, setarea asta ar costa 100E ca optional. Nu cred ca vanzarile ar fi OK daca service ar zice: las' ca v-o facem noi gratis :(

On-Topic: Daniel, putem incerca setarea farurilor. Daca nu ma insel, lucrezi pe la Casa Presei? Si eu sunt tot pe acolo, asa ca ne putem intalni la sfarsitul programului daca vrei. Hai sa continuam pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu imi este mie clar pana acum este daca pe masini MY2007 merge facuta setarea, dat fiind faptul ca, din cate stiu eu pt. optiunea aia nu era bec separat la proiectoare si daca MY2008 au controler ...AJ si mai merge si pe ..AH .. ce masini au pe cel din urma?

un mic link :

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!